Hádam každý východniar už absolvoval aspoň raz cestu cez mohutnú hradbu pohoria Branisko, ťahajúcu sa severojužným smerom a tvoriacu prirodzenú hranicu medzi Šarišom na východe a Spišom na západe. Cesta, stáčajúca sa mnohými serpentínami kulminuje na sedle Chvalabohu (sedlo Branisko, 751 m n. m.). V pohorí Branisko pramení viacero vodných tokov, azda najvýznamnejším je rieka Veľká Svinka. Zo zeme vyráža na juhozápadných svahoch najvyššieho vrchu pohoria - Smrekovice (1200 m n. m.). Tečie južným smerom, potom sa stáča, kľučkuje Šarišskou vrchovinou a Čiernou horou a pri Obišovciach sa vlieva do Hornádu.
Predmet nášho záujmu však leží na jej hornom toku, keď je ešte horskou bystrinou. Jej prvým prítokom je v hlbokom údolí medzi hlavným hrebeňom Braniska a vrchom Patria (1171 m n. m.) Dolný potok. Hádam dvesto metrov za ich sútokom sa prevažná časť vôd Veľkej Svinky tratí v ponore Diablova diera, ktorý je vytvorený v dolomitových vrstvách a je typickou ukážkou krasových foriem. Diablova diera je dobre prístupná zo značených turistických chodníkov. Časť vôd Veľkej Svinky, najmä v časoch dažďov však pokračuje v pôvodnom koryte a poniže sedla Chvalabohu steká na východnú, šarišskú stranu pohoria, pričom neustále naberá prítokmi na mohutnosti.
Tento jav sa odborne nazýva bifurkácia (rozdvojenie) a je pri horských riekach východného Slovenska vzácny. Možno sa niekomu nezdá na tomto fenoméne nič mimoriadne, v prípade Veľkej Svinky však má jednu zaujímavosť. Existuje totiž veľmi seriózny predpoklad, že časť jej vôd, ktorá sa tratí v Diablovej diere, preteká podzemnými krasovými puklinami v dolomitických vrstvách a vyteká v podobe prameňa na západnej, teda spišskej strane pohoria juhovýchodne od dediny Poľanovce. Je teda veľmi pravdepodobné, že vody z prameňa Veľkej Svinky pod Smrekovicou nekončia len v jej riečnej sieti, ale dostanú sa aj do potoka Branisko, ktorý sa po sútoku so Žehricou vlieva do Margecianky. Tá zas poniže Spišských Vlách ústi do Hornádu. Voda z jedného prameňa sa teda dostane do tejto rieky dvoma cestami, paradoxné je, že „odklonená“ časť vody z Diablovej diery oveľa skôr, než hlavný tok Veľkej Svinky.
V tomto prípade ide len o relatívne malé odklonenie, aj na Slovensku sa však môže teoreticky stať, že by sa vody z jedného prameňa ocitli dokonca v dvoch moriach (Baltickom a Čiernom). To by musel príslušný vodný tok bifurkovať na hlavnom európskom rozvodí, ktoré prechádza naším územím, ale takýto jav nie je zatiaľ u nás známy. V každom prípade je bifurkácia Veľkej Svinky zaujímavá nielen z pohľadu odborníkov, ale aj ako rarita tohoto pohoria.
Prístup: Zo sedla Chvalabohu (sedlo Branisko) na ceste Prešov - Levoča vedú ku ponoru Diablova diera modrá i zelená turistická značka. Ponor sa nachádza asi 500 metrov od sedla v smere na Smrekovicu (na sever) v údolí s pohodlným prístupom. Odporúčame kombinovať s dlhšou túrou po hrebeni Braniska.
Okolie: Hrebeňovka Braniska (Patria, Sľubica, Smrekovica, Rajtopíky), Lačnovský kaňon (NPR Kamenná baba), jaskyňa Zlá diera, Dreveník, Spišský hrad.
MARTIN BELEJ