Ako prví to pocítia študenti. Cudzinci, ktorí chcú študovať v Amerike, musia mať odteraz platné študentské víza ešte predtým, než začnú školu navštevovať. Doteraz cudzinci začínali študovať s turistickými vízami a študijné povolenie si vybavovali až v priebehu školy. Práve takto dostali študijné povolenie páchatelia septembrových teroristických útokov.
Študenti, ktorí sú v USA stále na turistické víza, sa teraz budú musieť vrátiť domov a tam požiadať o študentské víza.
Pocítia to aj turisti
Onedlho sa nová vízová politika dotkne aj turistov. Predstavitelia Úradu pre imigráciu a naturalizáciu (INS) totiž podali aj návrh zákona na výrazné skrátenie platnosti turistických a obchodných víz: namiesto doterajších šesť mesiacov na maximálne tridsať dní. Predĺženie by podľa návrhu zákona bolo možné na ďalších šesť mesiacov, namiesto doterajšieho jedného roka. Obmedzenia postihnú asi štvrtinu z desiatich miliónov cudzincov, ktorí pricestovali do USA v roku 2000.
Amerika žila z prisťahovalcov
Práca a mozgy prispôsobivých imigrantov sú palivom ekonomiky Spojených štátov.
Prisťahovalci predstavujú lacnú pracovnú silu. Najdravší študenti z celého sveta prichádzajú na štipendijné pobyty na americké univerzity. Zaprisahávajú sa, že len čo pochytia rozumy od pragmatických amerických profesorov, vrátia sa domov. Ak sú dobrí, Spojené štáty im ponúknu také materiálne podmienky na prácu a život, akým sa ťažko odoláva. Domov sa vracajú len niektorí.
Obchodníkom v oblasti cestovného ruchu kazí náladu predstava dolárov, ktoré im pre sprísnenie režimu uniknú. „Kedykoľvek sprísňujeme existujúce alebo vytyčujeme nové bariéry na vstup cudzincov do krajiny, dávame im podnet na návštevu iného miesta,“ hovorí Elise Wanderová z americkej Asociácie cestovného priemyslu. „Umožniť ľuďom prichádzať do krajiny za obchodom či turistikou predstavuje poriadny kus nášho hospodárstva,“ povedala denníku The Washington Post Theresa Brownová, hovorkyňa americkej obchodnej komory.
Americká verejnosť, otrasená silou nenávisti namierenej proti symbolom moci USA, si našla vinníka - imigračný úrad je už od 11. septembra terčom ostrej kritiky. Obviňujú ho, že nezabránil príchodu teroristov do krajiny.
Kritika imigračného úradu
Muhammad Atta a Marván Šihhí boli medzi únoscami lietadiel v septembrovej tragédii. Úradnícka mašinéria šliape bez ohľadu na vojny: pol roka po teroristických útokoch imigračný úrad potvrdil študentské víza pre Attu a Šihhího. Prezident Bush zúril. „Je to neospravedlniteľné. INS sa musí zreformovať a my musíme tvrdo tlačiť, aby sa tak stalo.“
Teraz by sa tak malo stať. „Nové pravidlá majú vytvoriť rovnováhu medzi poslaním INS, ktorý bráni nelegálnemu prisťahovalectvu, a našou túžbou vítať oprávnených návštevníkov,“ povedal vysoký predstaviteľ imigračného úradu James Ziglar.