SME
Nedeľa, 1. október, 2023 | Meniny má Arnold

Peši do Santiaga de Compostela

Tú cestu vyšliapali od objavenia hrobu apoštola Jakuba milióny ľudí. Medzi inými aj herci Anthony Quinn či Shirley MacLainová. Spisovateľa Paula Coelha zase inšpirovala k napísaniu knihy Pútnik z Compostely. Jedna z najstarších kresťanských pútnických cie

(Zdroj: SME - TOMÁŠ HUDÁK)

st spod Pyrenejí do srdca Galície sa stala obľúbenou turistickou atrakciou.

Lemujú ju všadeprítomné žlté šípky, staré kláštory, zchátrané a opustené dedinky, ale aj veľké mestá s monumentálnymi katedrálami. Pre niekoho je to turistika, pre niekoho test vlastných schopností a pre niekoho púť, ktorá v sebe ukrýva mystiku stáročnej náboženskej tradície. Putovanie do Santiaga de Compostela je však v prvom rade dobrodružstvo, na ktoré nikdy nezabudnete.

albergue.jpgSedí tam nehybne už osem storočí. V jednej ruke palica, v druhej rozvinutý papier s nápisom Misit me Dominus. Poslal ma Pán. Vyzerá trochu smutne. Akoby mu prekážalo, že medzi neho a ľudí postavili ohradu z mreží. Kedysi mu pútnici z vďaky, že došli do cieľa, položili ruky na nohu. Teraz sa socha apoštola Jakuba len nehybne prizerá z centrálneho stĺpu vstupnej brány na frmol pod sebou.

Katedrála v Santiagu de Compostela žije svojím životom. Ruch ako na trhovisku, pútnici, ktorí vyčerpane sedia na dlážke, cvakanie fotoaparátov a vzrušené výkriky tých, ktorí sa po dlhých spoločne prejdených kilometroch opäť stretli.

Ten, kto si myslí, že Jakub sa musí v hrobe obracať, má možnosť si to na vlastné oči overiť. Ak ho neodradia dlhokánske rady pred vstupom do krypty pod hlavným oltárom. Na pravé poludnie však všetko utíchne. Pred dav predstúpi kňaz, ktorý vyratúva, koľko pútnikov a z akých krajín dnes do metropoly Galície dorazilo. Pri Slovensku sa kdesi zozadu ozve búrlivý potlesk. Je nás tu viac. Nasleduje vyše hodinová omša.

Sedemnásť dní predtým a päťsto kilometrov od katedrály bola naša predstava o chrámoch v Španielsku iná. Katedrála v Burgose, kde sme začínali našu púť, pôsobila honosnejšie a dovnútra sa dalo dostať len za poplatok. Mali sme za sebou noc v miestnom albergue, ubytovni pre pútnikov. Dostali sme tam pútnický pas, takzvaný credencial - aj prvú lekciu.

Väčšina pútnikov spí v jednej veľkej miestnosti na poschodových posteliach. Tí, čo si pred príchodom prečítali rady pútnikom v bedekeri, mali na brutálnu symfóniu chrápajúcich pripravené štuple do uší. Tí, čo šli spať neskoro, ráno zase preklínali všetkých, ktorí o piatej šušťali vakmi a vyrážali skôr, ako začalo byť horúco.

Pod neúprosným kastílskym slnkom

canalcastilla.JPGAj keď od 8. storočia, keď k objavenému hrobu apoštola Jakuba začali chodiť prví pútnici, vzniklo niekoľko rôznych trás. Najväčšiu tradíciu má takzvaná Camino Francés. Začína sa na francúzsko-španielskom pohraničí, v mestečku Saint Jean Pied de Port. Do cieľa je to odtiaľ 798 kilometrov, začať sa však dá kdekoľvek. Na osvedčenie o absolvovaní púte stačí totiž prejsť peši len sto kilometrov.

Ideálnym miestom na štart, ak si nemôžete dovoliť šľapať viac ako tri týždne, je Burgos, odkiaľ je to do Santiaga približne päťsto kilometrov. Mnohí pútnici však začínajú aj v Leone (312 kilometrov) či v horskej dedinke O´Cebreiro (asi 150 kilometrov). Nevýhodou štartu v Burgose je to, že po opustení hradieb mesta vás čaká nehostiná kastílska plošina, kde keď chytíte dážď, veľmi rýchlo vás môže prejsť chuť došľapať to až do cieľa.

Španieli zo žartu vravia, že okrem žltých šípok, označujúcich trasu púte, na nej môžete vidieť už len kostolíky a kravské lajná. Španielsky vidiek však dokáže očariť svojou bezprostrednou atmosférou. Vďaka caminu vznikli v každej dedinke malé caffeterie na občerstvenie pútnikov. Za dobrú kávu s mliekom tu zaplatíte len jedno euro. Horšie je to už s jedlom.

Menu del Dia, ktoré začína na cene 6 eur (tie horšie) síce ponúka okrem predjedla a dezertu aj celú fľašu vína, len si to málokedy môžete dovoliť. Väčšina ubytovní prešla od dobrovoľných príspevkov za noc k pevne určeným taxám, a tam, kde okrem postele natrafíte aj na sprchu či nebodaj internet, necháte aj desať eur.

Cez Palenciu treba prejsť čo najrýchlejšie. Stromy tu rastú len popri ceste, zato dedinky vás očaria závanom stredoveku. Románske kostolíky v mestečkách Carrión de los Condes či v Sahagúne, kde stojí najväčší španielsky benediktínsky kláštor, sa dajú pozrieť bez poplatkov. Ľahko sa vám môže stať, že pre únavu, keď sa človek pozerá už len na špičky vlastných topánok, prepasiete naozajstné skvosty architektúry. V severnom Španielsku je ich niekoľko.

Keďže vyprahnutá zem mesety, ako plošinu v Kastílii volajú, potrebovala s vodou pomôcť, začali tu v 18. storočí stavať faraónsky projekt vodného kanála. Nakoniec z neho dokončili len 200 kilometrov, na mostoch cez Canal Castilla sa však každý na chvíľu zastaví. Mosty vôbec boli pre architektov výzvou vyblázniť sa. Medzi najkrajšie patrí 900 rokov starý kamenný most v Puente la Reina či najdlhší most v Hospital del Olbigo.

Závan španielskeho stredoveku

Po prvých dňoch a pľuzgieroch si rýchlo osvojíte svoj denný režim. Skoré vstávanie, prvá prestávka po desiatich kilometroch, prvé nákupy. Tie je dobré urobiť ešte dopoludnia, pretože popoludní pre siestu otvárajú obchody až o piatej. Najneskôr o jednej popoludní je dobré byť v cieli, aby ste sa vyhli prudkému slnku. Navyše ubytovne bývajú už neskôr plné a riskujete, že budete spať síce pod strechou, ale na zemi.

Takmer v každom albergue sa poobede spí. Aj keď sa tento čas dá využiť na opranie vecí či prehliadku mestečka, organizmus býva neúprosný. Netreba to však preháňať. O desiatej večer sa v každom albergue vypínajú svetlá a ak ste dovtedy spali, čaká vás prebdená noc.

leon.jpgLeón je posledné veľké mesto v provincii Kastília. Stará gotická katedrála nie je jedinou stavbou, ktorá stojí za návštevu. Casa de Botines, dnes budova banky, je jednou z dvoch stavieb, ktoré architekt Antoni Gaudí postavil mimo rodného Katalánska. Na tú druhú natrafíte tiež po trase púte, v Astorge.

Galícia vás konečne prekvapí zeleňou aj kopcami. Práve tu sa začínajú pútnici zbavovať prvých nepotrebných vecí z batoha, pretože po dvoch stovkách kilometrov v nohách zaváži zrazu každý gram. Ideálne je nechať nepotrebné veci pri Crus de Ferro na vrchu Montes de León. Je tam postavený kovový kríž na hŕbe kamenia, ktoré tam symbolicky nosia pútnici ako symbol ťarchy, ktorej sa prišli zbaviť. Spodná časť podstavca je ovešaná tými najbizarnejšími vecami.

Najvyššie položeným bodom púte je horská dedinka O´Cebreiro, ktorú postavili na hrebeni pohoria Sierra del Courel vo výške 1300 metrov nad morom. Už niekoľko rokov tam funguje moderne vybavená ubytovňa. Keďže mnohí pútnici začínajú práve tu, do jednej miestnosti sa tu snažili napratať čo najviac postelí. A podarilo sa. Keď prvýkrát nazriete dnu, neubránite sa pocitu, že ste vo väzenskom bloku.

Úplne iný zážitok ponúka albergue v starom benediktínskom kláštore v mestečku Samos, do ktorého zídete práve z O´Cebreira. Okrem toho, že spíte medzi kláštornými múrmi a zadarmo, pri večerných modlitbách v priľahlom kostole môžete zažiť atmosféru z Ecovho románu Meno ruže. Starí mnísi tu dodnes spievajú svoje chorály v latinčine.

Precitnutie v Santiagu

Posledné kilometre pred Santiagom sa menia na preteky. Počet pútnikov v uliciach sa zvyšuje a dovtedy kamené či hlinené cesty sa menia na asfaltové. Posledná noc v Monte do Gozo, len päť kilometrov od Santiaga, je akousi fiestou. V obrovskom albergue, ktoré tu vybudovali v roku 1989 pri príležitosti stretnutia mládeže s pápežom Jánom Pavlom II., je zberným strediskom pútnikov. Stretnete tu tých, s ktorými ste sa míňali a predbiehali počas celého putovania. Prvýkrát sa tu poriadne vyspíte, pretože do cieľa je to už len hodinka cesty.

Až v Santiagu de Compostela si uvedomíte, že na tri týždne pre vás zastal čas. Každý deň ste kráčali, a nevedeli, čo bude v cieli. Uvedomíte si, že málokoho, s kým ste prešli desiatky kilometrov spolu, poznáte po mene, Boli ste len pútnikom, bez identity či spoločenského statusu. Oslobodenie sa od seba je asi najcennejšou skúsenosťou putovania do Santiaga.

spanielsko_res.jpg

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  4. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  7. Všetkým lepí pred voľbami
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
  2. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
  3. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  4. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  5. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  8. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 21 787
  2. Všetkým lepí pred voľbami 13 075
  3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 7 055
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 958
  5. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 5 714
  6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 5 007
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 775
  8. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 545
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Blanka Ulaherová: V Madride, tri minúty od Guerniky
  2. Matej Peluha: Podporuje svoje dieťa aby bol samovražedný atentátnik. Ako sme si sadli s Talibanom na čaj.
  3. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Klin (III)
  4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Malé Zlievce
  5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami: Čakanovce - Galamba
  6. Andrej Šverha: Rakúske Alpy, láska na prvý pohľad
  7. Dušan Király: Saigon s deravou topánkou
  8. Martin Majzlan: Nepál – kráľovstvo bohov
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 83 842
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 47 004
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 927
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 32 687
  5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 493
  6. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 575
  7. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 14 291
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 13 668
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťZatvoriť reklamu