Bratislava 17. apríla (TASR) - Vláda SR dnes rozhodla o zriadení Národného úradu pre cestovný ruch (NÚCR) SR k 1. januáru 2003, ktorý bude mať formu orgánu štátnej správy pre oblasť CR s celoúzemnou pôsobnosťou.
Ako po skončení rokovania vlády upresnil minister hospodárstva Ľubomír Harach, proces vzniku úradu predpokladá presun časti kompetencií z jednotlivých ministerstiev na tento orgán, keďže v jeho pôsobnosti bude aj koordinácia aktivít, ktoré doteraz spadali pod rôzne ministerstvá. Ako príklad uviedol kúpeľnú turistiku, ktorá doteraz spadala pod kompetencie ministerstva hospodárstva (MH), alebo agroturistiku. "Viaceré ministerstvá budú musieť delimitovať svoje kompetencie a pracovníkov," uviedol Ľ. Harach po rokovaní vlády. Rozpočet úradu by mal byť financovaný prostredníctvom kapitoly MH a jeho presné kompetencie budú dané zákonom. Ten bude určovať aj vlastnícke vzťahy úradu, združovanie finančných prostriedkov, koordináciu, resp. prerozdelenie prostriedkov zo štrukturálnych fondov týkajúcich sa CR a pod.
Vznik NÚCR podporil kabinet aj napriek pôvodnej nejednotnosti názorov členov vlády na zriadenie ďalšieho úradu. Nevyhnutnosť existencie inštitúcie na podporu turizmu nakoniec presadil minister hospodárstva po predložení Analýzy cestovného ruchu v SR z pohľadu zriadenia NÚCR. Za jeden z najsilnejších argumentov pre vznik NÚCR označil snahu pritiahnuť väčší objem devízových prostriedkov z cestovného ruchu, ktorý v súčasnosti dosahuje nedostatočnú úroveň okolo 500 miliónov USD. Minister je ale presvedčený, že reálny objem príjmov z turizmu je minimálne dvojnásobný, a to v dôsledku existencie tieňovej ekonomiky. "Možno predpokladať, že pri výraznejšej podpore cestovného ruchu by objem devízových príjmov mohol presiahnuť hranicu 1 miliardy USD," uvádza sa v správe. "Táto skutočnosť ako aj porovnanie podstatne vyšších devízových príjmov v okolitých krajinách predstavuje potenciál cestovného ruchu a teda jeho možný pozitívny vplyv na platobnú bilanciu."
Ďalším významným dôvodom pre vznik NÚCR je podpora zamestnanosti. "Cestovný ruch výrazne prispieva k tvorbe pracovných príležitostí v oblastiach, kde je vhodný potenciál pre jeho rozvoj, a v regiónoch, kde nastalo zmrazenie priemyselnej výroby a reštrukturalizácia ekonomiky nebola úspešne naplnená," zdôraznil v analýze Ľ. Harach. "Ide o regióny, ktoré vykazujú najvyšší podiel nezamestnanosti a sú práve vhodné na aktivizáciu a rozvoj cestovného ruchu, napr. Šariš, Kysuce, Liptov, Gemer, Zemplín, Podunajsko." Minister zároveň priznáva, že podpora cestovného ruchu prostredníctvom úradu si vyžiada aj nemalé náklady najmä na zlepšenie služieb, kvality ubytovacích zariadení, podpory infraštruktúry a investície do reklamy.
Zriadenie NÚCR navrhla v októbri minulého roka Národná rada (NR) SR. Vláda sa návrhom zaoberala už v novembri, ale rokovanie prerušila. Následne HRV prerokovala Analýzu CR v SR a odporučila predkladateľovi doplniť tento dokument o zdôvodnenie potreby zriadenia NÚCR. PEM o doplnenom materiáli rokovala v januári 2002, neprijala však k nemu žiadne závery. Ako vtedy uviedol šéf PEM Ivan Mikloš, materiál nepresvedčil všetkých členov porady o potrebe zriadenie úradu. Premiér Mikuláš Dzurinda však pred necelým mesiacom počas Hodiny otázok v parlamente ubezpečil poslancov NR SR, že "kabinet chce naplniť deklarované zámery v rozvoji cestovného ruchu vrátane zriadenia nového štátneho orgánu pre túto oblasť.
* tan fra nel
* * *