radu Beckov.
BECKOV. V diskusiách o našich hradných reportážach sa ozvali aj hlasy, že zrekonštruované hrady, kam chodia hordy turistov, s bufetmi a stánkami s občerstvením, sú neznesiteľná komercia a skutočné hrady - to sú zrúcaniny, v ktorých tkvie pravý duch starých čias.
Zrúcaniny majú naozaj veľké čaro. Beckov je vzdialený od Trenčína 26 kilometrov, takže návšteva sa dá zvládnuť v ideálnej kombinácii s Trenčianskym hradom.
Odporúčanie
Zrúcaniny stoja za to, sú pôsobivé a fotogenické. Ak spojíte návštevu tohto romantického miesta s výletom na Trenčiansky hrad, budete určite spokojní.
Parkovať sa dá zadarmo priamo pod hradom, potom už stačí vykráčať po miernom briežku. Otváracie hodiny
utorok - piatok 9.00 - 18.00 Vstupné
1 euro, zľavnené 0,7 eura, l poplatok za fotoaparát 0,7 eura,
svadobné fotografie 7 eur.
Namiesto sprievodkyne pri pokladni požičajú vo fólii zatavený plánik a históriu hradu. Jeho časti sú označené číslami a každý si môže urobiť výklad sám. Pre menšie pamiatky je to celkom praktické riešenie.
Zrúcaniny stačia Nič viac ako zrúcaniny medzi zelenými kopčekmi na Beckove nenájdete, ale sú krásne. Z plánika sa dá dozvedieť, že návštevník je práve na západnej obrannej bašte z 15. storočia, alebo že vidí donjon, obrannú vežu z 12. storočia.
Možno však zvoliť aj iný prístup a iba sa prechádzať, loziť po schodíkoch, kochať sa výhľadom, vnímať hvízdajúci vietor, hľadať správne uhly na fotografovanie, dotýkať sa kameňov. Možno najpôsobivejšia je kaplnka z roku 1410 s dobre zachovanými zvyškami gotických okien a stopami niekdajších fresiek.
Oddychujeme na lavičke pred pódiom, ktoré počas letných sprievodných podujatí využívajú šermiari z trenčianskej skupiny Bludní rytieri. Aj tento rok 1. mája otvárali sezónu.
Obec, ktorá minulý rok oslavovala 800. výročie prvej písomnej zmienky, sa rozhodla zadlžiť, aby hrad čiastočne zreštaurovala. V prvej fáze chcela podľa agentúrnych správ presne spred roka zabezpečiť statiku zrúcaniny, v ďalších vybudovať infraštruktúru a základné služby pre návštevníkov. V pláne má aj obnoviť niektoré časti hradu.
Luxus zničil požiar Beckov bol pôvodne strážny hrad a kontroloval strategicky dôležitý brod. Do polovice 13. storočia zaberal len vrchol brala, na prelome storočí vznikla hranolová veža. V 14. storočí vykopali studňu, po obvode múrov postavili hospodárske budovy a na južnej strane otvorenú vežu.
Až do svojej smrti v roku 1321 hrad vlastnil Matúš Čák Trenčiansky.
Keď hrad prevzal sedmohradský vojvoda Stibor zo Stiboríc, začal s prestavbou, ktorá trvala niekoľko desaťročí, a počas ktorej dostal hrad finálnu podobu.
Okrem obranného horného hradu dostaval reprezentatívny Západný palác a zmienenú kaplnku so skvostnou maliarskou výzdobou a unikátnou 182centimetrovou madonou, ktorá je dnes v kostole v Koryčanoch na Morave.
Beckovský hrad bol jedným z najluxusnejších sídel tých čias, ešte aj keď bol v majetku Bánfiovcov, ktorí ho vlastnili až do vymretia rodu v roku 1644.
Po rozdelení medzi príbuzné šľachtické rody chátral, až ho v roku 1729 zničil požiar.
Beckov si pýta návrat V Beckove je tiež skanzen, kde sa dá vidieť maketa hradu, vykopávky a rôzne iné veci. V renesančnej kúrii zemianskej rodiny Ambrovcov je zasa stála expozícia dejín Beckova, kde sú materiály o významných rodákoch ako Jozef Miloslav Hurban či Dionýz Štúr. Ďalšie exponáty pripomínajú tradičné remeslá obce a okolia.
Beckov je obec, ktorá si zaslúži návrat. Na internete sa s ňou môžete virtuálne zoznámiť na adrese www.obec-beckov.sk.
Štvrtú z piatich máp hradov a zámkov nájdete v SME v utorok - budú na nej pamiatky z Čiech.