
Zvyšky rímskej stavby s názvom Villa rustica ležia v Dúbravke. O tejto významnej archeologickej pamiatke však nikto nevie. FOTO SME - PAVOL MAJER
h, ktoré sa volali Limes Romanum. Rímskych nálezov na území Bratislavy nie je veľa, najmä nie takých, ktoré sa dajú vidieť, a tak sme sa rozhodli, že si Villu rusticu pozrieme. A to sme zrejme nemali robiť.
Napriek nášmu pátraniu sme nikde neobjavili základnú informáciu, kde sa objekt nachádza a ako sa k nemu dostaneme. Vedeli sme, že Villa rustica leží kdesi v Dúbravke. Hľadali sme v populárnych, ale aj odborných publikáciách. Nakoniec sme narazili na knihu Dr. Štefanovičovej Najstaršie dejiny Bratislavy. V knihe bola okrem podrobného popisu pamiatky, jej významu a hodnoty, predpokladaného využitia v čase výstavby – aj mapka miesta.
Lokalita sa nachádza neďaleko Závodov technického skla v Dúbravke. Od zastávky MHD je cesta k nej (našťastie) značkovaná a doviedla nás až pred pamiatku samotnú – a osamotenú. Národná kultúrna pamiatka Villa rustica stojí bokom, ľuďmi zabudnutá, neďaleko záhradkárskej kolónie, uprostred zarasteného poľa. Je tam len malá ceduľka Villa rustica s údajom o nadmorskej výške. Pamiatka, ktorá by inde patrila medzi klenoty mesta a štátu, zúfalo hľadá svoj zmysel a opodstatnenie. Stačila by minimálna odborná údržba a jednoduchý informatívny panel, ktorý by anonymnú ruinu zmenil na drahokam medzi archeologickými pamiatkami nielen slovenského, ale aj európskeho významu. Len by sa o nej muselo vedieť.
Milovníkov histórie a turistických vychádzok by určite zaujala napríklad taká „rímska cesta“, ktorú by tvorila návšteva – Gerulaty v Rusovciach, Vodnej veže v Bratislave, hradu Devín, Pajštún, Stupavy a nakoniec, ako bonbónik Villa rustica. Tam všade sa vo väčšom či menšom rozmere našli, a niekde aj zachovali, pamiatky na Rimanov, ktorí chodili kedysi aj po ľavom brehu Dunaja, tak ďaleko od centra svojej svetovej ríše.
Autor: VLADIMÍR HANULIAK, JÚLIA HANULIAKOVÁ