Havana 24. apríla (TASR) - Keď sa v roku 1959 chopil moci na Kube Fidel Castro, veľmi rýchlo zlikvidoval prostitúciu a hazardné hry. Návštevníci Kuby ale dobre vedia, že prostitúcia sa do ulíc Havany vrátila, a hazard, ktorý kedysi ovládala americká mafia, prešiel do ilegality.
Okolo malej arény na lúke neďaleko mesta Vinales sa tlačí asi 300 mužov, väčšinou chudobných roľníkov. Sledujú zápas dvoch kohútov. V nedeľu sa na podobných miestach tajne konajú kohútie zápasy. Na Kube sú zakázané, rovnako ako hazard, ale to roľníkov neodradilo, aby stavili na víťaza. Na jeden zápas sa v prepočte uzavrú stávky až za 1500 dolárov. Na krajinu s priemerným mesačným platom zhruba 20 dolárov, to rozhodne nie je zanedbateľná suma.
Kohútie zápasy sú síce nezákonné, ale majú presne vymedzené pravidlá. Chovom kohútov určených na zápasy sa venujú celé generácie kubánskych roľníkov. Tréneri si odovzdávajú skúsenosti z otca na syna.
"Raz do týždňa cvičíme kohútov tak dva a pol až tri mesiace starých. Vôbec prvý výcvik trvá tri minúty. Potom sa predlžuje na päť, šesť, sedem minút až na konečných 15, to už sú vo forme. No, a keď je kohút vo forme, môžete mu dopriať odpočinok, pretože viete, že už dokáže bojovať," tvrdí El Chino, majiteľ najlepších kohútov v kraji.
Patrí mu aj El Matador, alebo Zabijak. El Chino musí pred každým zápasom dohodnúť podmienky boja. Treba prediskutovať dĺžku ostrohov, hmotnosť a pôvod súperov a samozrejme peniaze. Kohútí zápas je drsná a primitívna záležitosť, pri ktorej sa neberie ohľad na práva zvierat. Účelom nežnej starostlivosti a pozornosti, ktorú majitelia kohútom venujú od narodenia i počas zápasov, keď im jemne utierajú z očí krv, je zvýšiť ich schopnosť zabíjať.
Kohútie zápasy patria k životu kubánskych mužov - ženu stretnete pri aréne len veľmi zriedka. Zápasy sú také populárne a navštevuje ich toľko ľudí, že o nich úrady musia vedieť. Ale odohrávajú sa tajne a v odľahlých končinách.