SME

Chcete na hrad? Rátajte so schodami

Dôchodcovské zľavy nie sú na slovenských hradoch pravidlom a môže sa líšiť aj vek, od ktorého ich možno využiť. No ani plné vstupné spravidla nie je vyššie ako niekoľko eur.

Hradný palác Bratislavského hradu je  v súčasnosti pre rekonštrukciu zatvorený. V areáli sú však naďalej pre verejnosť otvorené dve výstavy. Počas ostatného víkendu ľudí na kopec prilákala aj vyhliadka z hradieb na hlavné mesto, Dunaj a okolie.Hradný palác Bratislavského hradu je v súčasnosti pre rekonštrukciu zatvorený. V areáli sú však naďalej pre verejnosť otvorené dve výstavy. Počas ostatného víkendu ľudí na kopec prilákala aj vyhliadka z hradieb na hlavné mesto, Dunaj a okolie. (Zdroj: SME – OLIVER FILAN)

BRATISLAVA. Domácich návštevníkov na niektorých slovenských hradoch toto leto pribúda. Vlastníci či prevádzkovatelia ich lákajú na rôzne akcie.

Tradičnými návštevníkmi pamiatok sú aj seniori, či už prídu na hrad sami, alebo si naplánujú výlet s vnúčencami. Na rozdiel od zliav pre deti nižšie dôchodcovské vstupné nie je pravidlom. Líšiť sa môže aj vek, od ktorého majú seniori nárok na vstup so zľavou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za polovicu aj za menej Plné vstupné seniori platia napríklad v Bojniciach. Na Spišskom hrade poberatelia dôchodku platia tri eurá namiesto piatich. Podobne je to aj na Oravskom hrade.

SkryťVypnúť reklamu

Vedeli ste? Na Slovensku je okolo 160 hradov. V tomto počte sú zarátané aj ruiny, kaštiele prestavané z hradov, hradné komplexy v banských mestách a zaniknuté hrady, ktoré sú archeologickými lokalitami. V Ústrednom zozname pamiatkového fondu je evidovaných 103 hradov. Najväčšiu časť hradov vlastní štát cez svoje zariadenia a inštitúcie, vyššie územné celky, mestá a obce. Ďalšie sú v majetku iných právnických osôb najmä preto, že ležia na ich pozemkoch (napríklad Zniev vo vlastníctve cirkvi). Opevnené sídla na Slovensku vznikali už v období prehistórie, ako aj v období sťahovania národov či Veľkej Moravy. Hrady sa stavali po celý stredovek, najprv ako jednoduchšie veže s opevnením, neskoršie aj s palácovými a sakrálnymi objektmi (kaplnkami). Príkladom odborníkmi odporúčaných kníh o hradoch na Slovensku je Encyklopédia slovenských hradov, ktorá vyšla v roku 2007. Zdroj: Pamiatkový ústav,

SkryťVypnúť reklamu

ministerstvo kultúry

„Keďže na Slovensku táto veková kategória nepatrí k najsolventnejším, rozhodli sme sa aj formou zľavneného vstupného umožniť seniorom aktívne využívať voľný čas," hovorí riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková.

Polovicu z bežného vstupného platia penzisti na Modrom Kameni. Vlani hrad navštívilo 36-tisíc ľudí, päťdesiat percent z nich boli seniori a deti.

Keď seniori prídu, už chcú vidieť všetko," hovorí Jaroslav Hanko z múzea. Okrem expozície bábkarskej kultúry a hračiek si pozrú aj výstavu zubnej techniky v troch miestnostiach. Jej súčasťou sú historické nástroje, šliapacie vŕtačky či staré formy na zubné náhrady. Navštívia aj kaplnku.

Osemdesiatpercentnú zľavu majú seniori na hrade Červený kameň. Dostanú ju však až potom, čo zavŕšili vek 65 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Pozor na schody O návštevnosti starších ľudí na hradoch však nerozhoduje len vstupné. To, ak aj nie je zľavnené, vyjde najviac na niekoľko eur. Limitom bývajú výškové rozdiely, ktoré musia návštevníci počas prehliadky prekonať. Niektoré prehliadky môžu trvať pridlho - aj to môže byť pre staršieho človeka náročné.

Napríklad za euro môžu návštevníci seniori na hrade Červený kameň vidieť dva okruhy. V rámci prvého, muzeálneho treba zvládnuť prechod cez 24 miestností. Ak chcú vidieť aj obranný systém, musia zvládnuť zhruba tristo schodov. Tých, čo zostanú na polceste, príde prevziať sprievodca. Vstupné im potom vrátia.

Vyše tristo schodov musia prekonať návštevníci Oravského hradu. Pre tých, ktorí nemajú dosť síl na bežnú prehliadku, je možná alternatíva - navštívia hlavné nádvorie, z ktorého je výhľad na všetky budovy hradu a kaplnku Sv. Michala.

SkryťVypnúť reklamu

Hľadajte, čo máte pálfiovské Aby doplnili svoje zbierky, pracovníci múzeí siahajú aj po u nás menej štandardných akciách. Múzeum Červený kameň tak v januári na internete zverejnilo výzvu, aby ľudia, ktorí majú doma nepotrebné veci z rodiny Pálfiovcov, ich ponúkli trebárs aj za odmenu.

Inšpiráciou výzvy sa stala návštevníčka, ktorá vlani do múzea doniesla a darovala mu dezertný tanierik s erbom rodiny.

„Niektoré veci z domácnosti posledných vlastníkov sa roztratili medzi ľuďmi," hovorí Daniel Hupko z múzea. Či už to boli uteráky, či posteľná bielizeň s erbom, ktoré sa najviac zišli do domácnosti. Noví vlastníci ich často považujú za bezcenné, expozíciám múzea však pridávajú autencitu.

„Keďže ide o premlčané lehoty, nik už nikoho nebude preverovať, ako tieto veci nadobudol," dodáva Hupko.

SkryťVypnúť reklamu

Hrad sa dá kúpiť, no teraz nik nepredáva

Niektoré zrúcaniny sa predali za korunu, inde ruiny roky splácajú.

BRATISLAVA. Hrady v iných ako štátnych rukách začali meniť majiteľov alebo nájomcov častejšie ako pred rokom. Zoznam tých, ktoré vlastníci ponúknu na predaj či prenájom, vedie Pamiatkový úrad. Kupujú súkromníci, mestá i občania.

Hrady sú v zozname zaradené spolu s ostatnými nehnuteľnosťami vyhlásenými za pamiatky. Úrad aktualizuje zoznam raz do roka a v súčasnosti neeviduje žiadnu ponuku na predaj hradu.

Vígľaš má firma, idú stavať Majiteľa z pôvodného zoznamu zmenili napríklad hrad v Považskom Podhradí a vo Vígľaši. Vígľašský hrad kúpila od obce súkromná spoločnosť za symbolickú korunu. „V zmluve sme ich zaviazali, že do troch rokov musia začať s rekonštrukciou objektu a do desiatich rokov preinvestujú sto miliónov korún (poz. red. 3,3 milióna eur)," hovorí starosta Vígľaša Pavel Výboh. V auguste sa chystajú rokovania, na prestavbu je vydané stavebné povolenie. Na hrade by mal byť hotel, reštaurácia a výstavné priestory. Ako však potvrdil starosta, každý z obce nie je presvedčený, že samospráva zvolila vhodnú cestu. „Myslia si, že by obec bola na hrade zbohatla," hovorí Výboh.

SkryťVypnúť reklamu

Považský hrad samospráva, naopak, kúpila. Mesto Považská Bystrica zaplatilo zaň v roku 2007 turistickému zväzu 200­tisíc korún (6639 eur). Rovnakú sumu pridá ešte na splátkach. Ruiny hradu sú momentálne neprístupné verejnosti. Robia sa tam statické práce. Hrad chcú zakonzervovať a otvoriť, a preto opätovne aj tento rok požiadali o dotáciu z ministerstva kultúry.

Bez listu vlastníctva Podľa Petra Škulavíka z Pamiatkového úradu o hrady, alebo skôr o ruiny, do vlastníctva majú záujem najmä občianske združenia, ktoré sa chcú pokúsiť o ich záchranu. Predaj však komplikuje fakt, že často nemajú list vlastníctva. Ležia na území, ktoré patrí napríklad štátnym lesom, Pozemkovému fondu alebo obci. Ak sú kultúrnymi pamiatkami, tieto subjekty sú povinné sa o ne starať.

SkryťVypnúť reklamu

Listy vlastníctva nemajú preto, že šľachta, ktorá ich pred stáročiami vlastnila, nemala záujem, aby sa dostali do pozemkových kníh, ktoré sa začali vytvárať až v devätnástom storočí. Mnohé hrady už vtedy neboli obývateľné. Šľachta sa presťahovala do pohodlných kaštieľov a za nevyužívané a teda už zbytočné stavby nechcela platiť daň. „Existujú domnienky, že napríklad Spišský hrad nechal preto jeho vtedajší vlastník dokonca podpáliť," dodáva Škulavík.

Halka Tytykalová

Aj seniori sú vítaní

Dobrovoľníci, ktorí pracujú na záchrane slovenských hradov, sú najmä mladí ľudia. Inde chodia aj seniori.

Obnova

má pravidlá Za stav pamiatky je zo zákona zodpovedný vlastník. Pre obnovu a údržbu hradov a hradných ruín je nutné stanovisko alebo rozhodnutie pamiatkového úradu. Ak je to potrebné, pamiatkari môžu nariadiť najmä architektonicko-historický a archeologický výskum. Pri stavebných prácach treba stavebné povolenie, pri bežnej údržbe (odstraňovanie náletovej zelene, čistenie múrov, odstraňovanie popadaných častí muriva ) stačí povolenie a dozor pamiatkarov. Vlani štát cez program Obnovme si svoj dom podporil práce napríklad na Pustom hrade, Čachticiach, Hrušove, Budatínskom zámku, Oravskom hrade, Lietave, Likave, Uhrovci či Lednici. O akciách aktivistov sú

SkryťVypnúť reklamu

informácie napríklad

na www.zachranmehrady.sk Zdroj: Ministerstvo kultúry, pamiatkari, ht

BRATISLAVA. Šesťdesiatštyriročnému Jozefovi Mažárymu nepovedia inak ako dedo Jozef. Žije v Turčianskom Jasene pri Martine a voľný dôchodcovský čas venuje dobrovoľníckej práci na obnove hradov. Sám muruje a učí to aj mladých okolo seba. Víkendy trávi na akciách, poznajú ho v Hrušove, Lednici, Lietave, Oponici či Sklabini. „Išiel som na predčasný dôchodok. Nechcem sedieť doma. Fyzická práca mi prospieva a mám dobrý pocit, že sa niečo urobilo pre záchranu hodnôt, ktoré tu máme," hovorí. Dedo Jozef je jeden z mála ľudí nad päťdesiat rokov, ktorí sa k otvoreným akciám dobrovoľníkov na hradoch pripoja. „Na rozdiel napríklad od Nemecka, kde sa obnove venujú aj seniori. U nás to majú v rukách mladí, je to škoda," mieni predseda združenia Zachráňme hrady František Kostroš.

SkryťVypnúť reklamu

Občianske združenia na záchranu hradov a pamiatok začali na Slovensku vznikať najmä v rokoch 1999 a 2000. „Najskôr spontánne, po diskusii v televízii, keď sa ukázalo, že štát si nechá len lukratívne hrady," hovorí Kostroš.

Dnes už majú niektoré združenia za sebou reálne výsledky a letné plány činnosti sú zaplnené akciami. Zväčša pôsobia na hradoch ako nájomníci, o financie sa môžu uchádzať len v rámci kampane na dve percentá z daní, od sponzorov či nadácií.

Veľa peňazí investujú z vlastných. Aby mohli požiadať o podporu z fondu Obnovme si svoj dom, musia byť vlastníkmi. To sa podarilo napríklad na hrade Lietava.

(ht)

Kam sa vybrať

Upútajú vás exponáty Romantický Bojnický zámok je dobre viditeľný z veľkej časti horného Ponitria.

SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Posledný majiteľ zámku, gróf Ján František Pálffy dal Bojnický zámok prestavať podľa vzoru francúzskych gotických romantických zámkov a zhromaždil v ňom množstvo exponátov.

Zámok je v letnom období otvorený denne od deviatej do sedemnástej a môžete sa zoznámiť aj s prácou reštaurátorov. Vstupné je 5,70 eura. Dôchodcovia zľavy nemajú, ak však idú s vnúčatami, za deti do 15 rokov zaplatia 2,90 eura, za deti do 6 rokov 0,70 eura. Za fotoaparát sa priplácajú dve eurá, za videokameru päť eur. Zľavnené vstupné majú zdravotne postihnutí ľudia. Na populárne nočné prehliadky sa treba nahlásiť tri dni vopred, v piatok a sobotu môžete ísť aj bez nahlásenia vopred. Z parkoviska je k zámku asi päť minút chôdze. Na zámok sa dostanete vlakom i autobusom, z Prievidze premáva do Bojníc mestská doprava.

SkryťVypnúť reklamu

Dejiny vytesané v skale Jeden z našich najväčších hradných komplexov je neprehliadnuteľnou dominantou Spiša.

BRATISLAVA. Vlastné dejiny hradu nad Spišskou Kapitulou sa začínajú na prelome 11. a 12. storočia. No hradný kopec je osídlený už od piateho tisícročia pred Kristom. Bratia Štefan a Imrich Zápoľskí koncom 15. storočia uskutočnili rozsiahlu gotickú prestavbu, ktorá sa najviac premietla aj do terajšej architektonickej podoby hradu.

Hrad je v letnom období otvorený od deviatej do devätnástej večer, posledný vstup je o osemnástej hodine. Vstupné so sprievodcom je päť eur, s audio sprievodcom štyri eurá. Zľavnené vstupné pre dôchodcov je v obidvoch prípadoch tri eurá. Rodinná vstupenka pre dvoch dospelých a až štyri deti do 15 rokov je 12 eur. Zľavy majú zdravotne postihnutí.

SkryťVypnúť reklamu

Na hrad sa dostanete, ak pôjdete z Levoče na východ po ceste E50 a po asi dvadsiatich kilometroch odbočíte smerom na Žehru, odkiaľ je prístup na parkovisko pod hradom.

Odkiaľ vládol Matúš K panoráme stredného Považia patrí aj hrad pána Váhu a Tatier – Matúša Čáka Trenčianskeho.

BRATISLAVA. Dejiny Trenčianskeho hradu siahajú do desiateho storočia. Hrad bol súčasťou línie pohraničných opevnení uhorského štátu, strážil dôležité brody na rieke Váh a karpatské priesmyky, cez ktoré prechádzali obchodné cesty. Jeho najvýznamnejšie obdobie bolo počas panovanie oligarcha Matúša Čáka.

Od mája do augusta je hrad otvorený denne od 9.00 do 17.30 hodín. Pri prehliadke si môžete zvoliť veľký či malý okruh. Vstupné na veľký okruh pre dospelých je 4,48 eura, deti a dôchodcovia zaplatia 2,49 eura. Na malý okruh je vstupné 3,19 eura, pre deti a dôchodcov 1,89 eura. Deti do šesť rokov a zdravotne postihnutí majú vstup zdarma.

SkryťVypnúť reklamu

Do Trenčína sa dobre dostanete vlakom, autom aj autobusom. Z centra mesta ste na hrade za pätnásť minút. Z nádvoria máte metropolu stredného Považia ako na dlani.

(vj)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 503
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 140
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 941
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 438
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 016
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 939
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 538
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 539
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 949
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 39 129
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 341
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 655
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 002
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 875
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 11 350
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu