
FOTO – AUTOR
činžiakov, no pokoj tu vládne len pár storočí. Zem, z ktorej dnes vyrastá zelený udržiavaný trávnik, je poriadne presiaknutá krvou. Tiekla nielen v bojoch, ale aj pri popravách. Tunajší získali v čase, keď bol hrad sídlom Tekovskej stolice, hrdelné právo.
Levický hrad postavili v 13. storočí na skale vyčnievajúcej z močarísk, ktoré udržiaval neďaleký tok Hrona. Jadro je gotické, o čom aj dnes svedčia zvyšky typických okien. Keď nahliadnete do mapy, všimnete si, že Levice sú bránou na sever ku kláštornej pevnosti v Hronskom Beňadiku, a čo je azda ešte významnejšie, do srdca Štiavnických hôr, ukrývajúcich bane na zlato a striebro. Najznámejšími vlastníkmi hradu boli Matúš Čák Trenčiansky a hneď na to Karol Róbert z Anjou.
Turci zaútočili na Levice prvý raz v roku 1554. Mesto vyplienili, domy zapálili, ale hrad zostal nepokorený. Krátko nato nechal nový pán Štefan Dóbo hrad zmodernizovať a postaviť delové bašty. K regiónu sa viažu výpady všetkých troch najznámejších rebelov monarchie – Bocskaya, Bethlena aj Rákocziho. Neskôr zosilneli výpady Turkov a vezírovi Achmedovi Köprilimu sa v roku 1663 podarilo presvedčiť veliteľa hradu, aby ho vydal bez boja. Turci sa však netešili z víťazstva dlho, už ho o rok získali pôvodní majitelia späť a poriadne ho opevnili. To sa už písal pamätný rok 1664. Spojené cisárske vojská Turkov porazili.
Skaza na seba nechala ešte niekoľko rokov čakať a posledných takmer 300 rokov neslúži hrad svojmu pôvodnému účelu – Eszterházyovci nechali časť budov upraviť na skladisko. Konzervácia prebehla pred 30. rokmi. Zabudnite na prechádzanie v komnatách, z Levického hradu je dnes len ruina a štverať sa na ňu nie je dovolené. Ak však máte dobrú obuv, z najvyššieho miesta sa núka pekný pohľad na panorámu Levíc.
Hradný komplex tvorí okrem ruiny aj Kapitánska budova a Dóboovský kaštieľ. Sídli tu Tekovské múzeum – stála expozícia ponúka exkurziu o dejinách hradu a o histórii lekárnictva v regióne. „O založenie múzea sa pred 75. rokmi zaslúžil vrábeľský poštmajster Jozef Nécsey. Venoval mu svoje zbierky archeologických a národopisných predmetov, obrazov, rodinného archívu a kníh,“ približuje riaditeľ Tekovského múzea Levice Ján Dano.
JURAJ GERBERY
Otváracie hodiny Tekovského múzea Levice apríl až jún, október po–pi od 9.00 h do 16.00 h
so–ne od 10.00 h do 16.00 h
júl až september po–pi od 9.00 h do 18.00 h
so–ne od 10.00 h do 18.00 h
november až marec po–pi od 9.00 h do 16.00 h
so zatvorené
ne od 10.00 h do 16.00 h