
Skateboardistov spred Istropolisu vyháňajú mestskí policajti, vraj rušia verejný poriadok. Polícia tak koná na podnet poslancov, ktorým sa sťažovali obyvatelia okolia. FOTO SME – PAVOL MAJER
„Polícia sem chodí každý deň, vyhadzujú nás, že vraj ohrozujeme chodcov a ničíme majetok,“ hovorí mladý skateboardista pred Istropolisom na Trnavskom mýte. „Údajne rozbíjame mramorové dlaždice. Ale niekoľkotonové kolotoče a nákladiaky, ktoré tu občas stoja, nikomu neprekážajú! Nič sme nerozbili, dokonca sme niektoré miesta, kde sú trhliny, opravili.“
Na priestranstve pred Istropolisom, kde sa skateri schádzajú už asi desať rokov, nie je žiadna viditeľná tabuľa zákazu týchto aktivít a chlapci hovoria, že sa tu ešte nikdy žiadna nehoda nestala. Podľa mestského policajta však narušujú verejný poriadok a podľa paragrafu 49 priestupkového zákona môžu byť pokutovaní päťsto (do šestnásť rokov) až tisíc korunami (nad šestnásť rokov).
V meste sú dva skateparky – fungujúci v Ružinove a už dlhší čas chátrajúci v Petržalke, ktoré sú však podľa skateboardistov na také veľké mesto, ako je Bratislava, veľmi málo. „Možno by radšej polícia mala strážiť petržalský skatepark, aby nebol v takom stave, ako je teraz. V Bratislave už takmer nie je priestor na športovanie. Prezidentská a Medická záhrada už nefungujú ako voľakedy, človek sa pomaly nemôže postaviť na trávu,“ hovorí jeden zo skateboardistov. Podľa vedúcej oddelenia správy miestneho majetku Petržalky Evy Janigovej neboli tento rok prostriedky na skupinu projektov, v rámci ktorých sa plánovala aj oprava skateparku, schválené. Čoskoro by sa však mal otvoriť nový, hoci plošne veľmi malý skatepark v areáli Auparku.
Otázkou ostáva, kto má a kto nemá právo nachádzať sa na verejnom priestranstve, prípadne využívať ho na športové účely. Podľa vyjadrenia hovorkyne mestskej polície hliadky pravidelne kontrolujú priestranstvo pred Istropolisom na podnet poslancov miestneho zastupiteľstva na základe protestov občanov, aby sa zabránilo poškodzovaniu verejného majetku a aby neobťažovali chodcov.
Skateboarding existuje už vyše tridsať rokov a jeho hlavnou doménou je ulica. Aj víťaz celoslovenskej súťaže Sprite Xtrem Cup Lukáš Karásek sa na súťaž pripravoval práve pred Istropolisom.
V každom väčšom meste existujú skateboardisti, patrí to k jeho atmosfére, v Paríži sú ich kúsky pred Notre Dame alebo pod novým „oblúkom“ Arche na La Défense doslova atrakciou pre turistov. „Niekoho viac bavia krčmy, my sa chceme venovať tomuto športu. Nikoho neohrozujeme, ľudia sa zastavujú a pozorujú nás. Je to skôr oživenie mesta, ako jeho ničenie.“
KATARÍNA MOJŽIŠOVÁ