Jarná sezóna v Nepále trvá od marca do konca mája a horolezci z celého sveta - ostrieľaní aj nováčikovia - majú k dispozícii viac ako 1300 vrcholov vyšších ako 6000 metrov, vrátane najvyššej hory sveta Mount Everest (8848 metrov).
Pred otvorením sezóny sa objavili obavy, že zahraničných návštevníkov môžu odradiť problémy s bezpečnosťou vyvolané útokmi maoistických rebelov.
Ani boje však horolezcov neodradili. Ganeš Ráj Karkí, šéf oddelenia horolezectva pri nepálskom ministerstve turistického ruchu, vyslovil predpoklad, že na konci sezóny bude počet expedícií "viac-menej rovnaký ako minulý rok", keď sa o zdolanie rôznych vrcholov pokúšalo 55 tímov. "Vzhľadom na situáciu vo svete a v Nepále, veci nie sú tak ružové ako v minulosti. Ale v horách sa nič nezmenilo," dodal Karkí.
Najväčší záujem, rovnako ako po minulé roky, sa sústredí na Mount Everest - z nepálskej strany sa o jeho zdolanie pokúsi desať tímov a podľa dostupných správ čínske úrady pokus o výstup z Tibetu povolili 15 skupinám.
Švajčiarska expedícia si výstupom na najvyšší vrch sveta pripomenie 50. výročie neúspešného pokusu, keď sa Raymond Lambert a šerpa Tenzing Norgaj dostali do výšky 8600 metrov. Podľa mnohých odborníkov švajčiarsky pokus z roku 1952 vytvoril podmienky pre premiérové zdolanie kopca, ktoré sa o rok neskôr, v máji 1953, podarilo sirovi Edmundovi Hillarymu a šerpovi Tenzingovi Norgajovi.
Potomkovia prvých ľudí na Evereste - Hillaryho syn Peter a vnuk Tenzinga Norgaja, Tenzing Taši Šerpa - sú teraz v základnom tábore a dúfajú, že sa im podarí zopakovať čin svojich priekopníckych predkov.
Do pomyselnej everestovej knihy rekordov sa môže 12. výstupom na horu dostať domáce horolezecké eso Appa Šerpa, ktorý je členom spomenutej švajčiarskej expedície.
O zdolanie Everestu sa pokúsi aj 27-ročný Sean Swarner, ktorému svojho času lekári dávali dva týždne života. V Nepále Swarnera volajú "ten, ktorý prežil rakovinu".
Mount Everest doteraz pokorilo 1318 horolezcov - z toho 456 Nepálcov, 154 Američanov a 84 Japoncov. Podľa odhadov 167 ľudí pri expedíciách na Everest zahynulo a telá niektorých z nich zostávajú na kopci.
Minulý týždeň sa do hôr vydal ázijský tím vedený Japoncom Kenom Nogučim (28) s cieľom nájsť telá tých, ktorí zahynuli a pozbierať aspoň časť odpadu, ktorý pod Everestom horolezci zanechali.
Nogučiho skupina - zložená z horolezcov z Japonska, Nepálu a Kórejskej republiky - sa pokúsi z kopcov zniesť dve až tri tony materiálu zanechaného vo výške do 8000 metrov, kde sa nachádza Južný priesmyk, nazývaný aj najvyššie položené smetisko na svete. Noguči je najmladšou osobou, ktorá zdolala najvyššie vrchy na všetkých siedmich kontinentoch.
Odhaduje sa, že na južnom nepálskom a severnom tibetskom svahu Everestu ležia stovky ton odpadu. Noguči chce časť zozbieraných predmetov priviesť do Japonska a Kórejskej republiky a vystaviť ich ako súčasť výzvy horolezcom za udržiavanie čistoty.