Podľa občianskeho združenia ARTUR (Architektúra pre trvalo udržateľný rozvoj) súčasný stav cyklodopravy v Bratislave charakterizuje fakt, že na území mesta doteraz neexistuje taká súvislá sieť ciest, ktorá by dokázala motivovať obyvateľov, aby bicykle viac využívali. Cyklisti v meste nie sú, lebo nemajú chodníky. Ale platí aj opak. Nie sú chodníky, lebo táto možnosť dopravy sa málo využíva.
Prvé dopravno-inžinierske štúdie zamerané na cyklistickú dopravu v Bratislave boli spracované v rokoch 1985 – 1986 a v roku 1991 prijalo mestské zastupiteľstvo rozvojový dokument Cyklistická doprava v Bratislave. V ňom navrhli sieť cyklotrás i rozdelenie kompetencií, kto by sa o ne staral a spravoval ich. Aktualizácia generálneho dopravného plánu Bratislavy v roku 1995 vychádzala z tohto dokumentu, ale napriek dlhodobej a bohatej projektovej príprave sa do dnešných dní zrealizovalo iba minimum navrhovaných projektov.
A tak majú cyklisti v Bratislave stále ťažký život. Žiadna trasa nie je kompletná, navyše na nej často parkujú autá, býva zanedbaná a neoznačená. Raz idete po nej, potom po chodníku a aj po ceste. Ohrozujú vás automobilisti, pre ktorých je cyklista v uliciach mesta stále „škodnou“, ktorá zavadzia, brzdí a obmedzuje.
A tak sa postupne dostávame na začiatok. Ľudia využívajú bicykel najmä na turistiku v okolí Bratislavy. A tam je našťastie dosť možností, ktoré sú hojne využívané.
PROKOP SLOVÁČEK