COLUMBUS. Známy výskumník horských ľadovcov varuje, že jeden zo symbolov Afriky môže v priebehu jedinej generácie prísť o bielu ozdobu. V časopise Proceedings of the National Academy of Sciences USA to oznámil Lonnie Thompson z Ohijskej štátnej univerzity v Columbuse s kolegami.
Biely vrchol Kilimandžára v Tanzánii pri hraniciach s Keňou, s 5892 metrami najvyššej africkej hory, patrí k nevyhnutným objektom turistických kamier. Do povedomia ľudí na celom svete vošiel aj vďaka sfilmovanému dielu Ernesta Hemingwaya Snehy Kilimandžára.
Lenže teraz sa zdá, že taký pohľad sa v historicky krátkej dobe, zodpovedajúcej jedinej ľudskej generácii, veľmi pravdepodobne stane minulosťou.
Lonnie Thompson už niekoľko desaťročí systematicky mapuje a skúma vývoj horských ľadovcov na celom svete, osobitne v tropickom pásme. Viackrát upozornil na ich čoraz rýchlejšie topenie, očividne najmä v súvislosti s globálnym otepľovaním. Iné faktory, ako zmena oblačnosti a zrážkového režimu, hrajú menšiu úlohu.
Podľa najnovších výpočtov, založených na meraniach v rokoch 2000-2007, k úbytku ľadovcov na Kilimandžáre rovnako prispelo ich zmenšovanie a stenčovanie.
Čísla skutočne burcujú. Do roku 2007 zmizlo z Kilimandžára 85 percent ľadu, ktorý tam bol v roku 1912, a 26 percent ľadu z roku 2000.
V roku 2000 vedci našli 1,6 metra pod povrchom ľadu rádioaktívny signál zo skúšok atómových bômb začiatkom 50. rokov. Zmizol s hornými 2,5 metrami ľadovcov.
Vrty do ľadu ukazujú, že v minulosti sa na vrchole Kilimandžára topil a zasa mrzol. No za ostatných 11.700 rokov sa nevyskytlo podobne dlhé topenie ako teraz. Dokonca ani počas približne 300-ročného sucha v tejto časti Afriky pred 4200 rokmi, po ktorom v ľade zostala niekoľko centimetrov hrubá vrstva prachu.
Povrchy Severného a Južného ľadového poľa na Kilimandžáre v skúmanom období klesli o 1,9, resp. 5,1 metra. Menší ľadovec Furtwängler sa v rokoch 2000-2009 stenčil na polovicu. Onedlho môže zmiznúť doslova z roka na rok.
Podobne sa veci majú aj inde v tropickej Afrike na vrchole Mount Kenya v susednej Keni a v pohorí Rwenzori (bývalé Ruwenzori) na ugandsko-konžskom pomedzí. A nielen tam, varujú údaje z tropického úseku Ánd v Južnej Amerike a z Himalájí v Ázii.
Horské ľadovce v posledných desaťročiach ustupujú prakticky celosvetovo, čo okrem iného ohrozuje dôležité vodné zdroje.
Hlavné zdroje: Proceedings of the National Academy of Sciences USA Early Edition z 2. 11. 2009 Komuniké Ohio State University z 2. 11. 2009.