
FOTO - AUTOR

FOTO - AUTOR
Okrem mora, lyžovačky, najdlhšej alpskej autoturistickej cesty, Paríža a ďalších atrakcií, ponúka Francúzsko turistom aj najväčší kaňon v Európe, ktorý vytvorila juhofrancúzska riečka Verdon v Provensálskych Alpách. Sedemsto metrov hlboký a v najužších miestach sotva šesť metrov široký Grand Canyon du Verdon je zastávkou pre tisícky turistov, ktorí neraz s otvorenými ústami pozerajú z malých parkovísk pri úzkych cestičkách do hĺbky na zelenkastú vodu tečúcu dnom kaňona.
Grand Canyon du Verdon sa začína pod mestečkom Castellane a meria vyše dvadsať kilometrov. Rieka Verdon sa vlieva na konci kaňona do jazera Lac de Ste. Croix. Pri jeho brehoch sú požičovne lodí a vodných bicyklov. Vlani ich požičiavali za 50 frankov na hodinu (nevedno, aká bude cena toto leto v euro) a turisti na nich mohli vojsť priamo medzi strmé skalné steny kaňonu. Po oboch stranách kaňonu je typická francúzska horská kľukatá cesta, popri ktorej až do konca leta kvitnú neuveriteľne voňavé levandule.
Tesne pred tým, ako sa rieka vlieva do jazera, je most a asi pätnásť kilometrov od jazera smerom na mestečko Castellane je ďalší, vo výške asi štyristo metrov nad riekou. Okolo kaňonu teda vedie okružná cesta. Pri troche šťastia môžu turisti sledovať, ako z vrchného mosta odvážlivci skáču do kaňona bungee jumping.
Najväčším problémom okružnej cesty okolo verdonského kaňonu sú parkoviská. Cesta je vybudovaná v skalách, je úzka a keď na malinkom parkovisku pri peknom výhľade zastane autobus, ďalšie autá sa k nemu nezmestia.
Prístupová cesta ku Grand Canyon du Veron je pomerne jednoduchá a na jednodňový výlet sa k nemu môžu vybrať aj dovolenkári z okolia obľúbeného prímorského mesta Cannes. Cesta autom trvá z Cannes zhruba dve hodiny. Vzdialenosť nie je veľká, ale rýchlosť jazdy komplikujú nespočetné zákruty a stúpania cez horský masív.
V literatúre o najpozoruhodnejšom európskom kaňone píšu, že až do roku 1905 nebol preskúmaný. „Speleológ E. A. Martel sa tri dni prebíjal s malou expedíciou na kajakoch medzi zradnými skalami. V roku 1928 vybudovali na dne najpôsobivejšej časti kaňonu turistický chodník, ktorý nesie Martelovo meno. Túra po chodníku dlhom štrnásť kilometrov trvá šesť hodín a miestami prechádza tunelmi,“ píše sa v knižke Čarovný svet.
Turisti často navštevujú Grand Canyon du Verdon aj pri ceste z dovolenky od mora domov. Severná cesta popri kaňone je totiž tzv. levanduľová cesta, ktorú využívajú autoturisti túžiaci sa dostať do vysokých nadmorských výšok, najmä pre vylepšenie záveru dovolenky. Z levanduľovej cesty je už len na skok k najdlhšej autoturistickej trase Route des Grandes Alpes, na ktorej sa dá autom vyjsť až do výšky 2600 metrov nad morom. RICHARD FILIPKO