V lete stúpol počet okradnutých Slovákov v zahraničí
Slovenské zastupiteľské úrady zaznamenali v aktuálnej turistickej sezóne zvýšený počet okradnutých občanov SR v zahraničí. Ide napríklad o cestovné doklady, cennosti či financie.
BRATISLAVA. Slovenské zastupiteľské úrady (ZÚ) zaznamenali v aktuálnej turistickej sezóne zvýšený počet okradnutých občanov SR v zahraničí. Ide napríklad o cestovné doklady, cennosti či financie.
Ako na dnešnej tlačovej besede uviedla riaditeľka Konzulárneho odboru ministerstva zahraničných vecí (MZV) Anna Juriková, nahlásené sú aj krádeže v hoteli. V tejto súvislosti apelovala na ľudí, aby na úschovu väčšej sumy peňazí či cenností využívali služby hotelového trezoru.
ZÚ upozornili aj na potrebu dodržiavania miestnych dopravných predpisov, keďže Slováci majú s ich porušovaním problémy. Týka sa to hlavne jazdy pod vplyvom alkoholu, prekračovania maximálnej povolenej rýchlosti alebo nesprávneho parkovania. Takéto udalosti hlásilo predovšetkým Chorvátsko. Podľa Jurikovej je v takýchto prípadoch neprípustná intervencia konzula smerom k policajným zložkám pre zrušenie či zníženie výšky pokuty. Zastupiteľský úrad v Záhrebe zaznamenal aj viacero priestupkov v súvislosti s rušením nočného pokoja, ako aj urážok policajtov.
Juriková ďalej poukázala na to, že ZÚ nedisponujú finančnými prostriedkami na hradenie pobytu občanov SR v zahraničí, liečebných či iných výdavkov, ani nepreplácajú cestovné náklady na návrat do vlasti. "V mnohých prípadoch poskytujú konzuli z vlastných prostriedkov základnú pomoc na hlavné prežitie," konštatovala s tým, že v prípade okradnutia alebo straty financií konzul sprostredkuje pomoc od známych alebo príbuzných na Slovensku.
Časté sú i problémy so sezónnymi brigádami a neserióznymi sprostredkovateľmi práce. Juriková preto odporúča vycestovať s dostatočným začiatočným kapitálom, aby mali podvedení ľudia peniaze na návrat domov. Takýchto prípadov je pomerne veľa v Španielsku, Írsku či Londýne.
Špecifickým problémom tohtoročnej letnej sezóny je rozšírenie vírusu chrípky A(H1N1), preto by dovolenkári mali pozorne sledovať vývoj situácie v cieľových krajinách a dodržiavať všetky zásady osobnej hygieny.
Zastupiteľské úrady zaregistrovali za júl 21 úmrtí Slovákov v zahraničí a 28 hospitalizácií prípadne zranení, vystavili 72 náhradných cestovných dokladov. Tradične najviac sa takýchto udalostí stalo v Česku a Chorvátsku. Za pozitívny Juriková označila fakt, že veľmi málo ich bolo v krajinách, kde po iné roky bol výskyt vysoký, ako napríklad Taliansko, Španielsko a Bulharsko.
Pozitívne skúsenosti zaznamenala nová služba, ktorú MZV spustilo v polovici júna, a tou je možnosť registrácie pobytu v zahraničí. Využilo ju viac ako 1500 ľudí. Po vyplnení formulára sú ľudia v zahraničí prostredníctvom sms alebo mailu informovaní o vzniku krízovej situácie v krajine, v ktorej sa práve nachádzajú. Ministerstvo týmto spôsobom upozornilo dovolenkujúcich na teroristické útoky v Indonézii.
Objavili sa však aj prípady zneužitia 24-hodinovej zahraničnej služby. Hovorca MZV SR Peter Stano zdôraznil, že by ju v noci prípadne skoro ráno mali využívať občania, ktorí sa dostanú do vážnych problémov. Bežné veci, týkajúce sa napríklad víz, sa dajú vybaviť počas pracovnej doby. Kuriózne prípady, ktoré museli konzuli riešiť, bola napríklad požiadavka na hľadanie strateného psa, prípadne sa na nich ľudia obrátili, lebo lúštili krížovku a potrebovali s ňou poradiť. Podľa Jurikovej ľudia sa zatiaľ nesťažovali na to, že by sa nedovolali na nejaký z konzulárnych úradov.