Výbežok na konci Európy
Niektoré miesta si jednoducho nevážia svoju výnimočnosť. Napríklad taký Severný pól na ňu zvysoka kašle. Vlastne ani nie zvysoka, veď on je vlastne na hladine oceánu. Inak ale ako keby ani nebol. Rozhodne tam nemôžete poslať susedov s tým, že musia vidieť, ako to tam vyzerá.
To taký Nordkapp - najsevernejší výbežok pevninskej Európy je iný frajer. Aj v tom najväčšom nečase ho nájdete na svojom na severe Nórska. Ak nie je práve nepreniknuteľná hmla, vyzerá skvele. Isto aj vďaka svojej výške 307 metrov doslova nad morom.
Najzápadnejší výbežok pevninskej Európy je porovnateľne krásny. Skutočne sa oplatí ísť sa naň pozrieť, rozhodne to nie je žiadna povinná návšteva výnimočného miesta iba pre samotnú výnimočnosť a odfajknutie si účasti.
Cabo da Roca
Nádherný skalnatý mys sa nachádza v Portugalsku neďaleko Lisabonu. Približne tridsať kilometrov západne. Volá sa Cabo da Roca a tvorí vlastne špičku nosa tajomného profilu tváre na mape Európy - Pyrenejský polostrov pripomína hlavu, ktorej vlasy sú vlastne Španielskom, ofinu tvorí jeho severozápadná provincia Galícia, no a Portugalsko je tvárou. Bradu tvorí Algarve na juhu a nosom je práve výbežok nad Lisabonom (ten je priamo v nosnej dierke) aj s najzápadnejším mysom pevninskej Európy.
Cabo da Roca má impozantných 140 metrov, veľkoleposť pocitov je však totožná so spomínaným bralom Nordkappu s dvojnásobnou výškou - na oboch miestach je hlboko pod vami nekonečná hladina oceánu. Za každého počasia iná, ale vždy so zakódovanou fascináciou pred silou vodnej masy a podvedomým rešpektom a úctou pred jej neuveriteľným potenciálom.
Krása a príťažlivosť prírody je však tvorená celým komplexom parametrov a predovšetkým dojmov a pocitov. Cabo da Roca je aj objektívne nádherným miestom, ktorému však väčšina návštevníkov z najrozličnejších dôvodov vyhradí iba približne hodinovú zastávku. Tá ledva stačí na základnú orientáciu, nasatie jedinečnej atmosféry počas krátkej prechádzky po útesoch a aj na nafotenie niekoľkých efektných záberov. Stačí však aj na vystavenie certifikátu o návšteve tohto unikátneho miesta a možno aj rýchlu kávu, ale žiadalo by si to isto hodinku - dve navyše.
Nevšedná krása na útesoch
Dlhšia prestávka by bola vhodnejšia už len pre krásu zvlneného terénu na strmých útesoch vysoko nad oceánom, ktoré sú takmer súvislo porastené zaujímavým kobercom plaziacej sa sukulentovej rastliny pôvodom z južnej Afriky. V každom ročnom období neobyčajne skrášľuje a ozvláštňuje zvlnené plató okolo majáka. Samozrejme, že najkrajšia je počas kvitnutia, ale aj jej odkvitnuté či dokonca vyschnuté časti majú neobyčajné čaro. Kompozične aj farebne si mimoriadne rozumejú s ostatnou miestnou flórou.
V hustom sukulentovom koberci sú vyšliapané chodníčky, ktorými je možné absolvovať nespočetné varianty nenáročných prechádzok s permanentným zrakovým a sluchovým kontaktom s Atlantickým oceánom. Už niekoľkokrát sme mali možnosť zažiť ho celkom slušne rozparádeného - a vtedy sa návšteva tohto miesta stáva, zvlášť pre suchozemcov, ešte atraktívnejšou.
Oceán vtedy intenzívne hučí, proti skalnatej hradbe vysokého pobrežia ženie vlny aj v šiestich „rojniciach", vzduch pripomínajúci jemnú hmlu je nasýtený dovtedy nepoznanou zmesou nedefinovateľného napätia a rôznych vôní - od jódu cez chaluhy až po ozón. Treba sa nechať bičovať vetrom a oddať sa tej krásnej nepohode, o to viac bude potom chutiť pohár portského v bare pri majáku. Ak sa vydarí ešte aj hudobná produkcia a z reproduktorov zavzlyká fado (špeciálny variant portugalskej ľudovej hudby - akýsi lokálny gospel, soul a folk dokopy), veľa krajšieho už zažiť nemôžete.
Ústie pekla
Tí, ktorí už Portugalsko navštívili, vedia, že táto krajina je výbornou destináciou na poznávanie, ale venovať tamojší pobyt kúpaniu by rozhodne nebolo najsprávnejším rozhodnutím. Pláže sú hádam najkrajšie v Európe, infraštruktúra má tiež už slušnú úroveň, len vode Atlantiku sa nechce prehupnúť cez 20 stupňov. Naopak, často je oveľa studenšia aj počas najhorúcejšieho leta.
Pre turistov zameraných na poznávanie to má iba zanedbateľný význam, lebo takmer celé portugalské pobrežie im tento hendikep bohato vynahradzuje inými vnemami a fenoménmi. A práve v bezprostrednom okolí mysu Cabo da Roca, dokonca ich je odtiaľ vidno, sú dve miesta umocňujúce celkový „umelecký" dojem z návštevy tejto časti Portugalska. Obe stoja aspoň za krátke zastavenie a obe rovnako úspešne propagujú nespútanú divokosť pobrežia.
Prvým miestom je pláž Guincho, jedna z mála európskych, na ktorú sa valia mohutné vlny umožňujúce surfovanie na plavákoch bez plachty - len na vlne. Niekoľkokrát už bola aj miestom svetového pohára, a iba výnimočne sa stane, že tam žiadnych surferov nenájdete. Pre suchozemcov to býva ďalším nekaždodenným zážitkom, podobne ako jazda asfaltke kopírujúcej pláž, ktorú vďaka silnému vetru často pokrývajú pieskové jazyky.
Približne päť kilometrov od pláže Guincho je vzdialené miesto, ktoré ešte koncentrovanejšie reprezentuje divokú nespútanosť Atlantiku. Volá sa Boca do Inferno (ústie pekla). Z nevysokej vyhliadkovej terasy ponúka sugestívne predstavenie: efektné trieštenie sa mohutných oceánskych vĺn o nepoddajnú hradbu kompaktného pobbrežia a zopár skalnatých solitérov „pekelného" mysu.
Pri skupinových zájazdoch sa všetky spomínané miesta (maják na myse Cabo da Roca, pláž Guincho aj mys Boca do Inferno) zvyknú navštíviť počas jednodňového výletu z Lisabonu. Ten zahŕňa ešte ďalšie atraktívne miesta ako Sintru, Cascais (kaškajš) či Estoril (eštoril). Nech už venujete väčšiu časovú plochu vnútrozemiu, mestám alebo atraktívnemu pobrežiu Atlantiku, býva to naozaj kvalitne prežitý deň plný očakávaných, nečakaných a netradičných zážitkov.
František Michlík
FOTO - AUTOR
rámec
Cabo da Roca
Ak sa vyberiete do Portugalska individuálne a máte chuť zažiť niečo, čo inde hádam ani neexistuje, skúste sa ubytovať v takzvaných pousadas. Celonárodná sieť zahŕňa približne 250 ubytovacích zariadení tohto názvu, ktoré sa snažia ponúkať pohostinnosť v súlade so spôsobom života a tradíciami tej-ktorej oblasti. Vypĺňajú snáď celé kvalitatívne aj cenové spektrum, prevažne sú však veľmi dobré až mimoriadne kvalitné. No a ich najväčšie čaro spočíva v tom, že veľmi často sídlia vo výnimočných objektoch, akými sú napríklad pevnosti, hrady, kláštory, šľachtické sídla a podobne.
Rozhodne by ste mali ochutnať aj portugalskú kuchyňu. A vína! Práve počas návštevy Cabo da Roca máte na to skvelé príležitosti v pôvabne hornatej Sintre, v rustikálne pôsobiacom Cascais (výborné sú hlavne uličky pôvodnej rybárskej dedinky okolo pešej zóny) či v mondénnom Estorile. Ale kľudne navštívte bodegy v ospalých dedinkách po ceste, alebo hoci aj luxusné golfové kluby s ich špičkovým kulinárskym zázemím. Znalci vedia, akú kvalitatívnu ofenzívu zaznamenali práve v poslednej dobe portugalské vína - napríklad tie zo susednej provincie Alentejo. Ale portským tiež nemôžete nič pokaziť.
Z Portugalska sa ako suvenír najčastejšie nosí práve portské a víno, keramika a azulejos (azuležos) - malované keramické dlaždice, ktoré sú veľkým hitom predovšetkým pre zberateľov a znalcov. Každému však odporúčam iné hity - zvukové nosiče s hudbou fado. To pôvodné a klasické fado od mimoriadne rešpektovanej a váženej dámy-legendy Marie Rodrigues na CD-čkach, ale aj DVD s mimoriadne podareným koncertom Marizy s veľkým orchestrom a pod holým nebom pri Belémskej veži. Fado tam nádherným spôsobom re/prezentuje súčasná portugalská superhviezda Mariza - pôvodom z Mozambiku. Portugalsko - čo sa cien týka - je veľmi porovnateľné so Slovenskom. A dá sa tam ísť celoročne, klíma je skutočne veľmi príjemná hoci aj v novembri. (fm)