Vranov nad Topľou/Košice 30. marca (TASR) - Príchod jari na východnom Slovensku signalizujú tri hlavné "vtáčie" znaky - objavenie sa bocianov na hniezdiskách, prelet žeriavov a prílet lastovičiek. Ornitológovia tam lastovičku dodnes nevideli, bociany sú však už tam a počas Bielej soboty nad Vranovom nad Topľou očití svedkovia zaregistrovali prelety asi desiatich 50- až 250-početných kŕdľov žeriavov popolavých.
Žeriavy si ľudia často mýlia s bocianmi, pretože ich pripomínajú veľkosťou i dĺžkou nôh. Sú však sivé a majú kratší zobák, uviedol dnes pre TASR Pavol Kaňuch zo Spoločnosti pre ochranu vtáctva na Slovensku. Spoľahlivým rozlišujúcim znakom je aj ich hlučnosť. Pomerne výrazným "trúbením", ktoré počuť aj na veľkú vzdialenosť, sa odlišujú od ticho letiacich bocianov. Žeriavy ponad východ Slovenska tiahnu zo zimovísk v maďarskej Hortobágyskej puste do Škandinávie. Najrozsiahlejšie hniezdiská majú totiž v severských močaristých tundrách Fínska a Švédska, hniezdia takisto v severnom Nemecku a Poľsku.
Podľa Kaňucha žeriavy na prelet využívajú krátke obdobie po prvom výraznom oteplení, zväčša v posledných marcových dňoch. Letia smerom na sever ponad údolia riek Torysy, Hornádu, Ondavy, Tople či Laborca. Ponad iné časti Slovenska prelietavajú zriedka.
Dnes pozorovatelia videli asi 1000 až 1300 žeriavov. Keďže ich masívny prelet trvá iba dva až tri dni a v Hortobágyi zimuje približne niekoľko desaťtisíc jedincov, obyvatelia východného Slovenska majú ešte počas sviatočných prechádzok veľkú šancu vidieť ich.