
FOTO – AUTORKA
Kováča, hoci dnešné plte sú v porovnaní s pôvodnými predsa len bezpečnejšie.
„Chceli sme oživiť tradíciu našich predkov,“ hovorí Albrecht o úspešnom projekte, ktorý láka do Strečna stále viac záujemcov. V minulom roku prepravili asi 2000 ľudí.
Tradičný spôsob vodnej dopravy, ktorej najväčší rozkvet bol najmä v 18. a 19. storočí, vytlačila neskôr železnica. Doprava plťou mala oproti cestnej svoje výhody – na cestujúcich nečíhali lúpežníci. Preto sa takto plavil nielen obyčajný ľud, ale často aj panstvo. Strečno má v histórii pltníctva svoje významné miesto – práve tu totiž vzbudzovali strach povestné bralá Margita a Besná. Ešte aj dnes sa v týchto miestach pokojné úseky striedajú s búrlivými kaskádami. Už nie sú nebezpečné, v 30. rokoch ich totiž odstrelili a kamene použili pri výstavbe železnice. Jedinou ujmou môžu byť zamočené topánky od vĺn, ktoré sa preliali cez plť.
Najdôležitejšou postavou na plti je tzv. predník, čiže kormidelník, stojaci vpredu plavidla. Vzadu mu pomáha dorovnávať zadník. Keďže nemá s veslom toľko práce ako jeho kolega, môže sa viac venovať cestujúcim. Okrem sprievodného výkladu k tomu patrí hoci aj kalištek borovičky. (aha)