Černobyľská elektráreň je po mohutnom tlaku Západu odstavená, ale ešte stále je schopná pripraviť nejedno prekvapenie: jadrové palivo, ktoré zostalo v zničenom bloku, sa totiž začalo štiepiť a spustila sa nekontrolovateľná reťazová reakcia. Z vyše 800 skládok jadrového odpadu vybudovaných v oblasti po havárii uniká amerícium, ktoré je stokrát nebezpečnejšie ako stroncium. Jedným z černobyľských sarkofágov sa v dôsledku toho stala aj rieka Dneper, napísal dnes ruský internetový denník izvestija.ru.
V organizmoch ľudí i zvierat sa stále objavujú mutácie a ich počet podľa akademika Dmitrija Grodzinského, ktorý sa problematike Černobyľa venuje 16 rokov, stúpa. Pred černobyľskou haváriou sa počet hendikepovaných novorodencov v štatistikách vyjadroval len pár stotinami percenta, dnes sa ich rodí 24 percent. Čoraz častejšie sa rodia deti s Downovým syndrómom a rakovina štítnej žľazy sa u detí objavuje tisíckrát častejšie ako pred haváriou elektrárne, pričom nielen na Ukrajine, ale aj v Bielorusku.
Grodzinskij sa domnieva, že zatvorením černobyľskej jadrovej elektrárne sa problémy ešte len začali: demontáž elektrárne, jej deaktivácia, odmorenie areálu a okolia bude trvať 30-40 rokov. Sarkofág nad inkriminovaným blokom je podľa vedca len neveľmi spoľahlivým provizóriom, lebo je v ňom 160-170 ton jadrového paliva a vyše kilometrový pás dier a prasklín. "Sarkofág robili narýchlo, zaliali ho betónom bez kovovej výstuže, je nespoľahlivý aj vzhľadom na seizmickú aktivitu v černobyľskej zóne," upozornil ukrajinský vedec.
Zamorená oblasť okolo elektrárne už nie je pre verejnosť neprístupná. Začiatkom marca sa dokonca objavili plány na jej turistické využitie, ktoré pochádzajú z dielne OSN.
Zájazdy do Černobyľa ešte nie sú v štandardnej ponuke cestovných kancelárií, ale jednotlivci ta občas zavítajú. Ako upresnil náčelník zóny Vladimir Chochloša, turisti, vrátane zahraničných, môžu navštíviť všetky objekty v zóne s výnimkou samotnej jadrovej elektrárne a sarkofágu. Vedenie zóny však neodporúča návštevy osobám do 18 rokov.
Alexander Šalygin, námestník riaditeľa firmy Černobyľinterinform, ktorá vydáva povolenia na vstup do zóny, sa domnieva, že rozvoj turizmu by mal pozitívny dopad na sociálnu situáciu obyvateľstva v černobyľskej oblasti. Záujem o návštevu majú zatiaľ hlavne biológovia, fyzici, ekológovia a novinári.
V Kyjeve tvrdia, že černobyľská oblasť je už teraz na príchod turistov dobre pripravená - k dispozícii sú hotely, dokonca aj luxusné. Všetky objekty, v ktorých bývali a bývajú likvidátori havárie, postavili na "čistých" pozemkoch - pred budovaním základov stavby vymenili vrchnú vrstvu zeminy, stavalo sa z materiálov dovezených z Fínska a dovozové potraviny aj teraz prechádzajú trojitou kontrolou.
Ubytovanie i pobyt v černobyľskej zóne si turisti pochvaľujú. Noc v hoteli stojí desať dolárov - rovnako ako aj strava trikrát denne. Prenájom auta vyjde na 15 dolárov za hodinu. Kyjevská firma SAM už teraz organizuje jednodňové zájazdy do Černobyľa, za ktoré dve osoby zaplatia 250 dolárov - v cene sú služby sprievodcu-tlmočníka, ochranný odev a dozimeter. Experti ubezpečili, že krátkodobý pobyt v zamorenej oblasti zdravie človeka neohrozí.
Do černobyľskej oblasti sa začínajú vracať aj vzácne druhy zvierat, pričom za 16 rokov sa v tamojších lesoch obnovila prirodzená rovnováha.