Kedysi sa im hovorilo morské oká, lebo ľudia verili, že tatranské plesá sú cez podzemie spojené s morom. V skutočnosti však vznikli vďaka činnosti ľadovcov, a tá ovplyvnila ich tvar a dokonca aj farbu vody, ktorá sa postupne menila, až kým sa ľadovec úplne neroztopil. Spočiatku mala voda vo všetkých plesách nádhernú belasú farbu so zelenkavým nádychom. Dnes sa farba v jednotlivých jazerách líši podľa ich hĺbky, druhu nánosov na dne a tiež aj podľa množstva slnečných lúčov, ktoré dopadajú na hladinu.
Zelené pleso

Patrí medzi najkrajšie plesá v Tatrách. Svoj názov dostalo podľa nádhernej zelenkavej farby vody. Na brehu stojí od konca devätnásteho storočia Chata pri Zelenom plese, kde sa dá oddýchnuť a dať si niečo na zahryznutie. Jazero leží v Doline Zeleného plesa, ktorá je obľúbeným zrazom peších turistov, lyžiarov a horolezcov, ktorí odtiaľto lozia na okolité tatranské štíty, najmä na Jahňací štít s výškou 2229 metrov.
Neďaleko sa nachádza Veľká Zmrzlá dolina, kde sa dá lyžovať dokonca aj v letných mesiacoch.
Štrbské pleso
Je určite najčastejšie fotografované a najnavštevovanejšie tatranské jazero. Názov dostalo podľa svojej polohy v historickom štrbskom chotári. Pred príchodom turistov využívali okolitú krajinu jazera uhliari, drevorubači, poľovníci a bylinkári. Keď jeho voda zamrzla, ľad z nej vozili počas rakúsko-uhorskej monarchie do Viedne a do Budapešti, kde si ho miestna smotánka žiadala pre jeho výnimočnú čistotu.
Na brehu plesa postupne vzniklo niekoľko liečebných domov pre ľudí s respiračnými chorobami. Dnes je pleso najmä veľkým lákadlom pre lyžiarov.
V areáli Park Snow na nich čakajú rôzne atrakcie ako večerné lyžovanie, snoubordový park K2 na svahu Interski a hotely s dobre vybavenými wellness centrami a diskotékami.
Skalnaté pleso
Malé, ale o to známejšie morénovité jazierko sa rozprestiera v najnižšom kare Skalnatej doliny vo Vysokých Tatrách. Pri plese je prestupná stanica lanových dráh Tatranská Lomnica - vrchol Lomnického štítu. Bohužiaľ, pre detonačné zásahy pri stavbe lanovky bola prerušená nepriepustnosť dna, a tak v suchom období je pleso takmer bez vody. Neďaleko sú postavené vedecké pracoviská Astronomického ústavu SAV, Geofyzikálneho ústavu SAV a Hydrometeorologického ústavu SAV.
Pleso a jeho okolie sú doslova rajom pre milovníkov vysokohorskej turistiky a pre lyžiarov, ktorí chodievajú na svah na Lomnickom sedle.
Popradské pleso
Leží priamo na trase Tatranskej magistrály a zo Štrbského plesa sa sem dá dostať hodinkou pohodlnej pešej chôdze. Popradské pleso je východiskom pre všetky významnejšie pešie vysokohorské túry vo Vysokých Tatrách. Dá sa z neho urobiť napríklad výstup na Rysy alebo Kôprovský štít. Keď je dobrá sezóna, lyžiari sem chodia až do mája, lebo na okolitých svahoch sa zvykne udržať sneh až do konca jari, a tak sú tu dobré podmienky na zjazdové lyžovanie aj na skialpinizmus. Okrem toho sú v okolí jazera krásne bežecké trate a trasy pre horských cyklistov.
V okolí sa dá zabaviť na rôznych atrakciách, ako sú konské záprahy a lietanie na rogale.
Pri plese stojí bývalá Chata kapitána Morávku, ktorá sa dnes volá Chata pri Popradskom plese.