
Turistické prehliadky v Krásnohorskej jaskyni sa pravdepodobne stanú minulosťou. FOTO - ARCHÍV
KRÁSNOHORSKÁ DLHÁ LÚKA - V deň vyhlásenia Slovenského krasu za národný park dostal správca Krásnohorskej jaskyne pri Krásnohorskej Dlhej Lúke v Rožňavskom okrese Jaroslav Stankovič zamietavé stanovisko ministerstva k výnimke, o ktorú požiadal. Výnimku žiadal na prevádzkovanie speleologickej vodcovskej služby. Argumenty ministerstva považuje J. Stankovič za neodborné.
„Prakticky to znamená, že vodcovskú službu prevádzkovať nemôžem a keď neuspejem v odvolacom konaní, zanikne,“ povedal Stankovič. Momentálne môžu do Krásnohorskej jaskyne vstúpiť len jaskyniari s výnimkou na výskum a prieskum jaskyne.
Kameňom úrazu sa podľa predchádzajúcich posudkov pracovníkov ministerstva stali chránené kôrovce menom Niphargus tatrensis. Ako sa uvádza v jednom zo stanovísk, nie je preukázateľne doložené, a tým vylúčené ovplyvňovanie jeho biotopu návštevnosťou jaskyne.
„Spomínané kôrovce žijú len v jaskynnej vode. Návštevníci vo vode nechodia, majú na to drevené lavičky. V októbri sme na jednom mieste našli 34 nifargov, ktoré prilákala kôra z dreva. Odlúpala sa z turistického dreveného chodníka. V jaskyni sa týmto živočíchom darí a rozmnožujú sa. Najväčšie exempláre dosahujú 2-centimetrovú dĺžku,“ informoval Stankovič. Disponuje aj kladným posudkom nezávislého odborníka na problematiku jaskynných živočíchov.
Speleologická vodcovská služba, za prítomnosti ktorej smie turista jaskyňu navštíviť, zastavila svoju činnosť po dvoch rokoch existencie v januári tohto roku. Vlani si túto národnú prírodnú pamiatku prezrelo vyše tisíc turistov zo Slovenska i štátov Európy. Exkurzie pre študentov škôl zahŕňali nielen prehliadku, ale aj prednášky o ochrane krasovej prírody.
Krásnohorská jaskyňa je súčasťou Národného parku Slovenský kras a od roku 1995 je zapísaná v Zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO. Jaskyniari ju pre verejnosť v sprievode vodcovskej služby sprístupnili v roku 2000. Jaskyňa je charakteristická riečiskom podzemného potoka, 32,6 metrovým Kvapľom rožňavských jaskyniarov, bohatou sintrovou výzdobou i podzemnými jazierkami.