Portugalská Madeira - Záhrada uprostred mora
Pre banánovníkové plantáže, vavrínové pralesy, záhony orchideí a delfíny sa netreba presúvať až do Thajska. V koncentrovanej podobe ich nájdete aj na malebnom európskom ostrove Madeira , ktorý je od nás vzdialený iba štyri hodiny letu. Ešte pred pristátím sa však oplatí pozrieť cez okno lietadla – výhľad na rajský ostrov plný zelenej vegetácie a strmých kopcov nám vyrazí dych a nebudeme veriť, že sme „iba“ v Portugalsku.
Prečo tam ísť
Madeira sa nazýva aj ostrovom večnej jari. Za svoj prívlastok vďačí najmä golfskému prúdu, ktorý omýva jeho brehy a stará sa tak o príjemnú teplotu ovzdušia do 25 stupňov Celzia. Miestni obyvatelia sú zaťažení na kvety akýchkoľvek druhov, farieb a množstiev a celý ostrov tak tvorí jednu veľkú tropickú záhradu.
Čo tam robiť
Dá sa tu celkom príjemne vyvaľovať na pláži, no väčšina návštevníkov mieri do kopcov, ktoré sú popretkávané turistickými chodníkmi, vedúcimi po hrebeňoch a strmých zrázoch. Pri obdivovaní nádherného výhľadu nám sem-tam čľupne noha do jedného z levadas – umelo vybudovaných zavlažovacích kanálov, hadiacich sa popri chodníkoch. Ak sa rozhodneme zostať na pobreží, oplatí sa prenajať bicykel alebo kajak. Milovníci vínneho moku by sa mali na Madeiru vybrať začiatkom septembra, keď sa tam koná festival vína. Vtedy sú uličky hlavného mesta Funchal posiate množstvom stánkov, ponúkajúcich miestne špeciality. Napríklad grilované lastúrniky na horúcej panvičke, marinovaného tuniaka, alebo rybaciu espadu s banánom.
Tuniská Djerba - Pozor na lotosové kvety!
Prvými turistami na ostrove Djerba boli vraj Odyseus so svojimi druhmi. Obyvateľov tajomného ostrova nazvali Lotofágov, pretože pojedali lotosové kvety. Ochutnali ich aj moreplavci...a na odchod z blaženého ostrova zrazu nechceli ani pomyslieť. Odyseovi nezostávalo nič iné, než ich uniesť a rýchlo zdvihnúť kotvy. Na dnešnej Djerbe by sme tajomné psychodelické lotosy hľadali síce márne, no odchádzať sa nám bude rovnako ťažko – aj keď nás miesto Odyseových desiatich rokov cesty čakajú iba príjemné dve-tri hodiny letu.
Prečo tam ísť
Ostrov patrí k Tunisu a hoci je najväčším ostrovom severnej Afriky, v skutočnosti je príjemne malý. Priemerná dĺžka od pobrežia k pobrežiu je zhruba 25 kilometrov, prepchatých datľovými palmami, olivovníkmi, čarovnými orientálnymi mestečkami...a hlavne 130 kilometrami nádherných pláží s bielym pieskom a tyrkysovým morom, vďaka ktorým sa Djerba nazýva aj stredozemným Tahiti. Cestovné kancelárie by mohli na pekné počasie poskytovať záruku, pretože slnko tam svieti neuveriteľných 320 dní v roku.
Čo tam robiť
Kvalitné opekanie na pláži môžeme vystriedať návštevou niektorého mestečka s množstvom trhovísk s korením, rybami, kobercami, keramikou alebo koženým tovarom. Dobrodružné povahy si môžu urobiť výlet na krokodíliu farmu, romantické za plameniakmi, ktoré žijú na polostrove Ras Ermal. Namiesto lotosových kvetov si pochutnáme na kuskuse s jahňacinou, kuracím alebo rybím mäsom, arabskej káve s niekoľkými kvapkami ružovej vody a datľovom likéri.
T
urecké Kaş - Cesta do minulosti
Pre objaviteľov zabudnutých miest je ideálnym cieľom mestečko Kaş na juhozápadnom pobreží Turecka , učupené v tichej zátoke na úpätí horského masívu Taurus. Dostanete sa tam pravidelnou autobusovou linkou z niektorého z väčších miest a letovísk, no elegantnejší, a hlavne dobrodružnejší spôsob prepravy je plavba tradičnou tureckou loďou Gulet. Kedysi ju používali najmä rybári, dnes sa využívajú ako priestranné obytné jachty s pomocným motorom.
Prečo tam ísť
Bývalé rybárske mesto je zatiaľ uchránené pred masami turistov, a tak nás očarí pôvodnou atmosférou plnou uzučkých uličiek s barmi a tureckými bazármi. V starogréckej časti sa usadili umelci, obchodníci so starožitnosťami a kobercami a smerom na západ nás uličky zavedú do antického divadla.
Čo tam robiť
Obľúbeným výletným miestom je ostrov Kekova so zaplaveným gréckym mestom, alebo dedinka Ucagiz s antickými hrobkami a sarkofágmi. Najväčším lákadlom sú však desiatky bielych panenských pláží v blízkom okolí a podmorský raj potápačov s koralovými záhradami, lietajúcimi rybami, žralokmi modrými a vrakmi starých lodí.