
FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA - Na zlacnené rekreačné poukazy dôchodcov vydeľuje štát každý rok 18 miliónov korún. Peniaze dostáva Konfederácia odborových zväzov. Tá si už pred rokmi ako partnera na poskytovanie pobytov vybrala spoločnosť Sorea, ktorá obhospodaruje sieť odborárskych zariadení.
Viceprezident KOZ Eugen Škultéty túto voľbu zdôvodňuje aj finančnými podmienkami. „Poznáme približne ich ceny. V dnešnej situácii, keď v iných hoteloch stúpajú náklady a ceny ubytovania, je to takmer rozhodujúce. Okrem toho neviem, či by iné zariadenia vedeli tak rýchlo vybaviť administratívne veci súvisiace so štátnou dotáciou.“
Škultéty tvrdí, že ministerstvo financií uvoľňuje peniaze neskoro a zúradovať ich tak, aby dôchodcovia stihli obsadiť v hoteloch už prvé jarné termíny, sa darí len tak-tak. Vraj sa to opakuje každý rok.
Teraz je nástup na prvé rekreácie siedmeho apríla a predávať sa začalo včera. Mnohí zainteresovaní si myslia, že neskorým uvoľňovaním peňazí sa míňa jeden z cieľov dotácií - obsadiť domáce hotely hosťami v celej medzisezóne, keď majú núdzu o iných turistov, nie až od apríla.
Dôchodcovia oceňujú príležitosť na oddychový pobyt, ale zo strany štátu to považujú za almužnu. Pri 1500-korunovej dotácii na osobu možno z osemnástich miliónov podporiť len malú časť penzistov - dvanásťtisíc z celkového počtu 960-tisíc ľudí v dôchodkovom veku. Ich podiel na obyvateľstve pritom rýchlo stúpa, napríklad ešte v polovici 90. rokov štatistika evidovala o vyše 20-tisíc dôchodcov menej. Keďže objem štátnej dotácie sa už viacero rokov nemení, tejto podpory sa z roka na rok dostáva menšiemu počtu ľudí.
Podľa informácie z pobočky Sorey v Bratislave vlani dostali osemtisíc žiadostí, ale uspokojiť mohli len polovicu. Mnohí žiadatelia navyše nechápu, prečo je ich šanca dostať sa do najlepšie vybavených hotelov Sorey mizivá. „Pretože tam je v ponuke najmenej poukazov a všetci by sa tam chceli dostať v najnavštevovanejších termínoch,“ povedala vedúca pobočky. (ru)