
Pripravené v spolupráci so Združením pre rozvoj a zviditeľnenie miest a obcí Slovenska
histórii symbolizujú charakteristiky ako mesto mladých, metropola obuvi či mesto zelene.
História a prvé osídlenie mesta sú úzko spojené s bývalou obcou Šimonovany. Prvá písomná zmienka o obci „Symonyi“ pochádza z roku 1260, t.j. z prvej polovice 13. storočia. Samotné mesto Partizánske je pomerne mladé. Jeho vznik spadá až do obdobia rokov 1938 - 1939, keď zlínska firma Baťa vybudovala v Šimonovanoch závod na výrobu obuvi. V roku 1948 bola obec premenovaná na Baťovany. Ako výraz uznania za účasť obyvateľov v SNP prijalo mesto 9. februára 1949 názov Partizánske a zároveň sa stalo sídlom okresu.
Deväťdesiate roky po spoločenských zmenách spôsobených novembrovými udalosťami v roku 1989 možno charakterizovať ako nástup demokracie, konkurencie a privatizácie. Dominantným odvetvím zostáva výroba obuvi.
Kam v Partizánskom za pamiatkami
Rímsko-katolícky kostol Božského srdca Ježišovho sa nachádza v centre mesta, jeho interiér je uceleným umelecky pôsobivým výtvarným dielom akademického sochára, národného umelca Tibora Bártfaya. Kostol bol v roku 1996 vyhlásený za kultúrnu pamiatku.
Ďalší rímsko-katolícky kostol Nane-bovzatia Panny Márie v Šimonovanoch je vystavaný v románskom slohu, v 18. storočí ho prestavali do slohu barokového. V roku 1999 sa začala výstavba kostola a pastoračného centra Sv. Tomáša na sídlisku Čípok, ktoré boli 15. 2. 2001 vysvätené. Stavba je stavaná v duchu architektúry 20. storočia. V mestskej časti Šimonovany sa nachá-dza vzácna goticko-renesančná stavba Vodný hrad, ktorej vznik siaha až do 13. storočia. Objekt Vodného hradu bol zrekonštruovaný v roku 1998.
Stavby funkcionalistickej (baťovskej) architektúry
Výstavba v meste sa uskutočňovala v duchu tzv. baťovskej architektúry na Slovensku, ktorej nositeľom bol známy Baťov architekt Vladimír Karfík. Jeho práce charakterizuje vyspelé technické, funkčné a technické poňatie. Bol vynika-júcim predstaviteľom funkcionalizmu - avantgardného smeru v architektúre a urbanizme, ktorý je charakteristický pre dvadsiate a tridsiate roky 20. storočia. V medzivojnovom období našiel tento smer živnú pôdu aj v mladom Československu. Podľa projektu ing. arch. Karfíka sa začalo v rokoch 1938 - 1939 v Šimonovanoch - Baťovanoch budovať mestečko s novofunkčnými časťami. V roku 1998 prebehla komplexná rekonštrukcia námestia a vytvorila sa moderná pešia zóna. Súčasťou námestia je bohatá kvetinová výsadba, symbol obuvníckeho priemyslu v meste - topánka so živých kvetov.
Letné kúpalisko
V roku 2000 bolo odovzdané do užívania letné kúpalisko DÚHA, ktorého súčasťou sú štyri bazény, vrátane toboganu a netradičných vodných atrakcií.
Početní návštevníci označujú celý areál nielen vybavením, ale aj úrovňou služieb za jedno z najmodernejších kúpalísk na Slovensku.
Za krásami prírody sa môžete vydať do Lomskej doliny neďaleko Hornej Vsi. Je tu možnosť letnej i zimnej turistiky, v zime možnosť lyžovania na vleku s dĺžkou 820 metrov, v nadmorskej výške 600 metrov. Nachádza sa tu rekreačné zariadenie poskytujúce ubytovanie a stravovanie.