BRATISLAVA – Bilancia cestovného ruchu za vlaňajšok pretrhla šnúru pesimistických výsledkov predchádzajúcich rokov. Hoci zahraničných turistov k nám vlani pricestovalo o čosi menej, devízové príjmy výrazne, až o tretinu narástli.
Všeobecne stúpa na Slovensku záujem o ubytovacie služby – domácich turistov, ale aj o cudzincov. Podľa čerstvých údajov Štatistického úradu takmer o pätinu narástol počet návštevníkov zo zahraničia, ktorí u nás prenocovali. Zodpovedá tomu aj zvyšujúci sa počet ubytovacích kapacít.
V tomto roku si stredoeurópske štáty sľubujú zvýšenú návštevnosť, ktorá by mala súvisieť so zmenami dovolenkového správania európskych turistov po vlaňajších leteckých teroristických útokoch v USA. Turisti sú opatrnejší a nechcú toľko lietať. Hľadajú bližšie položené dovolenkové miesta, čo chcú mimoriadne zužitkovať najmä Maďari a Česi.
Slovenské cestovky privážajúce turistov z iných krajín však nie sú veľkými optimistami. Vedia, že klientelu, ktorá navštevuje Slovensko, tvoria v podstatnej miere starší ľudia a dôchodcovia. „A to je práve klientela, čo veľmi citlivo reaguje na všetky zmeny. Z obáv často zareagujú tak, že jednoducho zostanú doma,“ hovorí Robert Kohlman z cestovnej kancelárie Pressburg, známej najmä kúpeľnými pobytmi. Ďalším nepriaznivým vplyvom na rozhodovanie turistov v západnej Európe je podľa neho zavedenie eura, ktoré prinieslo všeobecné zdraženie, i keď nie v cestovných kanceláriách. „Ale mnohých aj toto odradí od cestovania.“ Nemecký dopyt teda zatiaľ neprevýšil vlaňajšok, ale stúpa záujem z Česka.
Podľa Mikuláša Milka z Hydrotouru „sa nezdá, že by sme mali byť veľkí optimisti vo zvyšovaní návštevnosti Slovenska. Ale to súvisí s krokmi, ktoré naša krajina nevie spraviť. Napríklad Maďari dali vlani na propagáciu 1,4 mld v korunách a naša krajina 40 miliónov. Susedné štáty, keď idete na akýkoľvek významný turistický veľtrh, sa prezentujú dominantnými expozíciami, ktoré sa s naším stánkom nedajú porovnať.“
TÁŇA RUNDESOVÁ