
V Číne a Mongolsku pokračovali pieskové búrky. Len v Číne postihli okolo 130 miliónov ľudí.
FOTO – REUTERS

Živelné pohromy na zemeguli:
13. 4. 2002 – 19. 4. 2002
Pôvodcom epidémie eboly, počas ktorej zomrelo od začiatku roka v africkom štáte Gabun už 53 ľudí, je podľa správy Svetovej zdravotníckej organizácie gorila nakazená smrteľným vírusom eboly. Aj v susednom Kongu zaznamenali počas šírenia infekcie 43 úmrtí. Odborníci zistili, že zdrojom nákazy bola gorila, ktorej zvyšky našli v odľahlej provincii Ogooue-Ivindo v severnom Gabune. Mnohí Pygmejovia, ale aj ďalšie stredoafrické kmene sa živia lovom zvierat, medziiným aj opicami a gorilami, aby si v oblasti chudobnej na bielkoviny obohatili jedálniček. Primáty nie sú odolné voči vírusu eboly, ktorý spôsobuje hemoragickú horúčku, prejavujúcu sa bolesťami, krvácaním do vnútorných orgánov a vysokými teplotami.
Zvieratá trpia smädom
Vysoká zver, rysy i štrkáče, ktoré žijú v kopcoch v okolí Los Angeles, sa začali sťahovať do predmestí. Dohnal ich tam nedostatok vody zapríčinený najsuchšou zimou, akú kedy v tejto oblasti zaznamenali. Doug Nickles, lesník z prímestského revíru Glendale‘s, tvrdí, že vlhkosť vegetácie v lesoch dosahuje len úroveň, aká býva obyčajne až v júni. Takýto predčasný nedostatok vlahy vyvoláva obavy zo vzniku požiarov.
Rekordne teplý marec
Marec bol na celom svete v dlhodobom priemere najteplejším mesiacom od čias, ako sa začali robiť spoľahlivé záznamy, teda od roku 1880. Oznámili to odborníci z národného úradu pre oceány a atmosféru USA. Pritom na väčšine územia USA a Kanady boli teploty nižšie, než je dlhodobý priemer tohto mesiaca. Na iných kontinentoch však prevažovali nadpriemerne vysoké teploty. Podľa meteorológov bola priemerná teplota hladiny mora druhá najteplejšia, akú kedy zaznamenali.
Zemetrasenia
Pri treťom ničivom zemetrasení za posledných šesť týždňov zomrelo v severnom Afganistane najmenej 59 ľudí. Podľa predstaviteľov OSN 80 percent posledných obetí tvoria deti z okolia dediny Doabi, ktorú otrasy zrovnali so zemou. Silné otrasy, ktoré prišli o dva dni neskôr, si vyžiadali ďalšie dva životy.
* Pohyby Zeme pocítili aj v južnom a severovýchodnom Iráne, na Taiwane, južných Filipínach, severnom Novom Zélande, Ekvádore a na pobreží Peru.
Cyklón Bonnie
Južne od indonézskeho ostrova Bali sa vytvoril slabý tropický cyklón Bonnie. Takmer rovnakú intenzitu si zachoval aj neskôr, keď sa presunul smerom na západ, nad Indický oceán. Maximálna rýchlosť vetra dosahovala 95 km za hodinu. Cyklón, ktorý predstavoval miernu hrozbu pre hlavné lodné trasy v tejto oblasti, sa rozpadol ďaleko na juh od Sumatry.
Nezvládnuteľné požiare vo Vietname
Najničivejšie lesné požiare, aké kedy postihli Vietnam, zlikvidovali najmenej polovicu Národného parku U Minh v provincii Kien Giang. Podľa štátnej agentúry pre krízy je jedinou nádejou na zvládnutie ohňov dážď. Na niektorých miestach delty Mekongu, kde žije mnoho vzácnych a pôvodných druhov zveri, vyčíňajú požiare už niekoľko týždňov. Ich príčinou je dlhotrvajúce sucho, ktoré postihlo väčšinu oblastí juhovýchodnej Ázie. Spôsobilo tiež rozsiahle škody na úrode.
Záplavy v púšti
Minimálne devätnásť ľudí je nezvestných po prudkých záplavách, ktoré spôsobili prílivové jarné dažde v Saudskej Arábii. Záchranné tímy a posádky vrtuľníkov evakuovali pred stúpajúcimi vodami v južných a západných častiach púštneho kráľovstva stovky obyvateľov. Z džípu, ktorý voda zmietla z cesty pri svätom meste Mekka na západe krajiny, vytiahli šesť mŕtvych tiel. Ďalšieho človeka zabil blesk.
Pirane útočia na ľudí
Mäsožravé ryby – pirane napadli v juhovýchodnej Brazílii dvadsať ľudí, ktorí sa kúpali v sladkovodnom jazere. Štrnásťročnému chlapcovi odhryzli kus palca na nohe. Väčšinu napadnutých predstavovali turisti z okolitých miest, ktorí sa cez víkendy chodia rekreovať k vodnej nádrži Santa Cruz da Conceicao. Je to už druhý prípad za posledné dva mesiace, čo tieto ryby napadli kúpajúcich sa ľudí. Nedávno sa to stalo pri jazere ležiacom asi 200 km severozápadne od Sao Paula. Domovom piraní je povodie Amazonky v severnej Brazílii. Nebezpečné ryby sa zvyčajne živia menšími rybami, ale údajne zahryznú do všetkého, čo sa hýbe. Do bezhlavého žrania sa púšťajú vtedy, keď vo vode zacítia krv.
The Los Angeles Times Syndicate
Autor: STEVE NEWMAN