Sú miesta, na ktorých sa od prvej minúty cítite dobre a vždy sa tam radi vraciate. Takým je pre mnohých návštevníkov Brna Petrov, na ktorom stojí Katedrála svätého Petra a Pavla.
Keď k Brnu prichádzate po diaľnici z Bratislavy, je silueta Petrova tým prvým, čo na obzore už z diaľky upúta pohľad. Hoci na kopci zasvätenom svätému Petrovi stála románska kaplnka už v 12. storočí, impozantný biskupský chrám získal svoju dnešnú podobu s dvoma nekompromisne štíhlymi vežami len pred čosi vyše sto rokmi - v roku 1904.
Na Petrov sa môžete dostať z rôznych strán. Najjednoduchšie to je električkou na Hlavnú stanicu. Prekľučkujete v tlačenici tiel a vojdete do „brucha mesta", na Masarykovu ulicu, ktorá je brnianskou verziou bratislavskej Obchodnej.
V tejto časti mesta je vždy veľa ľudí, buď odušu nakupujú, alebo sa len tak potĺkajú. Pri prvej príležitosti odbočíte doľava, na malé Kapucínske námestie. Spoza historických budov sa už zreteľne vynára Petrov - hmlu prepichujú 84 metrov vysoké veže, posadené na pevnej, ale ladnej základni.
Stúpate hore po mačacími hlavami dláždenom Zelnom trhu - námestí, ktoré sa ako rozkysnutá tetka rozkladá v miernom svahu - akoby ho niekto rozšafne rozvlnil. Po pravej ruke stojí budova jedného z najznámejších brnianskych divadiel, Husy na provázku. Okoloidúcich láka veselým nápisom: „Vezmi svoji lásku/do divadla Na provázku!"
Po ľavej ruke už môžete zahnúť k zákutiam mestského opevnenia. Medzi hradbami je pekne - na prechádzky, na súkromné zádumčivé chvíle, na zaujímavé výhľady na mesto. Navyše sa tu nachádza sympatický obchodík s kláštornými produktmi z Česka aj iných európskych krajín. Ak neodoláte, môžete kúpiť zopár darčekov -želivské pivo, bylinné likéry a čaje. Nájdete tu aj kozmetiku, keramiku, sviečky a, samozrejme, omšové vína.
V intimite chrámu
Ešte kúsok do kopca - a zrazu máte katedrálu ako na dlani. Je ráno, vnútri je prekvapivo jasno a z chóru sa valí mohutná organová hudba. Stojíme a kocháme sa farebnými vitrážami za hlavným oltárom - sú úchvatné. V kostole je okrem nás iba organista a staršia sprievodkyňa, ktorá sedí pri stolčeku s katolíckou tlačou a náboženskými suvenírmi.
Zababušená do kabáta, čiapky a šálu sa sťažuje na zimu. Pod šachovnicovou dlažbou sa síce ukrýva podlahové kúrenie, ale aj tak je tu chladno. Sprievodkyňa nám hrdo ukazuje vzácnu gotickú sochu Madony s dieťatkom, ktorá pôvodne stála vonku, náhrobky biskupov i svoju obľúbenú adoračnú kaplnku z roku 2005. Je moderná, ale veľmi prostá a zostane vám v pamäti ešte dlho po odchode z kostola. Navrhol a realizoval ju renomovaný velehradský umelec Otmar Oliva.
Zvonár, ktorý zachránil Brno
Gotický chrám, ktorý na Petrove stál kedysi, bol sídlom kapituly - zboru zaslúžilých diecéznych kňazov. Jeho podoba sa však niekoľko ráz zmenila. V období Tridsaťročnej vojny bol kostol vážne poškodený.
Traduje sa, že práve počas Tridsaťročnej vojny, v roku 1645, keď Brno obliehali švédske vojská, veliteľ švédskej armády vyhlásil, že ak mesto nepadne do pravého poludnia nasledujúceho dňa, vojaci obliehanie vzdajú a odtiahnu preč. Mesto vraj pred dobytím zachránil pohotový zvonár, ktorý Švédov prekabátil - začal zvoniť hodinu pred poludním. Odvtedy zvony na Petrove ohlasujú poludnie každý deň už o jedenástej.
Veže s výhľadom na Pálavu
Od roku 1777 je Kostol sv. Petra a Pavla sídlom brnianskeho biskupstva a bol povýšený na katedrálu. Hoci interiér je prevažne barokový, súčasná podoba exteriéru je novogotická, z prelomu 19. a 20. storočia.
V 90. rokoch minulého storočia sa na Petrove uskutočnili rozsiahle rekonštrukčné práce. Vďaka archeologickému výskumu bola sprístupnená románsko-gotická krypta. Sú to vlastne základy kostola z polovice 12. storočia vrátane rôznych mladších prestavieb. V krypte sa konajú príležitostné výstavy, komorné koncerty alebo prednášky.
Na Petrove je čo obdivovať: stojí za to prekonať skoro stotridsať schodov a vyjsť na veže s výhľadom na Brno a Pálavu. Pozrite si vzácny renesančný oltár z ebenového dreva v kaplnke Zvestovania Pána, kryptu či klenotnicu katedrály s liturgickými predmetmi a textíliami. Katedrála je otvorená každý deň. Mimochodom, práve táto stavba najčastejšie charakterizuje Brno. Petrov je vyobrazený aj na českej desaťkorunovej minci.
Do chrámu prichádza televízny štáb, a tak nás sprievodkyňa opúšťa. Vonku je mrazivá zima, v hlave nám stále znie dunivá organová hudba a v igelitke v ruke cinkajú fľaše želivského piva. Kláštorné tajomstvá.
FOTO - BARBORA ŠKOVIEROVÁ A IGOR HRNČÍŘ
Autor: Barbora Škovierová