KARLŠTEJN.
Hrady spravidla strážili hranice alebo dôležité miesta, Karlštejn dal kráľ Karol IV. postaviť ako bezpečné miesto, kam uloží kráľovské poklady, najmä zbierku relikvií a korunovačné klenoty. Základný kameň položili v roku 1348 a v roku 1365 bol hrad dokončený.
Odporúčanie
Karlštejn poskytne plnohodnotný zážitok, iba ak si kúpite lístky na oba okruhy, čo je dosť nákladná vec. Ak návštevu spojíte s turistikou, budete veľmi spokojní, okolie je nádherné. Napríklad Svatý Jan pod skalou je úžasné miesto. Pre mestských ľudí
je dôležité, že Praha je blízko.
Doprava a ceny
Ak aj máte auto, radšej ho nechajte v Prahe a choďte vlakom. Súpravy sú moderné a dá sa z nich vidieť malebná krajina v okolí Berounky. Z Hlavného nádražia chodia dvakrát za hodinu. Inak počítajte s vysokými poplatkami za parkovanie. Na stránke mestečka sa odporúča zadarmo parkovať opäť pri stanici, odkiaľ sú však na hrad dva kilometre.
Otváracie hodiny
Celý týždeň
9.00 - 18.00 (august),
9.00 - 17.00 (september),
9.00 - 16.00 (október).
Vstupné
1. okruh - dospelí 150 Kč, zľavnený 100 Kč, rodinné vstupné 390 Kč.
2. okruh - dospelí 300 Kč, zľavnený 200 Kč
Občerstvenie
Všade a za dobré ceny, zásadne sa líšiace od tých pražských. Náhodne vybratá reštaurácia s terasou obstála veľmi dobre.
Vlak ide z Prahy trištvrte hodiny. Zo stanice hrad nevidno, je ukrytý za kopcom, a podľa nášho odhadu je o čosi ďalej, ako ohlasované dva kilometre.
Každý domček v mestečku je zároveň trhovým stánkom, kde sa predávajú suveníry, české sklo a ďalšie veci, na 90 percent rovnaké ako v Prahe, a kdekoľvek inde v Česku. Sú tu reštaurácie, bufety, rozvoniavajú trdelníky, chýbajú už len kolotoče a Michal David z ampliónov. Prístup k turizmu sa od slovenského výrazne líši.
Lacné to nebude
Vstupy do hradu sú každých desať minút, čomu zodpovedá aj tempo prehliadky.
Návštevník si môže vybrať, či sa uspokojí so základným, asi hodinovým, okruhom, alebo si dokúpi aj druhý, ktorý vedie po úplne inej trase. Vtedy uvidí aj Kaplnku svätého kríža zdobenú zlatom a drahými kameňmi s unikátnou sériou 129 doskových obrazov majstra Theodorika zo 14. storočia.
Druhý okruh si treba rezervovať vopred telefonicky alebo e-mailom a návšteva sa predraží, rodina s dvoma dospelými a dvoma mládežníkmi dá za oba okruhy rovných 1500 českých korún.
Fotografovať v interiéroch je prísne zakázané, v exteriéroch treba zaplatiť špeciálny poplatok.
Kto si kúpi lístok len na prvý okruh, čo robí absolútna väčšina návštevníkov, uvidí dve poschodia Cisárskeho paláca a spodné podlažia Mariánskej veže. V Dvořenínskej sieni si môže pozrieť podobizne štyroch Karlových manželiek.
Bol aj pre ženy
Zaujímavá je sála predkov s galériou obrazov (ktovie, prečo má Přemysl Oráč na hlave turban). V rytierskej sále sú maľované skrine na výzbroj a výstroj s erbami, lebo rytieri väčšinou nevedeli čítať.
V Karlovej úradovni je trón medzi dvomi oknami, aby kráľovi a cisárovi pri rokovaniach nebolo vidno do tváre, ale aby on videl na prichádzajúcom každú emóciu.
V kráľovskej spálni sa návštevník dozvie, že film nehovoril pravdu. Ženy nemali na hrad prístup zakázaný, cisárovná obývala celé jeho krídlo. Von mohla vyjsť iba cez Karlove komnaty, ale to bolo plne v súlade s dobovými trendmi.
Karol bol osvietený panovník a v jeho spálni je aj umývadlo s nádržkou a kohútikom. Tiež mal prevet, teda suchý záchod. Expozícia končí replikami kráľovskej a ríšskej koruny.
Veľká časť interiérov, napríklad dlažba, nie je pôvodná, ale je výsledkom pseudogotickej prestavby z 19. storočia v duchu purizmu.
Pocit z návštevy Karlštejna nie je úplne jednoznačný. Možno už povesť hradu navodzuje veľké očakávania, ktoré sa nie celkom naplnia. S vedomím, že je to „len" jeden z významných hradov, však budete s prehliadkou spokojní. Odporúčame rezervovať si aj druhý okruh, kaplnka určite zaujme aj deti.