BRATISLAVA – Ak dnes schváli Senát českého parlamentu návrh zákona o ochrane štátnych hraníc, nebudú môcť slovenskí občania prekračovať slovensko-českú hranicu na ľubovoľnom mieste ako doteraz, ale budú musieť použiť niektorý z hraničných priechodo
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Česko-slovenská zelená hranica.
FOTO SME – RICHARD FILIPKO
BRATISLAVA – Ak dnes schváli Senát českého parlamentu návrh zákona o ochrane štátnych hraníc, nebudú môcť slovenskí občania prekračovať slovensko-českú hranicu na ľubovoľnom mieste ako doteraz, ale budú musieť použiť niektorý z hraničných priechodov. Prijatie zákona by sťažilo život ľuďom na obidvoch stranách hranice.
Za porušenie predpisu Česi navrhujú pokutu až päťtisíc korún. „Máme tu chalupy, sto metrov jednu od druhej a každá je na území iného štátu. Ich obyvatelia sa doteraz bežne navštevovali,“ hovorí starosta Lysej pod Makytou Jaroslav Kohút. Najbližší hraničný priechod môže byť kilometre ďaleko.
Miestni sa boja, že budú mať problémy aj na vlastnom pozemku. „Je tu mnoho prípadov, keď je niekto občanom jedného štátu, ale časť pozemku má na území druhej krajiny. Keď si ho bude chcieť obrobiť, bude to mať komplikovanejšie,“ hovorí Kohút.
Česká strana sa aj takto snaží vyrovnať s ilegálnou migráciou – poukazovala hlavne na vysokú priepustnosť práve hranice so Slovenskom. Proti sa však už dávnejšie vyjadril spravodajca Európskeho parlamentu pre Slovenskú republiku Jan Marinus Wiersma, ktorý predpokladá, že obe krajiny zakrátko spoločne vstúpia do únie. Podľa neho preto nie je potrebné meniť medzi nimi hraničné usporiadanie.
„Prijatie takéhoto zákona je suverénnym právom Českej republiky,“ hovorí slovenský minister vnútra Ivan Šimko, „druhá vec je, že ak to sťaží prechod hranice českým a slovenským občanom, tak tým nepomôžu ani svojim voličom, ani našim občanom,“ dodáva.
Starosta obce Klokočov František Hutyra bol dokonca spolu s ďalšími predstaviteľmi obcí zo slovenskej, ale aj českej strany na návšteve českých senátorov v Prahe. Podarilo sa im predostrieť svoje námietky.
„Chceli sme dosiahnuť, aby sa účinnosť zákona oddialila až do obdobia po vstupe oboch krajín do Európskej únie. Ak by sme tam vstúpili naraz, bol by zákon bezpredmetný,“ povedal Hutyra. Podľa neho by prijatie zákona bolo navyše v rozpore s dohodou medzi Slovenskou republikou a Českou republikou, ktorá občanom oboch krajín zabezpečuje nadštandartné podmienky pri cezhraničnom styku.
Starostovia pohraničných obcí sa sťažovali aj na komplikácie, ktoré by zákon priniesol v cestovnom ruchu a obávali sa zlého vplyvu na zamestnanosť.
Súhlasí aj Petr Rafaj, prezident euroregiónu Beskydy a zástupca primátora Frýdku-Místku.
Cieľom euroregiónu je rozvíjať spoluprácu medzi regiónmi Kysúc, Ostravska a Poľska. „V posledných rokoch sme investovali desiatky miliónov korún do rozvoja turistického ruchu. Keď sa hranica uzavrie, budú to zbytočne vyhodené peniaze,“ pripomína.
Ak by bol zákon schválený, účinnosť nadobudne 1. januára 2003. Zabrániť tomu ešte môže český prezident Václav Havel, ak odmietne zákon podpísať.