BRATISLAVA. Dovolenka je čas oddychu, ale aby taká naozaj bola, musíte si vybrať cestovnú kanceláriu, ktorá vám z nej neurobí nočnú moru. Najlepším odporúčaním pri výbere sú skúsenosti, či už vaše, alebo známych. Ak nik z okolia s kanceláriou necestoval, môže pomôcť aj internet a rôzne diskusné fóra.
Pred odchodom si vždy overte najdôležitejšie údaje o firme. „Je potrebné zistiť, či je cestovná kancelária poistená proti úpadku, či sa postará o návrat, či ľuďom, ktorí zaplatili preddavky, alebo plnú sumu, vrátia peniaze," upozorňuje Pavol Komora, viceprezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr.
Zoznam viac ako 260 poistených cestoviek je na stránke Slovenskej obchodnej inšpekcie. Treba si pozrieť dátum uzavretia zmluvy, lebo poistenie je platné len rok. Dôležitý je preto mesiac podpísania zmluvy.
Ako spoznať podvodníkov?
Určiť, či ide o serióznu cestovnú kanceláriu, alebo o podvodníkov, je náročné. Ani nízka cena či poskytovanie bonusov nemusia podľa Komoru znamenať finančné problémy. Cena však môže byť podozrivá v spojení s inými faktormi: „Ak ponúka zájazd za výhodnú cenu najsilnejšia cestovná kancelária, je to menej rizikové, ako keď ho ponúka za rovnakých podmienok kancelária s piatimi zamestnancami, navyše s čudným vystupovaním," povedal analytik Jaromír Beránek z MagConsulting.
Klient by nemal tiež zabúdať, že cestovné agentúry sú len sprostredkovateľom a zájazd im organizuje cestovná kancelária. Pri výbere by sa teda mal zaujímať najmä o ňu, lebo tá bude v prípade nespokojnosti vybavovať reklamácie.
Krachujú najmä v lete
Slovenské cestovné kancelárie vedia podľa Roberta Kolhmanna z asociácie dobre odhadnúť trh a rozumne nakupujú zájazdy. „Aj tento rok dokázali spraviť to, čo české nie. Vo februári znížili kapacity, ktoré mali s leteckými spoločnosťami. Slovenské cestovky nemajú veľké oči," povedal.
Na prípade jednej z desiatich najsilnejších kancelárií v Česku to potvrdzuje aj Beránek: „Tomi Tour precenila svoje schopnosti a orientovala sa na nižší cenový segment. Jej cieľovú skupinu tvorili klienti citliví na výpadky príjmov v rodinných rozpočtoch." Pripúšťa, že krachov môže byť pre krízu viac. Nevylučuje ani možné špekulácie, keď cestovky predajú veľa zájazdov a potom vyhlásia krach. No neočakáva, že by sa to stávalo často.
Krach cestoviek sa najviac očakáva v lete. „Kancelária, ktorá skrachuje v máji či v júni, môže byť podozrivá. Vtedy by mali totiž získavať veľa peňazí. Cestovky platia za služby celý rok. Neplatia až vtedy, keď prídu hostia," povedal Kolhmann. Dodal, že krach u nás nie je bežný: „Na Slovensku máme stovky cestoviek a skrachuje jedna za dva roky."
O peniaze treba žiadať do mesiaca
Klienti skrachovanej cestovnej kancelárie Tomi Tour sa vracajú domov. Tým, čo ešte neodcestovali, vyplatí peniaze Union.
Čo by mali urobiť klienti Tomi Touru Ak nevycestovali, musia si písomne uplatniť nárok poistného do mesiaca odo dňa, keď mal byť zájazd ukončený. O plnenie môžu požiadať vyplnením online formuláru. Po žiadosti im Union formulár pošle poštou alebo faxom. Treba priložiť originál alebo úradne overenú kópiu zmluvy o obstaraní zájazdu, doklad o uhradení ceny či zálohy. Formulár by mali poslať na: Union, Odbor likvidácie poistných udalostí, Bajkalská 29/A, 813 60 Bratislava. Infolinka Union: 0850 111 211.
BRATISLAVA. Klienti skrachovanej českej cestovky Tomi Tour sa vracajú domov. Včera ich pricestovalo 450, ďalší by sa mali vrátiť v stredu a vo štvrtok.
Po piatkovom vyhlásení krachu tejto cestovky v zahraničí ostalo viac ako 3000 dovolenkárov. Tisíce ľudí na zájazd ani neodišli a budú si vymáhať vrátenie peňazí. Tie im má vyplatiť poisťovňa Union, v ktorej bola cestovka poistená pre prípad krachu. „Výšku odškodnenia nemožno špecifikovať, keďže nemáme k dispozícii informáciu od Tomi Tour o presnom počte predaných zájazdov," povedala hovorkyňa Unionu Judita Smatanová.
Aby ľudia, ktorí neodcestovali na kúpené zájazdy, dostali späť peniaze, musia vyplniť formulár. Klienti, ktorí si kúpili zájazd v slovenskej pobočke, majú na požiadanie o odškodné mesiac, českí klienti dva. V českých zákonoch je totiž lehota na požiadanie náhrady o mesiac dlhšia ako na Slovensku. Po mesiaci od doručenia by poisťovňa mala vyplatiť zálohu poistného.
Česká polícia už začala vyšetrovanie, či pri predaji zájazdov od Tomi nešlo o podvod. Kancelária totiž ponúkala dovolenky do poslednej chvíle. Týždeň pred krachom popierala finančné problémy. Či začali Tomi preverovať aj na Slovensku, hovorca Policajného zboru Martin Korch nevedel povedať. (vfo)