
Pre juhoafrických školákov je Shuttleworth hrdinom. V televízii sledujú priamy prenos štartu a snívajú o tom, že aj oni poletia do vesmíru. FOTO - REUTERS
Keď do vesmíru letel Dennis Tito, americká NASA protestovala. Obávala sa, že amatér Tito môže ohroziť seba aj ostatných kozmonautov.
Shuttleworth už na ISS letel so súhlasom NASA, čo je pre budúcnosť vesmírnej turistiky veľmi dôležité. Američania sa s Rusmi a ostatnými partnermi dohodli na pravidlách ako pristupovať k vesmírnym turistom.
„Potešilo ma to. Nielen za Marka, ale aj za všetkých ľudí, ktorí tam poletia v spolupráci s NASA,“ povedal Dennis Tito. NASA však varuje, aby sa vesmírna turistika nestala módou.
Práve to sa deje. Istá americká firma už pracuje na dizajne orbitálnych staníc pre budúcich turistov. Ďalšia spoločnosť tvrdí, že v roku 2005 môže ponúkať záujemcom exkurzie po obežnej dráhe. Na čakacej listine letov na Mesiac je podľa BBC už tisíc ľudí.
V Nemecku dokonca existuje čosi ako konkurz na vesmírneho turistu, ktorý organizuje televízia Brainpool. Kto prežije týždne tréningov a najlepšie sa umiestni v testoch, poletí na ISS.
Ruskí kozmonauti-veteráni to vidia trochu inak. „Myslím, že na projekty pre turistov je trochu príliš skoro,“ povedal kozmonaut Sergej Avdejev. „Pri normálnej turistike si kladiete určité podmienky: ak sa vám nepáči izba, dostanete inú, keď nie je dosť ovocia, môžete si ho dokúpiť. Tu nič také nebude.“ (miš)