Vodopády oddávna patria medzi fenomény, ktoré dokážu človeka fascinovať. Musel by to byť poriadny flegmatik, koho by nezaujal pohľad na masu padajúcej vody, jej búrlivý rachot a nezriedka i fotogenický oblúk dúhy, ktorý sa nad tým všetkým priam gýčovito vznáša. Miestom, kde si na svoje prídu i tí najväčší vodopádoví pôžitkári, je Island. Ríšu Vikingov právom prezývajú krajinou tisícich vodopádov.
Za vodnou záclonou
Najznámejší islandský vodopád nájdete neďaleko hlavného mesta Reykjavíku. Leží v takzvanom „zlatom trojuholníku" a popri gejzíre Geysir a národnom parku Thingvellir je jednou z troch významných atrakcií Islandu. Nechýbalo však veľa a 32 metrov vysoký vodopád Gullfoss by sme už nikdy neuzreli v jeho plnej kráse. Na začiatku minulého storočia mali zahraniční investori v pláne využiť jeho silu na výrobu elektrickej energie a vyberať vstupné za možnosť obzrieť si ho.
Ešteže situáciu zachránila statočná Sigrí?ur, dcéra farmára z neďalekej usadlosti, ktorá pohrozila, že radšej spácha samovraždu skokom do vodopádu, než by dopustila takú katastrofu. Štát teda napokon vodopád odkúpil a akciu spojenú s výstavbou elektrárne zrušil. Dnes môžeme v stráni naproti vodopádu vidieť pomník s reliéfom Sigrí?ur Tómasdóttir, ktorý tu stojí na jej pamiatku.
Kým Gullfoss je turisticky najnavštevovanejším islandským vodopádom, Skogafoss je zrejme pre ostrov najtypickejším. Rúti sa z výšky šesťdesiat metrov z útesu, ktorý bol v minulosti morským pobrežím. Neuveriteľné je, že pláž je dnes, po poklese pevniny, od tohto miesta vzdialená celých šesť kilometrov! Skogafoss by ste si mali prezrieť maximálne sústredení - podľa legendy totiž Prasi Pórólfsson, prvý Viking, ktorý sa usadil v tejto oblasti, ukryl do jaskyne za vodopádom truhlicu plnú zlata. Vzácny poklad však dosiaľ nikto neobjavil...
Zlatý trojuholník Islandu
Národný park Thingvellir nájdete v prepadline, ktorá vznikla oddeľovaním severoamerickej a euroázijskej kontinentálnej dosky. Tento štyri kilometre dlhý a 40 metrov široký zárez sa vďaka vzďaľovaniu dosiek každý rok rozširuje asi o 1,5 centimetra.
Thingvellir je tiež miestom, kde bol založený prvý parlament na svete zvaný Alting. Medzi pozoruhodnosti parku patria aj skalná stena Almanannagja, vodopád rieky Oxará či malé jazierka, v ktorých v 16. storočí utápali neverné ženy. Islanďania boli už v tom čase mimoriadne rodovo uvedomelí - u mužov bola trestom za rovnaký prečin poprava sťatím hlavy.
Poslednou povinnou zastávkou v rámci Zlatého trojuholníka je Gejzírové pole. Za tajuplným názvom sa skrýva desať jasnomodrých jazierok, ktoré sa objavili pravdepodobne pri zemetrasení v 13. storočí. Pokochať sa tam môžete bývalým najvyšším vodným stĺpom Islandu nazvaným Geysir. S výškou 70 m býval dokonca tretím najvyšším na svete. Škoda, že turisti sa pokúsili znásobiť jeho aktivitu tým, že ho zahádzali kameňmi. Práve preto dnes Geysir chrlí vodu už len výnimočne a v rebríčku veľkých gejzírov prebral jeho prvenstvo Strokkur. Tento 30-metrový vodný stĺp priláka denne tisíce turistov.
Zdá sa, že na Islande je všetko, čo si len milovník prírody môže priať: jazerá, vodopády, krátery, fauna... Jediné, čo tu nenájdete, sú poriadne lesy. Takmer unikátom je prírodný park Höfdi. Je to pôvodný les s urastenými stromami, akých je na Islande naozaj máličko. Islanďania si v minulosti stavali drevené príbytky a vyrúbali takmer všetky stromy, ktoré na ostrove rástli. Situáciu dokonale vystihuje miestny vtip: „Čo urobí Islanďan, keď sa stratí v lese? - Postaví sa."
Ako cestovať na Island?
Medzinárodné linky lietajú na letisko v Keflavíku, ktorý je od Reykjavíku vzdialený asi 50 km. Najlacnejšie spoje ponúka Icelandexpress, ktorý odlieta niekoľkokrát denne z Londýna a Kodane. Pre tých, ktorí majú viac času, alebo si na Island chcú priviezť vlastné auto, môže byť zaujímavou alternatívou loď Norröna.
Tá vypláva raz týždenne z dánskeho Hanstholmu a počas plavby na Island zastavuje na dva dni na Farských ostrovoch a pristáva v Seydisfjorduru na východnom pobreží. Ak plánujete návštevu krajiny Vikingov, nezabudnite si do kufra pribaliť kvalitnú obuv a nepremokavé oblečenie. Island je známy silným vetrom a častými dažďami. Ceny hotelov sú na Islande pomerne vysoké - tí sporivejší preto určite ocenia možnosť ubytovania v sieti hostelov a ubytovní Edda
www.hoteledda.is
4 najkrajšie niesta Islandu
Deildartunduhver: najväčší termálny prameň Európy, voda v ňom má teplotu 97°C.
Mývatn (Komárie jazero): ornitologický raj ostrova.
Námaskard: oblasť bahenných sopiek s parnými otvormi a žltou sírou na povrchu.
Kerlingarfjöll (Čarodejnícke hory): večne zahalené v chuchvalcoch pary.