Typickým krajinným prvkom Národného parku Slovenský raj sú tiesňavy. Vďaka tomu, že sú sprístupnené sústavami rebríkov, ich popularita i návštevnosť je vysoká. Za najmohutnejšiu tiesňavu je považovaný Veľký Sokol, ktorý vytvoril potok Sokol, ústiaci ...
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
FOTO - ARCHÍV
Typickým krajinným prvkom Národného parku Slovenský raj sú tiesňavy. Vďaka tomu, že sú sprístupnené sústavami rebríkov, ich popularita i návštevnosť je vysoká. Za najmohutnejšiu tiesňavu je považovaný Veľký Sokol, ktorý vytvoril potok Sokol, ústiaci do Veľkej Bielej vody.
Tiesňava Veľký Sokol je dlhá približne štyri kilometre, jej najvrchnejšiu časť tvorí Róthova roklina. Na tomto úseku potok Sokol prekonáva výškový rozdiel 350 metrov, pričom strmé skalné steny zvierajúce tiesňavu, sú miestami vysoké až 300 metrov. Práve tiesňava Sokol rozdelila pôvodnú jednoliatu krasovú plošinu na dve časti - planinu Glac na severe a Lipovskú planinu na juhu.
Veľký výškový rozdiel, ktorý prekonáva voda v tiesňave, dáva tušiť, že pri jej prekonávaní narazí turista na pomerne strmé úseky, preklenuté stúpačkami a rebríkmi. Tie sprístupňujú aj štyri vodopády, z ktorých najznámejšie a najkrajšie sú Veľký a Malý vodopád. Najatraktívnejšie časti tiesňavy sú v jej hornom úseku - v tzv. Kamennej bráne sa zužuje na šírku jedného metra. Za ňou je horná časť tiesňavy - Róthova roklina, ktorá ponúka nádhernú divokú scenériu. Nie je zriedkavosťou vidieť na strmých skalných stenách kamzíka vrchovského, ktorý bol v Slovenskom raji umelo vysadený v roku 1963.
Prvý prechod roklinou sa datuje do roku 1898, podarilo sa to skupine pod vedením prof. Martina Rótha (v Ró-thovej rokline má pamätnú tabuľu), od roku 1956 bola sprístupnená tiesňava pomocou umelých pomôcok. V minulosti bola značkou sprístupnená aj susedná roklina Malý Sokol, tá je však z dôvodu ochrany prírody v súčasnosti uzavretá. Obe tiesňavy sú súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Sokol, ktorá sa rozprestiera na výmere 701 hektárov a spadá pod Národný park Slovenský raj.
Prístup: K tiesňave vedie cesta údolím Veľkej Bielej vody od Podleska, autobus z Hrabušíc zachádza na Hrabušickú pílu, odkiaľ je to polhodina k horárni Sokol pri ústí tiesňavy. Veľkým Sokolom vedie žltá turistická značka, od horárne Sokol k jej vrcholu na Glackej ceste trvá prechod 2 a pol hodiny. Tiesňava je priechodná len v smere zdola nahor.