Petřín je miesto, kde bol kameňolom i popravisko. Z kameňa sa budovali pražské hradby, kameň dal vrchu i názov- z latinského Petra - skala. Na popravisku skončilo život mnoho tých, ktorí sa dopustili protištátnych skutkov. Dnes je Petřín miestom zábavy a oddychu.
Na Petřín sa dostanete prakticky z centra mesta. Lankovka je pohodlnejšou alternatívou k peknej prechádzke, pri ktorej sa postupne otvára výhľad na Malú Stranu a Hradčany. Pri prechádzke nádhernými Petřínskymi záhradami stretnete českých spisovateľov, básnikov, herečku či hudobného skladateľa - ich sochy neodmysliteľne patria k Petřínu.
Bludisko i hvezdáreň
S deťmi sa zabavíte v zrkadlovom bludisku, ktoré láka malých návštevníkov už svojou budovou v podobe malého zámočku. Pozor, dá sa tam naozaj zablúdiť. A keď sa šťastne nájdete, pobavíte sa v Sieni smiechu. Prekvapením na záver je zobrazenie scény z Tridsaťročnej vojny. Ak ju uvidíte, bezpečne ste z toho vonku.
V roku 1928 bola na Petříne zriadená Českou astronomickou spoločnosťou hvezdáreň - najprv pre odbornú verejnosť, od roku 1929 až dodnes je prístupná i laickej verejnosti. Nesie meno jedného najznámejšieho česko-slovenského astronóma a politika Milana Rastislava Štefánika. Návštevníkov láka nielen pohľadom na vzdialené nebeské telesá, ale i modernými či historickými optickými prístrojmi. Pred budovou stoja i stĺpové slnečné hodiny, v ktorých popredí stojí socha, ktorej originál bol rovnaký ako originál sochy spred Slovenského národného divadla v Bratislave.
To najlepšie z Petřína si nechajte na koniec. Deti unavíte výstupom po 199 schodoch a pokocháte sa výhľadom na celú Prahu - Malú Stranu máte z oboch vyhliadkových terás ako na dlani. Ak je dobrá viditeľnosť, uvidíte nielen Malú Stranu, ale i Říp, Krkonoše a neďaleké Brdy. V suteréne sa rodičia pobavia na expozícii o "najznámejšom Čechovi" - Járovi Cimrmanovi a poučia na výstave o histórii českého turizmu. A deti sa zabavia záverečnou naháňačkou.
Počas jesenných prechádzok stojí za to počkať do zotmenia. Veža je nádherne iluminovaná večerným osvetlením.
Petřínska rozhľadňa
bola vybudovaná v roku 1891 pri príležitosti Zemskej jubilejnej výstavy,
navrhli ju František Prášil a Julius Souček, postavila ju Mostárna Pražská,
meria 60 metrov, horná vyhliadková plošina je vo výške 55 metrov,
od 60. rokov 20. storočia do roku 1992 slúžila ako televízny vysielač, ako rozhlasový vysielač slúži dodnes.
Informácie o vstupoch a vstupnom nájdete na stránke Pražskej informačnej služby.
Lanovka na Petřín
bola vybudovaná zároveň s rozhľadňou v roku 1891, pôvodne merala 396 m,
v roku 1932 ju predĺžili po tzv. Hladovú stenu na súčasných 510 m,
trať z roku 1932 slúži - po rekonštrukcii v rokoch 1983 - 1985 dodnes,
vagóny sa križujú na výhybni s tzv. Abtovými výhybkami,
na lanovku platí rovnaké cestovné ako na pražskú hromadnú dopravu - 26 Kč pre dospelých, 13 Kč zľavnené.