PRAHA. Vážnu krízu hotelierstva v Česku potvrdzuje aj štúdia poradenskej spoločnosti Deloitte. Podľa nej má Praha v porovnaní s ďalšími európskymi metropolami jeden z najnižších priemerných výnosov na hotelovú izbu: 45 eur (1355,70 Sk).
V eurozóne má takú nízku výnosnosť už len portugalský Lisabon. Ešte o 2 eurá (60,25 Sk) horšie než Praha je na tom Česko ako celok. V štúdii sa uvádza, že je to výsledok poklesu cestovného ruchu a rastúcej konkurencie v odvetví a slabej vyťaženosti zariadení, ktorá patrí v EÚ medzi najnižšie.
Deloitte dodáva, že úpadok českého hotelierstva bude pokračovať aj po skončení krízy. Hotely budú musieť pokračovať v úsporných opatreniach, v orientácii na iné zákaznícke segmenty, napríklad na domácu klientelu alebo na návštevníkov z Ázie.
Podľa generálneho riaditeľa Asociácie hotelov a reštaurácií Václava Stárka najviac sú ohrozené hotely, ktoré vznikli prestavbou z obytných domov. Jednou z možností ako ich možno v budúcnosti zachrániť, je ich premena na apartmánové bývanie a ponúknuť ich manažérom, ktorí sa znovu sťahujú do Prahy. Druhou možnosťou je ich prestavba na firemné sídla. Údajne tomu nahráva pretrvávajúci rast nájmu a naopak, pokles cien nehnuteľností.
Vývoj v českom hotelierstve ovplyvňuje aj investičné zámery medzinárodných hotelových reťazcov. Na budúci rok sa mali v centre Prahy otvoriť dva päťhviezdičkové hotely - Le Royal Meridien a Sofitel. Ich výstavba sa však ešte nezačala.
Český štatistický úrad uviedol, že v Prahe je 33 päťhviezdičkových hotelov, ktoré majú spolu takmer 9000 lôžok. Za prvý štvrťrok sa v nich počet hostí znížil medziročne o 20 % a tento trend pokračoval aj v nasledujúcich mesiacoch.