Najväčšia a najdrahšia európska metropola však podľa neho platí za svoju "dynamickosť" príliš vysokú cenu.
Vydavateľ Lonely Planet ponúka turistom "pravdivý obraz", aby si nerobili o Londýne prehnané ilúzie a neboli sklamaní. Preto ich upozorňuje, že Buckinghamský palác, sídlo kráľovnej, je predražený a rozhodne nesplní očakávania turistov. Trafalgarské námestie je plné špinavých holubov, ktorí vyzerajú ako lietajúce potkany. A slávna Oxford Street je len domovom stoviek obchodov s celoročnými zľavami.
Stovky bezdomovcov v uliciach Londýna sú škvrnou na obraze najbohatšieho mesta Európy. A čo sa týka ostatných obyvateľov britskej metropoly, turisti by rozhodne nemali čakať, že sa s nimi Londýnčania dajú do reči. Pri prechádzaní rušných ulíc by si zahraniční návštevníci mali dať pozor aj na frajerov, ktorí v autách s rádiom pusteným naplno a mobilom v ruke jazdia po meste "prechod neprechod".
Aj napriek tomu, alebo práve preto, je ale Londýn pre mnohých ľudí príťažlivou adresou. Od 80. rokov minulého storočia sa sem sťahuje stále viac cudzincov. Niektorých láka to, čo inde v Európe nie je možné: ráno prídete do neznámeho mesta ako ilegálny prisťahovalec a popoludní už máte prácu. Iných zase do mesta na Temži vábi rušný spoločenský život. Aj niektorí Francúzi uznávajú, že Londýn v tomto ohľade pred časom vystriedal Paríž.
Patrične sebavedomý podpredseda londýnskej mestskej rady Trevor Phillips preto nad výčitkami sprievodcu ohŕňa nos: "Tí, čo to napísali, asi chcú žiť v Zürichu, niekde, kde sa nič nedeje a je tam stále čisto".