SME

Pulz metropoly

Máme výsledky prvého kola cestovateľskej fotosúťaže SME. Na tému "Pulz metropoly" ste nám zaslali viac ako 1000 fotografií. Najlepšie z nich ohodnotila naša skúsená porota, zložená z výborných fotografov a cestovateľov. Vy ste svojimi hlasmi ovplyvnili po

Máme výsledky prvého kola cestovateľskej fotosúťaže SME. Na tému "Pulz metropoly" ste nám zaslali viac ako 1000 fotografií. Najlepšie z nich ohodnotila naša skúsená porota, zložená z výborných fotografov a cestovateľov. Vy ste svojimi hlasmi ovplyvnili poradie. Pozrite si najlepšie fotografie s komentármi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Bordeaux. FOTO: ivka85

bordeaux.jpg

Pekná fotografia zaujala nielen redakciu, ale vyslúžila sa najviac pochvál aj od profesionálov. Fontána alebo dážď, atmosféra, farby, chaos, blázniace sa deti. Výborná kompozícia. To je život. To je Bordeaux. Fotografiu v plnom rozlíšení si môžete pozrieť TU.

SkryťVypnúť reklamu

Andrej Bán by zaradil fotografiu na prvé miesto: "Je to hravé, akčné a výtvarné", ocenil schopnosti autorky.

Pre cestovateľa Ľuda Jambricha predstavuje Bordeaux takisto číslo 1, pretože: "Kombinácia pohybu, odrazu na hladine, oparu a zamračenej oblohy ju robí veľmi osobitou."

Potvrdzuje aj Tibor Huszár: "Bordeaux je farebná fotografia, plná dynamiky, emócií a napätia... Dvojka v mojom výbere."

Umelecký fotograf Pavel Pecha mal síce iných favoritov, ale Bordeaux tiež upútala jeho pozornosť: "Páči sa mi jej zvláštna atmosféra. Neviem síce, o čo ide, ale určite by sa našli aj ďalšie zaujímavé fotky z tohto prostredia."

2. Pri rieke. FOTO: Peter Lamata

pri-rieke.jpg

Milovníci klasickej fotografie si určite prídu na svoje. Perfektná kompozícia, technická dokonalosť, čierno-biely formát, trpezlivosť a cit pre okamih. To charakterizuje aj ostatné snímky autora, hoci fanúšikov avantgardnej fotografie tieto "kalendárové" zábery asi veľmi nenadchnú. Plné rozlíšenie nájdete TU.

SkryťVypnúť reklamu

Jednotka vo výbere Tibora Huszára: "Je to vyvážený dynamický obraz, ktorý pôsobí pocitom kľudu. Výborná kompozícia."

Nostalgiu s úsmevom ocenil aj Andrej Bán: "Chápem, trochu je to gýč... ale milý. Romanticky založení jednotlivci by si takúto fotku možno radi zavesili v ráme na stenu. Je azda na tom niečo zlé? Sám si občas vravím sebakriticky, že nemusí byť všetko depresívne a viacplánové. :-)" Zaradil by ju na 3. miesto.

Pavlovi Pechovi sa zase páčil príbeh na pozadí: "Je to tradičná fotka v bressonovskom štýle. A je len na nás, aký dej jej prisúdime. Dvojka v mojom výbere."

3. NY - Subway people. FOTO: Vashek

nyc-subway-people.jpg

Precízne urobená fotografia s dobrou kompozíciou. Ľudia v metre a ich vnútorný svet zosobňujú New York. Plné rozlíšenie si pozriete TU.

SkryťVypnúť reklamu

Páčila sa najmä Filipovi Vančovi: "Je to fotografia, ktorá veľmi dobre vystihuje rannú atmosféru v NY metre. Napätie alebo príbeh, ktorý si možeme domyslieť z rozdielnych výrazov tváre mladého a starého černocha ešte podporuje zvolená diagonálna kompozícia so zámerným naklonením, ako aj selektívne osvetlenie práve týchto dvoch postáv." U Vanča na jednotku.

Zároveň zaujíma druhé miesto vo výbere Andreja Bána, pretože: "Autor dobre pracoval so svetlom a kompozíciou. Vidno, že veľmi trpezlivo dokázal čakať na správny okamih, pretože ľudia v metre sa nepozerajú do objektívu. Mám rád takéto fotografie."

4. Underground. FOTO: Ľubomír Pecho

underground.jpg

Rovnaké prostredie uchopil diametrálne odlišným spôsobom Ľubomír Pecho. A opäť veľmi úspešne. Práca so svetlom a cit pre detail mu vyniesli od našej poroty takéto pochvaly. Kliknite pre plné rozlíšenie.

SkryťVypnúť reklamu

Druhé miesto u Filipa Vanča: "Výtvarne jasná a čistá, klasická kompozícia. Tmavé okraje fotografie pridávajú na tajomnosti snímanej scény a taktiež evokujú tunel metra. Príjemný je tiež kontrast medzi statickými figúrami a pohybujúcim sa metrom."

Atmosféra sa páčila tiež Paľovi Pechovi: "Je to zvláštna, až tajomná fotka. Pôsobí ako záber z akčného filmu. Neosobné prostredie s takmer stratenými ľuďmi." Zaradil by ju na tretie miesto.

5. Temža skladá svoje krídla. FOTO: Valmon

temza-sklada-svoje-kridla.jpg

Už v redakcii nás upútal tento netypický pohľad na Londýn. Anonymná postava a stopy odnikiaľ nás donútili zamyslieť sa, koľko ľudských príbehov v tomto mravenisku upadá každý deň do zabudnutia. Klinkite pre plné rozlíšenie.

Pavel Pecha mal vždy slabosť pre kvalitné, čierno-biele príbehy. Nečudo, že práve túto fotografiu by zaradil na prvé miesto: "Pekná fotka v štýle subjektívneho dokumentu, navyše podporená čierno-bielym prevedením. Zaujímavá konfrontácia človeka s mestskou aglomeráciou. Bolo by dobré vidieť viac fotiek z tohto prostredia - možno by sa postava na obrázku objavila aj v lepšej pozícii."

SkryťVypnúť reklamu

6. Dhaka, Bangladesh. FOTO: Miroertel

dhaka-bangladesh.jpg

Fotografia, akoby robená na objednávku k našej téme. Vidíme pulz, vidíme metropolu, vidíme chaos. Takmer katalógová exotika, ktorá rozdelila v názoroch redakciu SME i porotu. A to sa nám to páči... :-) Fotografia v plnom rozlíšení.

Ľudovi Jambrichovi očividne pripomenula jeho mnohé ázijské dobrodružstvá: "Zaujímavým spôsobom zachytáva náladu ázijskej metropoly. Preto dvojka v mojom výbere."

Technickú zručnosť autora ocenil aj Andrej Bán, hoci podobný štýl fotografovania nepreferuje: "Žiaľ, niekedy sú fotografi ovplyvnení všelijakými klišé z rôznych fotomagazínov a súťaží. Dhaka-Bangladesh sa určite bude mnohým páčiť kvôli dlhej expozícii a ostrému okoliu. Ja sa však úprimne priznám, že tento "formálne zaujímavý" štýl a la National Geographic už nemám rád. :-)"

SkryťVypnúť reklamu

Na vážkach bol aj Filip Vančo: "Fotografia vcelku vystihuje tému tohto kola - Pulz metropoly. Ale spôsob, akým je celá situácia zaznamenaná, je trošku obkukaný."

A čo vy, je vám bližší názor cestovateľa alebo fotografa? Ťažko rozhodnúť.

7. Pri rieke II. FOTO: Peter Lamata

pri-rieke-ii.jpg

Autor, ktorý sa ocitol v našom výbere po druhý raz. Je totiž vážne dobrý. Kliknite pre plné rozlíšenie.

Fotografia Petra Lamatu opäť zaujala Tibora Huszára: "Je to dobrá fotografia - symetrálna a vyvážená." Zaradil by ju na tretie miesto.

8. Moja prvá jazda doubledeckerom. FOTO: Valmon

moja-prva-jazda-doubledeckrom.jpg

Ďalší autor, u ktorého nás zaujala aj druhá fotografia. V redakcii sa nám páčil najmä jej kontrast so zvyškom "pekných" záberov. Zašumená a chaotická, možno náhodná, ale jednoznačne má čosi do seba. Posúďte sami.

SkryťVypnúť reklamu

Nášho "čierneho koňa" potvrdil aj Filip Vančo: "Akoby náhodný záber, z množstvom chaotických detailov, avšak práve preto je plný energie a „pulzu" veľkomesta. Z tohto záberu je cítiť napätie a život nočného mesta s očakávaním niečoho, čo sa ešte len stane. Škoda len, že v druhom pláne, teda mimo priestoru autobusu, nevidíme nejakých ľudí v čitateľnejšej akcii - mám na mysli ich výrazy alebo gestá." Zaradil by ju na tretie miesto.

9. Pulz metropoly. FOTO: /laco/

pulz-metropoly.jpg

Má všetko čo do mesta patrí: Námestie, lavičky, kaviarne, deti a holuby. Statické okolie je vyvážené dynamickou akciou v centre. "Očividne použil nejaké dobré sklo", závistlivo ocenil kvalitu objektívu kolega Samo Trnka. Plné rozlíšenie nájdete TU. Že kvalitné bolo nielen sklo, ale aj autor, potvrdzuje výber Ľuda Jambricha - u neho 3. miesto.

SkryťVypnúť reklamu

10. Notting Hill. FOTO: anojano

notting-hill.jpg

Ďalší tajný favorit redakcie SME. Nie je podarená? Sôsob, akým sedí a neverbálne komunikuje s fotografom. Čakať na autobus sa niekedy asi naozaj vyplatí. Fotografiu zväčšíte TU.

Rovnakého názoru bol aj Ľudo Jambrich: "Fotografia ma zaujala svojou farebnosťou ale aj tým, ako korešponduje názov stanice s výzorom turistky."

11. Ulica. FOTO: panfrano

ulica.jpg

Kto by povedal, že táto nenápadná snímka vyvolá v SME najväčšiu výmenu názorov? Na prvý pohľad obyčajná, osobná momentka v sebe ukrýva niečo typicky mestské. Nie je práve ulica rovnako anonymná ako neznáme dievča dominujúce záberu? Pre niekoho bola však natoľko dôležitá, že okolitý ruch pokojne rozostril. Veru, všetci si žijeme vo vlastnom svete.

Potvrdil nám to i Pavel Pecha: "Je to síce fotka "na efekt", ale s hlbším filozofickým podtextom. Vedieť sa zastaviť v zhone okolo nás..."

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie fotografie síce neboli slovne hodnotené, ale zaujali nás natoľko, že ich zaraďujeme do súťažného výberu. Vaše hlasy im môžu pomôcť preraziť "hore".

12. Pohoda. FOTO. Ľubo Karsai

pohoda.jpg

Kto by odolal atmosfére parížskeho hotelíka? Vtipná kombinácia muža s cigaretkou, karafiátmi a fľaškou. Zaujímavá symetria. Pohodička na fotke spôsobila, že niektorí kolegovia rovno siahli po dovolenkových formulároch. Kliknite pre plné rozlíšenie.

13. Cikajúci chlapec. FOTO: IvanPo

tak-tento-cikajuci-chlapec-nie-je-z-bruselu.jpg

Vo výreze by bol tento cikajúci chlapec trochu vtieravým "slaďákom". No absurdná kombinácia pobavených čínskych mäsiarov v pozadí a nefalšované čaro okamihu nás presvedčilo. Nie najhorší obraz každodenného života a obyčajných ľudských potrieb. Plné rozlíšenie TU.

SkryťVypnúť reklamu

14. Akvárium mesta. FOTO: Baganec

akvarium-mesta.jpg

Koľkí z nás už takto cestovali, zamyslene sledujúc stopy dažďa na skle. Príliš povedomé, aby sme túto fotografiu ignorovali. Posúďte sami.

15. Poludnie v Belehrade. FOTO: GolemG

poludnie-v-belehrade.jpg

Siesta balkánskych taxikárov a ich typický starý mercedes sú akoby vystrihnuté z Kusturicovho filmu. Šach-mat, odkazujeme autorovi. Pozrite sa sami.

Takto ste hlasovali

1. miesto: Bordeaux - 1058 hlasov

2. miesto: Moja prvá jazda doubledeckerom - 579 hlasov

3. miesto: Pri rieke II - 538 hlasov

4. miesto: Cikajúci chlapec - 410 hlasov

5. miesto: Pulz metropoly - 299 hlasov

6. miesto: Pri rieke - 244 hlasov

7. miesto: Akvárium mesta - 233 hlasov

8. miesto: Ulica - 198 hlasov

9. miesto: Pohoda - 195 hlasov

10. miesto: Subway people - 193 hlasov

SkryťVypnúť reklamu

11. miesto: Temža skladá svoje krídla - 176 hlasov

12. miesto: Underground - 121 hlasov

13. miesto: Poludnie v Belehrade - 95 hlasov

14. miesto: Notting Hill - 89 hlasov

15. miesto: Dhaka, Bangladesh - 79 hlasov

Naša porota

Tibor Huszár (1952)

huszar-newman-180.jpgŽivá legenda slovenskej fotografie. Rodák z Réci pri Bratislave. Absolvoval katedru fotografie pražskej FAMU pod vedením profesora Jána Šmoka. Fotografoval pre prestížne časopisy a médiá. S úspechom dokumentoval aj divadelný život - vyhral Svetové trienále divadelnej fotografie v Novom Sade (1983). Preslávil sa fotografiami Cigánov či leopoldovských väzňov. Začiatkom deväťdesiatich rokov odišiel do New Yorku, kde pracoval ako nezávislý fotograf a pedagóg. Vydal publikácie Cigáni (1993), Portréty (1995), Koloman Sokol (1998) a Portréty (2000). Momentálne žije a pôsobí na Slovensku. Držiteľ mnohých ocenení: Najkrajšia kniha roka 1999, 2001 a 2008, Osobnosť roka Slovenska 2007. Viac informácii o autorovi nájdete TU.

SkryťVypnúť reklamu

ban1.jpgAndrej Bán (1964)

Jeden z najlepších slovenských dokumentárnych fotografov, ktorý sa zameriava najmä na krízové oblasti sveta (Kosovo, Pakistan, Irán). Absolvoval v Bratislave štúdium žurnalistiky (1986) a ekonómie (1987). Publikuje reportáže v domácich a zahraničných médiách. Od roku 1992 pracuje pre české časopisy (Mladý svět, Instinkt, Reflex), v súčasnosti je reportérom .týždňa. Venuje sa dlhodobým fotografickým projektom. V roku 2002 vyhral 1.ročník grantového programu Photodocument.sk udeleného agentúrou Juraj Vaculík Creative studio. V roku 2005 získal ocenenie Krištáľové krídlo. Je autorom monografie Iné Slovensko a predsedom humanitárnej organizácie Človek v ohrození, spoluzakladateľom občianskeho združenia Slovak documentary Photo. V roku 2006 získal Novinársku cenu za najlepšiu reportáž (Krajina hrobov, Bosna) a v tom istom roku sa stal víťazom 1. ročníka ocenenia Osobnosť slovenskej fotografie, ktoré udelila medzinárodná porota Stredoeurópskeho domu fotografie za knihu a výstavu Iné Slovensko. Vlani mu v Slovarte vyšla kniha Kosovo. Viac na osobnej stránke autora.

SkryťVypnúť reklamu

jambrich.jpgĽudo Jambrich (1969)

Je známy slovenský cestovateľ. Okrem početných ciest po Európe a kratších potuliek po USA a východnom Turecku v minulosti uskutočnil výpravu Transsibírskou magistrálou do Číny a dlhšiu cestu po Južnej Amerike. Cestovateľské zážitky z týchto dvoch ciest opísal vo svojom cestopise Exotické kontinenty Skrz Naskrz + dobré rady ako do sveta bez peňazí, ktorý sa stretol s veľkým čitateľským úspechom. Potom ako opustil inžinierske povolanie absolvoval štvormesačnú cestu krajinami juhovýchodnej Ázie, z ktorej vznikla dvojdielna publikácia Indočína Skrz Naskrz doplnená poradenskou časťou Dobré rady ako fotografovať na cestách a dovolenke. V súčasnosti Ľudo Jambrich prevádzkuje cestovateľský server Skrz.sk.

stacho.jpgĽubo Stacho (1953)

SkryťVypnúť reklamu

Jedna z kľúčových postáv slovenskej fotografie 80-tych rokov. Dodnes sa aktívne venuje novým intermediálnym projektom, odtláčaniu fotografie na plátno, experimentom s časovými a metaforickými diptychmi a fotografickým performance. Známa je jeho séria fotografií magických premien Obchodnej ulice v Bratislave aj nový cyklus Slovensko - tajomná a spirituálna krajina. Vyštudoval Stavebnú fakultu SVŠT v Bratislave(1976) a Katedru fotografie FAMU v Prahe (1984). Od roku 1991 vedie ateliér fotografie a intermediálnych presahov na katedre fotografie VŠVU v Bratislave. V roku 1995 habilitoval na FAMU na docenta. Je nositeľom viacerých ocenení ( Cena bienále fotografie v Metropolitnom múzeu Tokio (1995), Prvá cena v súťaži Fondu svetových pamiatok UNESCO (1993) a pod.) Realizoval vyše 5O samostatných výstav a zúčastnil sa vyše 115 kolektívnych výstav. Žije a tvorí v Bratislave. Viac o autorovi na jeho osobnej stránke.

SkryťVypnúť reklamu

pecha.jpgPavel Pecha (1961)

Výborný umelecký fotograf známy viac v zahraničí ako u nás. Rodený Kremničan. Študoval na Inštitúte tvorivej fotografie v Opave a potom na Katedre fotografie v pražskej FAMU. Fotografiou sa zaoberá už od 80-tych rokov. Za túto dobu si vytvoril originálny a ľahko rozpoznateľný rukopis. Známy je jeho čiernobiely cyklus "Moje intuitívne divadlo". Autor mal už množstvo autorských aj spoločných výstav a jeho fotografie sú dnes mimo iných zastúpené aj v zahraničných zbierkach, a to napríklad v Múzeu moderného umenia v americkom Houstone.

filip.jpgFilip Vančo (1972)

Predstaviteľ mladej generácie fotografov. Od roku 2004 vedie Ateliér fotografie na VŠVU v Bratislave. V rokoch 2000 - 2004 bol pedagógom odborných predmetov na Škole úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave. V roku 1996 absolvoval s titulom Mgr. art. na Katedre vizuálnych médií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Od roku 2006 je zakladajúcim členom občianskeho združenia PHOTOPORT a kurátorom Photoportgallery v Bratislave. Venuje sa subjektívnemu dokumentu, portrétnej a divadelnej fotografii. Vystavuje na Slovensku aj v zahraničí. Žije a pracuje v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 901
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 918
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 999
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 869
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 819
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 3 623
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 577
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 634
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 524
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 299
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 503
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 218
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 425
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 177
  8. Dušan Koniar: Huliakov kotrmelce šuviks 4 537
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu