SME
Piatok, 18. október, 2019 | Meniny má Lukáš

Pulz metropoly

Máme výsledky prvého kola cestovateľskej fotosúťaže SME. Na tému "Pulz metropoly" ste nám zaslali viac ako 1000 fotografií. Najlepšie z nich ohodnotila naša skúsená porota, zložená z výborných fotografov a cestovateľov. Vy ste svojimi hlasmi ovplyvnili po

Máme výsledky prvého kola cestovateľskej fotosúťaže SME. Na tému "Pulz metropoly" ste nám zaslali viac ako 1000 fotografií. Najlepšie z nich ohodnotila naša skúsená porota, zložená z výborných fotografov a cestovateľov. Vy ste svojimi hlasmi ovplyvnili poradie. Pozrite si najlepšie fotografie s komentármi.

1. Bordeaux. FOTO: ivka85

bordeaux.jpg

Pekná fotografia zaujala nielen redakciu, ale vyslúžila sa najviac pochvál aj od profesionálov. Fontána alebo dážď, atmosféra, farby, chaos, blázniace sa deti. Výborná kompozícia. To je život. To je Bordeaux. Fotografiu v plnom rozlíšení si môžete pozrieť TU.

Andrej Bán by zaradil fotografiu na prvé miesto: "Je to hravé, akčné a výtvarné", ocenil schopnosti autorky.

Pre cestovateľa Ľuda Jambricha predstavuje Bordeaux takisto číslo 1, pretože: "Kombinácia pohybu, odrazu na hladine, oparu a zamračenej oblohy ju robí veľmi osobitou."

Potvrdzuje aj Tibor Huszár: "Bordeaux je farebná fotografia, plná dynamiky, emócií a napätia... Dvojka v mojom výbere."

Umelecký fotograf Pavel Pecha mal síce iných favoritov, ale Bordeaux tiež upútala jeho pozornosť: "Páči sa mi jej zvláštna atmosféra. Neviem síce, o čo ide, ale určite by sa našli aj ďalšie zaujímavé fotky z tohto prostredia."

2. Pri rieke. FOTO: Peter Lamata

pri-rieke.jpg

Milovníci klasickej fotografie si určite prídu na svoje. Perfektná kompozícia, technická dokonalosť, čierno-biely formát, trpezlivosť a cit pre okamih. To charakterizuje aj ostatné snímky autora, hoci fanúšikov avantgardnej fotografie tieto "kalendárové" zábery asi veľmi nenadchnú. Plné rozlíšenie nájdete TU.

Jednotka vo výbere Tibora Huszára: "Je to vyvážený dynamický obraz, ktorý pôsobí pocitom kľudu. Výborná kompozícia."

Nostalgiu s úsmevom ocenil aj Andrej Bán: "Chápem, trochu je to gýč... ale milý. Romanticky založení jednotlivci by si takúto fotku možno radi zavesili v ráme na stenu. Je azda na tom niečo zlé? Sám si občas vravím sebakriticky, že nemusí byť všetko depresívne a viacplánové. :-)" Zaradil by ju na 3. miesto.

Pavlovi Pechovi sa zase páčil príbeh na pozadí: "Je to tradičná fotka v bressonovskom štýle. A je len na nás, aký dej jej prisúdime. Dvojka v mojom výbere."

3. NY - Subway people. FOTO: Vashek

nyc-subway-people.jpg

Precízne urobená fotografia s dobrou kompozíciou. Ľudia v metre a ich vnútorný svet zosobňujú New York. Plné rozlíšenie si pozriete TU.

Páčila sa najmä Filipovi Vančovi: "Je to fotografia, ktorá veľmi dobre vystihuje rannú atmosféru v NY metre. Napätie alebo príbeh, ktorý si možeme domyslieť z rozdielnych výrazov tváre mladého a starého černocha ešte podporuje zvolená diagonálna kompozícia so zámerným naklonením, ako aj selektívne osvetlenie práve týchto dvoch postáv." U Vanča na jednotku.

Zároveň zaujíma druhé miesto vo výbere Andreja Bána, pretože: "Autor dobre pracoval so svetlom a kompozíciou. Vidno, že veľmi trpezlivo dokázal čakať na správny okamih, pretože ľudia v metre sa nepozerajú do objektívu. Mám rád takéto fotografie."

4. Underground. FOTO: Ľubomír Pecho

underground.jpg

Rovnaké prostredie uchopil diametrálne odlišným spôsobom Ľubomír Pecho. A opäť veľmi úspešne. Práca so svetlom a cit pre detail mu vyniesli od našej poroty takéto pochvaly. Kliknite pre plné rozlíšenie.

Druhé miesto u Filipa Vanča: "Výtvarne jasná a čistá, klasická kompozícia. Tmavé okraje fotografie pridávajú na tajomnosti snímanej scény a taktiež evokujú tunel metra. Príjemný je tiež kontrast medzi statickými figúrami a pohybujúcim sa metrom."

Atmosféra sa páčila tiež Paľovi Pechovi: "Je to zvláštna, až tajomná fotka. Pôsobí ako záber z akčného filmu. Neosobné prostredie s takmer stratenými ľuďmi." Zaradil by ju na tretie miesto.

5. Temža skladá svoje krídla. FOTO: Valmon

temza-sklada-svoje-kridla.jpg

Už v redakcii nás upútal tento netypický pohľad na Londýn. Anonymná postava a stopy odnikiaľ nás donútili zamyslieť sa, koľko ľudských príbehov v tomto mravenisku upadá každý deň do zabudnutia. Klinkite pre plné rozlíšenie.

Pavel Pecha mal vždy slabosť pre kvalitné, čierno-biele príbehy. Nečudo, že práve túto fotografiu by zaradil na prvé miesto: "Pekná fotka v štýle subjektívneho dokumentu, navyše podporená čierno-bielym prevedením. Zaujímavá konfrontácia človeka s mestskou aglomeráciou. Bolo by dobré vidieť viac fotiek z tohto prostredia - možno by sa postava na obrázku objavila aj v lepšej pozícii."

6. Dhaka, Bangladesh. FOTO: Miroertel

dhaka-bangladesh.jpg

Fotografia, akoby robená na objednávku k našej téme. Vidíme pulz, vidíme metropolu, vidíme chaos. Takmer katalógová exotika, ktorá rozdelila v názoroch redakciu SME i porotu. A to sa nám to páči... :-) Fotografia v plnom rozlíšení.

Ľudovi Jambrichovi očividne pripomenula jeho mnohé ázijské dobrodružstvá: "Zaujímavým spôsobom zachytáva náladu ázijskej metropoly. Preto dvojka v mojom výbere."

Technickú zručnosť autora ocenil aj Andrej Bán, hoci podobný štýl fotografovania nepreferuje: "Žiaľ, niekedy sú fotografi ovplyvnení všelijakými klišé z rôznych fotomagazínov a súťaží. Dhaka-Bangladesh sa určite bude mnohým páčiť kvôli dlhej expozícii a ostrému okoliu. Ja sa však úprimne priznám, že tento "formálne zaujímavý" štýl a la National Geographic už nemám rád. :-)"

Na vážkach bol aj Filip Vančo: "Fotografia vcelku vystihuje tému tohto kola - Pulz metropoly. Ale spôsob, akým je celá situácia zaznamenaná, je trošku obkukaný."

A čo vy, je vám bližší názor cestovateľa alebo fotografa? Ťažko rozhodnúť.

7. Pri rieke II. FOTO: Peter Lamata

pri-rieke-ii.jpg

Autor, ktorý sa ocitol v našom výbere po druhý raz. Je totiž vážne dobrý. Kliknite pre plné rozlíšenie.

Fotografia Petra Lamatu opäť zaujala Tibora Huszára: "Je to dobrá fotografia - symetrálna a vyvážená." Zaradil by ju na tretie miesto.

8. Moja prvá jazda doubledeckerom. FOTO: Valmon

moja-prva-jazda-doubledeckrom.jpg

Ďalší autor, u ktorého nás zaujala aj druhá fotografia. V redakcii sa nám páčil najmä jej kontrast so zvyškom "pekných" záberov. Zašumená a chaotická, možno náhodná, ale jednoznačne má čosi do seba. Posúďte sami.

Nášho "čierneho koňa" potvrdil aj Filip Vančo: "Akoby náhodný záber, z množstvom chaotických detailov, avšak práve preto je plný energie a „pulzu" veľkomesta. Z tohto záberu je cítiť napätie a život nočného mesta s očakávaním niečoho, čo sa ešte len stane. Škoda len, že v druhom pláne, teda mimo priestoru autobusu, nevidíme nejakých ľudí v čitateľnejšej akcii - mám na mysli ich výrazy alebo gestá." Zaradil by ju na tretie miesto.

9. Pulz metropoly. FOTO: /laco/

pulz-metropoly.jpg

Má všetko čo do mesta patrí: Námestie, lavičky, kaviarne, deti a holuby. Statické okolie je vyvážené dynamickou akciou v centre. "Očividne použil nejaké dobré sklo", závistlivo ocenil kvalitu objektívu kolega Samo Trnka. Plné rozlíšenie nájdete TU. Že kvalitné bolo nielen sklo, ale aj autor, potvrdzuje výber Ľuda Jambricha - u neho 3. miesto.

10. Notting Hill. FOTO: anojano

notting-hill.jpg

Ďalší tajný favorit redakcie SME. Nie je podarená? Sôsob, akým sedí a neverbálne komunikuje s fotografom. Čakať na autobus sa niekedy asi naozaj vyplatí. Fotografiu zväčšíte TU.

Rovnakého názoru bol aj Ľudo Jambrich: "Fotografia ma zaujala svojou farebnosťou ale aj tým, ako korešponduje názov stanice s výzorom turistky."

11. Ulica. FOTO: panfrano

ulica.jpg

Kto by povedal, že táto nenápadná snímka vyvolá v SME najväčšiu výmenu názorov? Na prvý pohľad obyčajná, osobná momentka v sebe ukrýva niečo typicky mestské. Nie je práve ulica rovnako anonymná ako neznáme dievča dominujúce záberu? Pre niekoho bola však natoľko dôležitá, že okolitý ruch pokojne rozostril. Veru, všetci si žijeme vo vlastnom svete.

Potvrdil nám to i Pavel Pecha: "Je to síce fotka "na efekt", ale s hlbším filozofickým podtextom. Vedieť sa zastaviť v zhone okolo nás..."

Ďalšie fotografie síce neboli slovne hodnotené, ale zaujali nás natoľko, že ich zaraďujeme do súťažného výberu. Vaše hlasy im môžu pomôcť preraziť "hore".

12. Pohoda. FOTO. Ľubo Karsai

pohoda.jpg

Kto by odolal atmosfére parížskeho hotelíka? Vtipná kombinácia muža s cigaretkou, karafiátmi a fľaškou. Zaujímavá symetria. Pohodička na fotke spôsobila, že niektorí kolegovia rovno siahli po dovolenkových formulároch. Kliknite pre plné rozlíšenie.

13. Cikajúci chlapec. FOTO: IvanPo

tak-tento-cikajuci-chlapec-nie-je-z-bruselu.jpg

Vo výreze by bol tento cikajúci chlapec trochu vtieravým "slaďákom". No absurdná kombinácia pobavených čínskych mäsiarov v pozadí a nefalšované čaro okamihu nás presvedčilo. Nie najhorší obraz každodenného života a obyčajných ľudských potrieb. Plné rozlíšenie TU.

14. Akvárium mesta. FOTO: Baganec

akvarium-mesta.jpg

Koľkí z nás už takto cestovali, zamyslene sledujúc stopy dažďa na skle. Príliš povedomé, aby sme túto fotografiu ignorovali. Posúďte sami.

15. Poludnie v Belehrade. FOTO: GolemG

poludnie-v-belehrade.jpg

Siesta balkánskych taxikárov a ich typický starý mercedes sú akoby vystrihnuté z Kusturicovho filmu. Šach-mat, odkazujeme autorovi. Pozrite sa sami.

Takto ste hlasovali

1. miesto: Bordeaux - 1058 hlasov

2. miesto: Moja prvá jazda doubledeckerom - 579 hlasov

3. miesto: Pri rieke II - 538 hlasov

4. miesto: Cikajúci chlapec - 410 hlasov

5. miesto: Pulz metropoly - 299 hlasov

6. miesto: Pri rieke - 244 hlasov

7. miesto: Akvárium mesta - 233 hlasov

8. miesto: Ulica - 198 hlasov

9. miesto: Pohoda - 195 hlasov

10. miesto: Subway people - 193 hlasov

11. miesto: Temža skladá svoje krídla - 176 hlasov

12. miesto: Underground - 121 hlasov

13. miesto: Poludnie v Belehrade - 95 hlasov

14. miesto: Notting Hill - 89 hlasov

15. miesto: Dhaka, Bangladesh - 79 hlasov

Naša porota

Tibor Huszár (1952)

huszar-newman-180.jpgŽivá legenda slovenskej fotografie. Rodák z Réci pri Bratislave. Absolvoval katedru fotografie pražskej FAMU pod vedením profesora Jána Šmoka. Fotografoval pre prestížne časopisy a médiá. S úspechom dokumentoval aj divadelný život - vyhral Svetové trienále divadelnej fotografie v Novom Sade (1983). Preslávil sa fotografiami Cigánov či leopoldovských väzňov. Začiatkom deväťdesiatich rokov odišiel do New Yorku, kde pracoval ako nezávislý fotograf a pedagóg. Vydal publikácie Cigáni (1993), Portréty (1995), Koloman Sokol (1998) a Portréty (2000). Momentálne žije a pôsobí na Slovensku. Držiteľ mnohých ocenení: Najkrajšia kniha roka 1999, 2001 a 2008, Osobnosť roka Slovenska 2007. Viac informácii o autorovi nájdete TU.

ban1.jpgAndrej Bán (1964)

Jeden z najlepších slovenských dokumentárnych fotografov, ktorý sa zameriava najmä na krízové oblasti sveta (Kosovo, Pakistan, Irán). Absolvoval v Bratislave štúdium žurnalistiky (1986) a ekonómie (1987). Publikuje reportáže v domácich a zahraničných médiách. Od roku 1992 pracuje pre české časopisy (Mladý svět, Instinkt, Reflex), v súčasnosti je reportérom .týždňa. Venuje sa dlhodobým fotografickým projektom. V roku 2002 vyhral 1.ročník grantového programu Photodocument.sk udeleného agentúrou Juraj Vaculík Creative studio. V roku 2005 získal ocenenie Krištáľové krídlo. Je autorom monografie Iné Slovensko a predsedom humanitárnej organizácie Človek v ohrození, spoluzakladateľom občianskeho združenia Slovak documentary Photo. V roku 2006 získal Novinársku cenu za najlepšiu reportáž (Krajina hrobov, Bosna) a v tom istom roku sa stal víťazom 1. ročníka ocenenia Osobnosť slovenskej fotografie, ktoré udelila medzinárodná porota Stredoeurópskeho domu fotografie za knihu a výstavu Iné Slovensko. Vlani mu v Slovarte vyšla kniha Kosovo. Viac na osobnej stránke autora.

jambrich.jpgĽudo Jambrich (1969)

Je známy slovenský cestovateľ. Okrem početných ciest po Európe a kratších potuliek po USA a východnom Turecku v minulosti uskutočnil výpravu Transsibírskou magistrálou do Číny a dlhšiu cestu po Južnej Amerike. Cestovateľské zážitky z týchto dvoch ciest opísal vo svojom cestopise Exotické kontinenty Skrz Naskrz + dobré rady ako do sveta bez peňazí, ktorý sa stretol s veľkým čitateľským úspechom. Potom ako opustil inžinierske povolanie absolvoval štvormesačnú cestu krajinami juhovýchodnej Ázie, z ktorej vznikla dvojdielna publikácia Indočína Skrz Naskrz doplnená poradenskou časťou Dobré rady ako fotografovať na cestách a dovolenke. V súčasnosti Ľudo Jambrich prevádzkuje cestovateľský server Skrz.sk.

stacho.jpgĽubo Stacho (1953)

Jedna z kľúčových postáv slovenskej fotografie 80-tych rokov. Dodnes sa aktívne venuje novým intermediálnym projektom, odtláčaniu fotografie na plátno, experimentom s časovými a metaforickými diptychmi a fotografickým performance. Známa je jeho séria fotografií magických premien Obchodnej ulice v Bratislave aj nový cyklus Slovensko - tajomná a spirituálna krajina. Vyštudoval Stavebnú fakultu SVŠT v Bratislave(1976) a Katedru fotografie FAMU v Prahe (1984). Od roku 1991 vedie ateliér fotografie a intermediálnych presahov na katedre fotografie VŠVU v Bratislave. V roku 1995 habilitoval na FAMU na docenta. Je nositeľom viacerých ocenení ( Cena bienále fotografie v Metropolitnom múzeu Tokio (1995), Prvá cena v súťaži Fondu svetových pamiatok UNESCO (1993) a pod.) Realizoval vyše 5O samostatných výstav a zúčastnil sa vyše 115 kolektívnych výstav. Žije a tvorí v Bratislave. Viac o autorovi na jeho osobnej stránke.

pecha.jpgPavel Pecha (1961)

Výborný umelecký fotograf známy viac v zahraničí ako u nás. Rodený Kremničan. Študoval na Inštitúte tvorivej fotografie v Opave a potom na Katedre fotografie v pražskej FAMU. Fotografiou sa zaoberá už od 80-tych rokov. Za túto dobu si vytvoril originálny a ľahko rozpoznateľný rukopis. Známy je jeho čiernobiely cyklus "Moje intuitívne divadlo". Autor mal už množstvo autorských aj spoločných výstav a jeho fotografie sú dnes mimo iných zastúpené aj v zahraničných zbierkach, a to napríklad v Múzeu moderného umenia v americkom Houstone.

filip.jpgFilip Vančo (1972)

Predstaviteľ mladej generácie fotografov. Od roku 2004 vedie Ateliér fotografie na VŠVU v Bratislave. V rokoch 2000 - 2004 bol pedagógom odborných predmetov na Škole úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave. V roku 1996 absolvoval s titulom Mgr. art. na Katedre vizuálnych médií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Od roku 2006 je zakladajúcim členom občianskeho združenia PHOTOPORT a kurátorom Photoportgallery v Bratislave. Venuje sa subjektívnemu dokumentu, portrétnej a divadelnej fotografii. Vystavuje na Slovensku aj v zahraničí. Žije a pracuje v Bratislave.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prečo Lukáš chodí po tridsiatke ešte stále na strednú školu
 2. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti)
 3. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch
 4. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo
 5. Ojazdené pneumatiky odovzdajte, šetríte tak životné prostredie
 6. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope
 7. Nestarnú, ale dozrievajú
 8. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie
 9. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 %
 10. Rýchlejšie doma. Už čoskoro.
 1. Firma BONATO oddlžila svojich klientov v sume 100 000 000 Eur
 2. Ako manažovať 16 miliónov dielov denne?
 3. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch
 4. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti)
 5. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo
 6. Slávnostné otvorenie VIVO! Bratislava už o tri týždne
 7. Prečo Lukáš chodí po tridsiatke ešte stále na strednú školu
 8. Udržateľné úspešné podnikanie na Slovensku a v Bulharsku
 9. Slováci sú chlebovým národom
 10. Ojazdené pneumatiky odovzdajte, šetríte tak životné prostredie
 1. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope 12 553
 2. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie 11 991
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 11 649
 4. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant 9 930
 5. Čo na aute vymyslela žena a čo výrobca telefónov? 9 229
 6. Čo všetko dnes majú deti v mobiloch? Boli by ste prekvapení 8 749
 7. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci 7 869
 8. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky 7 357
 9. Vyrába koláče pre celiatikov. Najobľúbenejšie zákusky prekvapia 7 117
 10. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 % 6 364