Ak ide o módu, každá žena zbystrí pozornosť. Bokom nezostávajú ani tie medzi duchmi a strašidlami. Nuž, nemožno sa čudovať, šaty, klobúky, účesy, to bola odjakživa ženská téma. Aj ony kedysi žili a tento tak typický ženský problém je na svete od nepamäti. Posúďte sami.
Na Branči medzi Javorinou a Brezovou stál kedysi hrad na kopci pripomínajúcom svojím tvarom sopku. Podľa povesti ho založil v 13. storočí akýsi Abu. Neskôr ho vlastnili červení mnísi. Na ich počesť sa zjavenie mladej ženy oblieka zásadne do červených šiat. Táto mladá a krásna bytosť sa po nociach prechádza rozvalinami. Vždy má na sebe iné, ale krásne šaty a spieva čarokrásnym hlasom pieseň s týmito slovami: “Nebude dobre, nebude, v tej uhorskej krajine, pokiaľ nebude pán Rákóczy kráľom na Budíne.“
Pán Milota zo Znieva preklial svoju manželku a jej milenca Sebeslava z Hrádku. Milovaná žena, ktorá zradila lásku svojho manžela a spolu s milencom ho obrala o majetok, sa dodnes zjavuje ako prízrak na zrúcaninách Vyšehradu. Tento hrad bol mocným strážcom obchodnej cesty z Ponitria cez Turiec až do Poľska. Duch hradnej panej sa v noci s voskovou tvárou zjavuje v bielych šatách a za pásom má zväzok kľúčov. Na poludnie sa objavuje v čiernych šatách a kľúče jej nesie v papuli veľký pes - zakliaty milenec. Pani sa prezlieka, len aby sa zapáčila manželovi, aby ich oboch odklial. Vyslobodiť ich môže len ten, kto sa zmocní kľúčov. Potom otvorí prepadnutú krásnu hodovaciu sieň. Vtedy príde vykúpenie nielen pre nešťastnú hradnú paniu a jej milenca, ale aj pre všetkých hodujúcich. Ich telá bude až potom možné pochovať tak, ako sa na smrteľníkov patrí.
Odvážlivci pri Pečenici zazreli prízrak starej kňažnej v striebornom rubáši. Tá sa túla po okolí a zapaľuje ohne. Pomocou nich zviedla už mnohých z cesty a zablúdili. Sedí nad ohňom, akoby si hriala ruky. Po chvíli v pravidelnom rytme ruky s dlhými prstami dvíha a spúšťa. Keď ruky zdvihne, plamene šľahajú do výšav až k nebu, keď ich spustí, oheň uhasína. Potom sa poberie na iné miesto a za ňou veje dlhý strieborný plášť. (jmp)