Toto nie je hyperaktívny New York, zošnurovaný Washington, ani prekomercionalizované Los Angeles. V tomto meste nikto nenosí so sebou iPod, zovšadiaľ totiž znie džez, zydeco, backbeat, funky a blues.
Paríž juhu a Big Easy, takto prezývajú Američania New Orleans. Čo presne to znamená, sa dá postrehnúť krátko po príchode. Nikto sa nikam neponáhľa, nestresuje, ľudia posedávajú po lavičkách a hľadia na rieku. V obchode si počkáte aj pár minút, kým vás predavačka obslúži, pretože sa práve zanietene rozpráva s kolegyňou o novom filme. V baroch si od vás čašník nepýta občiansky preukaz, ak si objednáte pivo, a nikto si neláme hlavu ani so zákazom fajčenia.
Mesto barov
New Orleans leží na juhu Louisiany na brehoch rieky Mississippi. Pred takmer piatimi rokmi ho zruinoval hurikán Katrina, postupne však získava späť stratenú energiu, ekonomickú silu a vracajú sa i turisti. Podľa cestovateľského rebríčka za rok 2009 je New Orleans najlepšie americké mesto pre živú hudbu, špeciálne koktailové zľavy, nakupovanie starožitností, divoké i romantické víkendy a lacné jedlo. V celkovom hodnotení ho prekonal iba New York.
Zábava a nočný život sa sústreďuje do Francúzskej štvrte, ktorá na prvý pohľad odrádza svojou gýčovosťou a hlučnosťou.
Preplnené krčmy, striptízové bary a predražené reštaurácie na Bourbon Street za návštevu veľmi nestoja. Ničím neprekvapí ani okolie katedrály sv. Louisa s kočmi pre turistov, ani francúzsky trh, ktorý dusia obchody so suvenírmi vyrobenými v Číne a insitní maliari, ktorí sa snažia predať malebné obrázky Louisiany.
Francúzska štvrť má však mnoho zákutí, ktoré stoja za to. Treba byť pripravený a vopred vedieť, kam idete. Na Saint Peter Street je napríklad vynikajúci džezový bar Masion Bourbon a o pár metrov ďalej aj historická Preservation Hall, kde sa cez víkendy na lístky stoja aj hodinové rady. Vnútri si stačí dať pohár vína, započúvať sa a čakať na zimomriavky. Tie stopercentne prídu. Hudobníci sršia emóciami a na vašej tvári ľahko vylúdia obrovský úsmev. Ani sa nenazdáte a budete si s kapelou spievať Armstrongovu hymnu What a wonderful world či dvojzmyselnú pesničku o manželskej klobáse.
Domácke kaviarne
Za prechádzku stoja aj ulice Chartres a Decatur plné starožitností, kvalitných reštaurácii s kreolskou kuchyňou a nádherných víl z 18. a 19. storočia, ktoré zaujmú najmä farebnosťou a dekoratívnymi balkónmi. Dom si tu kúpili aj Angelina Jolie a Nicolas Cage.
Na konci Decatur stojí jedna z najlepších kaviarní mesta Cafe EnVie. Na raňajkové menu sem chodia domáci, ktorých čašníčka oslovuje krstným menom a vopred vie, akú kávu chcú. Zákazníci sa medzi sebou familiárne potľapkávajú po pleci a rozoberajú najnovšie novinky v meste. Odporúčam si aspoň na hodinu sadnúť na barovú stoličku a nasávať atmosféru.
Decatur sa potom prehupne na Frenchmen Street, kam chodí za zábavou mladá generácia a miestna alternatívna scéna. Vychytený je bar Blue Nile so živými koncertmi každý večer, aj miestne bluesové a rokenrolové podniky.
New Orleans je najtajomnejšie zo všetkých tajomných miest.
Spisovateľ Truman Capote
Rušno okolo Canal Street
Najrušnejšia časť mesta sa sústreďuje okolo bulváru Canal Street, kde sa koncom zimy koná pompézny karneval Mardi Gras. Ak nemáte radi masovú zábavu a zažili ste karneval v Benátkach, radšej do New Orleans vo februári necestujte.
Canal Street ústi do prístavu, z ktorého premávajú historické parníky po Mississippi. Alternatívou môže byť bezplatný trajekt pre miestnych, z ktorého je nádherný výhľad na staré mesto i obchodnú štvrť s mrakodrapmi.
Hneď vedľa prístavu leží bývalá priemyselná štvrť Warehouse Art District, ktorá sa snaží byť južanskou odpoveďou na Soho v New Yorku. Oblasť postupne rekonštruujú a v priestranných loftoch sa usádzajú galérie; fotografi a maliari si tu otvárajú ateliéry aj pre nižšie životné náklady. Štvrti dominuje múzeum druhej svetovej vojny, zamerané na vylodenie Spojencov v Normandii. Použili sa pri ňom lode, ktoré nadizajnovali a vyrobili v New Orleans.
Vily vo viktoriánskom štýle
Ak sa radi prechádzate, vydajte sa po Magazine Street do štvrte záhradných víl vo viktoriánskom štýle, ktoré patria medzi najkrajšie v Amerike. „Žiadne iné domy nestoja v lepšej harmónii so svojim okolím," povedal o Garden Districte spisovateľ Mark Twain. Väčšinu víl postavili v druhej polovici 19. storočia a sú odrazom prosperity mesta, ktoré sa vypracovalo medzi najdôležitejšie svetové prístavy a stalo sa obchodným centrom juhu Štátov.
Práve v tomto období sa formovala multikultúrna duša mesta. Vplyv prisťahovalcov z Európy, Afroameričanov, Kubáncov a Mexičanov cítiť v architektúre, hudbe a najmä v miestnej kuchyni. Špecialitami sú gumbo (rybacia polievka s ryžou) a džambalaja (pikantná ryža s klobásou, kuracinou a plodmi mora). Najbežnejším jedlom je podobne ako v celom Karibiku červená fazuľa s ryžou.
Môžete aj pomôcť
Ak máte radi akčnejšie dovolenky, mnohí návštevníci New Orleans spájajú prehliadku mesta s pomocou ťažko skúšaným rodinám, ktorým Katrina zničila domy. Miestne občianske združenia hľadajú dobrovoľníkov, ktorí aspoň na jeden deň môžu prísť pomôcť s opravou podlahy a strechy, natieraním okien a zábradlí či čistením záhrady. Pocit po takto strávenom dni stojí za to, radosť v očiach domácich je na nezaplatenie a pri práci celkom určite nadviažete nové kamarátstva.
New Orleans je nádherná časť USA, pri jeho spoznávaní však treba byť opatrný. Po Katrine geometricky narástla kriminalita a mesto vedie americkú štatistiku v počte vrážd. Niektoré chudobné predmestia sú vyslovene nebezpečné a po zotmení sa neodporúča chodiť mimo centra mesta.