SME

Pred 90. rokmi sa potopil Titanic

Bratislava 12. apríla (TASR) - Bolo dvadsať minút pred polnocou 14. apríla 1912, keď Frederick Fleet na hliadke v strážnom koši pred sebou zbadal horu ...

Bratislava 12. apríla (TASR) - Bolo dvadsať minút pred polnocou 14. apríla 1912, keď Frederick Fleet na hliadke v strážnom koši pred sebou zbadal horu ľadu. "Ľadovec vpravo, vpredu!" zakričal do telefónu a od tej chvíle pre 2300 pasažierov na "nepotopiteľnom" Titanicu začali plynúť dve hodiny a štyridsať minút strachu a hrôzy. Toľko času im zostávalo do okamihu, keď vtedajší najluxusnejší zaoceánsky parník sveta, ktorý sa plavil zo Southamptonu do New Yorku, klesol asi 150 km od Newfoundlandu pod ľadové vody severného Atlantiku a zapísal sa do histórie najtragickejších nešťastí v dejinách osobnej námornej dopravy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Loď spoločnosti White Star Line s trupom dlhým 255 metrov bola členená na štrnásť vodu neprepúšťajúcich komôr a mala dvojité dno. Bola vraj najbezpečnejšia na svete. Ľadovec jej však spôsobil vyše deväťdesiat metrov dlhú trhlinu, pretrhol prvých päť komôr a voda začala prúdiť cez priehradku do šiestej, potom do siedmej a napokon aj do štrnástej komory. Pre 1513 cestujúcich nebolo záchrany, pretože Titanic mal len šestnásť záchranných člnov a v nich 1250 miest pre pasažierov. Okrem toho - hoci narazil do ľadovca už o 23.40 h, až päť minút po polnoci vydal 62-ročný skúsený kapitán Edward Smith príkaz na prípravu záchranných člnov. Zatiaľ čo námorníci z nich strhávali krycie plachty, lodná kapela hrala ragtime. Tí, ktorí tragédiu prežili, neskôr tvrdili, že aj keď sa už Titanic nakláňal, vyhrávali muzikanti veselý šláger Autumn (Jeseň).

SkryťVypnúť reklamu

Počas nakláňania sa lode vyťukával spojovateľ na rádiovej stanici John Phillips tradičné námorné volanie COD (Come quick, danger! Príďte rýchlo, nebezpečie!), ale pretože v tom čase práve začala platiť medzinárodná zmluva so zavedením signálu SOS, rozhodol sa ho tiež použiť. Prvý raz v dejinách a vysielal ho aj potom, čo o druhej hodine dostal príkaz, aby loď opustil.

Záchranné člny so 705 trasúcimi sa cestujúcimi sa plavili po mori až do svitania, keď sa k nim priblížila loď Carpathia a vzala ich na palubu. Väčšina z tých, ktorí prežili, cestovala v prvej alebo druhej triede. Tí aj dostali pri nástupe do záchranných člnov prednosť a zachránili sa aj všetky ich deti. Z detí cestujúcich v najlacnejšej triede sa zachránila len tretina.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi obeťami bolo niekoľko prominentov. Zahynul americký milionár Benjamin Guggenheim, ďalší milionár Isadore Strauss, kapitán lode Edward Smith, jej konštruktér Thomas Andrews, plukovník John Jacob Astor s manželkou, ktorí sa vracali domov zo svadobnej cesty i slávny novinár William Stead.

Prvá aj posledná plavba "nepotopiteľného" Titanicu sa skončila pred deväťdesiatimi rokmi pod ľadovými vodami severného Atlantiku na začiatku nového dňa 15. apríla 1912 o 2.20 h. Za straty súvisiace s Titanicom zaplatila Lloydova poisťovňa v Londýne sumu, ktorá zodpovedala asi 58 mil. vtedajších nemeckých mariek.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 879
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 916
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 598
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 460
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 708
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 391
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 259
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 685
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu