PRAHA. „Kedy už budeme na tom hrade?" pýtal sa syn jedného z návštevníkov, keď sa rozhliadali po nádvorí.
Pražský hrad má síce neopakovateľnú siluetu, ale nie je taký, ako si hrad predstavujeme z rozprávok, s obrannými valmi, cimburím, priekopou a kamennými múrmi.
Hrad je konglomerát budov, z ktorých najvýraznejšia je Katedrála svätého Víta - pýcha gotiky, ako spieval kedysi Václav Neckář.
Odporúčanie
- Praha je rozhodne mesto, ktoré treba navštíviť, najlepšie viackrát.
V podstate je to pre nás
najdostupnejšie európske veľkomesto. Keď už tam budete, rozhodne odporúčame aspoň raz
navštíviť aj Hrad.
Doprava a ceny
- K Hradu sa najlepšie dostanete metrom (stanica Malostranská) alebo električkou číslo 22. Potom stačí ísť tam, kam mieria hlúčiky ľudí. S autom je v týchto miestach problém, radšej zaparkujte kde sa dá, a do centra choďte spojmi.
Otváracie hodiny
Denne 9.00 - 18.00 hod.
Vstupné:
Veľký okruh 350 Kč, zľavnený 175 Kč, rodinný 500 Kč.
Malý okruh 250 Kč, zľavnený 125 Kč, rodinný 300 Kč.
Občerstvenie
- Na Hrade aj pod Hradom je obrovské množstvo podnikov, ceny sú väčšinou vysoké.
Guinnessova kniha rekordov hovorí, že ide o najväčší súvislý hradný komplex na svete, zaberá plochu 70-tisíc štvorcových metrov. Založili ho zrejme už koncom 9. storočia.
Turistický masaker
Návšteva historickej Prahy nie je nič pre milovníkov osamelej romantiky, treba počítať s masovou spoločnosťou. Na Karlovom moste (stále ho opravujú), pred staromestským orlojom, kde deti rozmaznané playstation nechápu, prečo toľko ľudí čaká na pár panákov v okienkach, a samozrejme aj na Hrade.
Už cestou po vstupenky človek obchádza obrovský rad čakajúcich na vstup do katedrály. Úvaha, či sa návšteva oplatí, je namieste, aj vnútri je nával.
Chlapík v turistických informáciách bol vtipný a nevtieravo komunikatívny. Ochotne vysvetľoval, aké lístky si treba kúpiť (možnosti sú rôzne, lebo v ponuke sú aj skupinové) a aký okruh si vybrať. Väčší okruh zahŕňa aj celý menší a navyše uvidíte výstavy, galérie a Chrám svätého Víta.
Sprievodca sa dá objednať pre skupinku, nie je však nevyhnutný, dá sa prenajať aj audiosprievodca - prehrávač v tvare telefónu - ktorý po stlačení čísla prednesie výklad zrozumiteľne a profesionálne.
Starý kráľovský palác
Lístok má na boku sekcie, ktoré sa „cvikajú" ako vo vlaku. Prvý v poradí je Starý kráľovský palác, historicky najcennejšia časť Hradu z roku 1135. Od 13. do 16. storočia slúžila ako sídlo českých kniežat a kráľov.
Impozantná je Vladislavská sála s rozmermi 62 x 16 metrov, kde sa konali korunovácie, bankety a koncily, ale aj turnaje. Je to prvá stavba s renesančnými prvkami v Čechách.
V Ludvíkovskom krídle Česi ukazujú okno, kde sa v roku 1618 konala druhá pražská defenestrácia, ktorou sa začali stavovské vojny v 17. storočí.
Návštevníci majú pomerne veľkú voľnosť, z okien sa dá vykúkať (napríklad na Karlštejne sú pred oknami zábrany - laná).
Možností je mnoho
Pod barokovým priečelím Baziliky sv. Jiří sa skrýva románske jadro. Je to veľmi stará pamiatka, v roku 920 bol na tomto mieste založený Vratislavov kostolík ako druhý kresťanský kostol na území vtedajšej Prahy a až na niekoľko barokových prvkov v interiéroch si bazilika zachováva pôsobivú drsnosť.
Zlatá ulička pod Hradom naopak vyzerá ako z rozprávky. V maličkých pastelovo zafarbených domčekoch bývali v 16. storočí lukostrelci, v 17. storočí zlatníci, odtiaľ dostala aj názov.
V 19. storočí tam squatovala chudoba, neskôr si ju obľúbili umelci, v rokoch 1916/1917 tam býval aj Franz Kafka. Domčeky sú nalepené priamo na mestské hradby a cez jeden sa dá dostať aj do kazemát.
V dlhej chodbe so strieľňami pozdĺž opevnenia je mnoho zbraní a brnení. Napriek turistickej sezóne bola strelnica, kde sa dá zastrieľať si kušou, zavretá.
Pôvodne sedempodlažná delová veža Daliborka, nazvaná po najznámejšom väzňovi Daliborovi z Kozojed, bola od samého počiatku aj väzením a sú v nej vystavené mučiace nástroje.
V Svätováclavskej vinici s vínnym bistrom sú ceny úmerné nádhernému výhľadu na mesto.
Ak máte zaplatený druhý okruh po Hrade, uvidíte ešte expozície a umenie - Príbeh Pražského hradu, Obrazáreň a Jiřiský kláštor, kde sídli Národná galéria.
V areáli je aj mnoho ďalších miest, ktoré stoja za vzhliadnutie, napríklad Masarykova vyhliadka, renesančný letohrádok kráľovnej Anny, záhrady či Jelenia priekopa.
Z návštevy Pražského hradu sme mali trochu zmiešané pocity. Peknú mozaiku určite treba vidieť, ale každý asi nenadobudne pocit, že by sa tam čoskoro chcel vrátiť.