SME
Piatok, 21. január, 2022 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Ako dovolenkujú psy?

Je tu čas dovoleniek a vy ako každý rok budete musieť riešiť, čo s vaším štvornohým miláčikom. Máte dve možnosti - zobrať psa so sebou alebo nájsť psí hotel. Prvá z možností azda skôr šetrí vašu peňaženku, druhá zas nervy. Alebo naopak?Zviera nie je vec, nedá sa len tak niekde odložiť a ak mu máte nájsť počas svojej dovolenky na pár týždňov strechu nad hlavou a k tomu dobrú starostlivosť, čiže náhradný domov, nie je to jednoduché.

Ale aj v tejto oblasti urobili Slováci krok ku svetovosti a ponuka psích hotelov sa rozrastá. Ceny sú rôzne podľa veľkosti psa, podľa dĺžky stráženia a cenové rozdiely sú tiež v jednotlivých regiónoch Slovenska.

picture_01.jpgCena môže závisieť aj od toho, či je pes vo vnútri, alebo vonku v koterci, prípadne či si vyžaduje špeciálnu starostlivosť. No počítajte s tým, že zaplatíte od 8,30 do 18 eur za deň.

Psie hotely nájdete po celom Slovensku, väčšinou v rodinných domoch, a často ich prevádzkujú ľudia, ktorí sa zaoberajú výcvikom psov a sami psov vlastnia.

Prekvapilo nás, že sme takýto psí hotel našli aj mimo vidieka, dokonca priamo v Bratislave. Dog Service vlastní Monika Buzová, ktorá sa dokáže naraz postarať o šesť až sedem psov.

V čase našej návštevy mala v opatere iba troch, ale spolu s jej tromi vlastnými nás pri dverách vítala celkom slušná svorka.

V psom hoteli

Väčšina bytov je uspôsobená pre ľudí a pes v ňom má svoj pelech a svoju misku. Tu je to naopak. Monikin byt je ozajstný psí hotel, kde je všetko uspôsobené pre psíky.

Podlahu celého bytu pokrýva ľahko udržiavateľná dlažba, v hotelovej izbe sú psie pelechy jeden vedľa druhého, na zemi sa váľajú hračky, ktoré vám psy nosia k nohám, aby ste sa s nimi pohrali.

V tomto byte je ľudské plemeno jednoznačne v menšine - psy sú tu v prevahe. Napokon, okupujú aj izbu s televízorom, do ktorej mali pôvodne vstup zakázaný.

Teraz sú už aj tu na zemi paplóniky s hračkami. Psy totiž rady robia majiteľke hotela spoločnosť pri sledovaní televízie, vyvaľujúc sa aj na jej sedacej súprave. Sú to skrátka spoločenské tvory a cítia sa tu ako doma.

Škôlka alebo hotelpicture_06.jpg

Monika trávila čas so psami od malička a pôvodne sa venovala ich výcviku. Keď počas pobytu v Anglicku strávila sedem mesiacov prácou v hoteli pre psy, bolo rozhodnuté. Skúsi to. Otvorí si podobný hotel na Slovensku. „Celkom sa mi pozdávala táto myšlienka," vraví.

„Nepáčilo sa mi úplne, ako to robili tam a videla som perspektívu v tom, ako to zlepšiť v našich podmienkach." Zdalo sa jej, že v Anglicku pripadlo príliš veľa psov na veľmi málo ľudí, ktorí sa o ne mohli starať.

V zahraničí sa hotel pre psy využíval hlavne ako psia škôlka - teda slúžil na denné odloženie psa. Vďaka vyššej životnej úrovni si tam takýto luxus môžu dovoliť aj bežní ľudia, dokonca zákon vraj nedovoľuje nechať doma psa dlhšie osamote ako šesť - osem hodín, preto v Anglicku škôlky pre psy využíva veľa zamestnaných ľudí.

„U nás na to ľudia ešte nie sú stavaní, príde to časom. Bola by som najspokojnejšia, keby u mňa boli len škôlkari." Ale odkladať psa každý deň do škôlky, to si u nás môže dovoliť len máloktorý psíčkar.

„Lacné to nie je," priznáva Monika. Zatiaľ je však o psí hotel veľký záujem. „Ja už mám obsadené do konca augusta. Cez dovolenkové obdobie tu mávam jedného psa tak na týždeň, dva až tri. Cez rok máme iba víkendové alebo jedno-dvojdňové pobyty."

Psie partie

picture_04.jpgKeď pozeráme na psy, ako sa hrajú, ležia alebo sa len tak prechádzajú, zdá sa nám, že sú celkom spokojné a že im spoločnosť iných psov vyhovuje. Konečne sú medzi svojimi.

Ako pobyt v hoteli a odlúčenie od majiteľov znášajú? „Veľmi dobre. Sem-tam je problém so staršími psíkmi, takými 12- až 13-ročnými, ktoré si ťažšie zvykajú.

Ale mladšie psy, aj keď ešte nenavštívili takéto zariadenie, nemajú problém. Majiteľom dávam vyplniť dotazník, kde okrem iného musia uviesť, či je pes agresívny - na ľudí, na deti, na iné psy.

A podľa toho robím kombinácie - partie psov. Mám tu napríklad teraz tohto stafordíka. Majitelia mi síce nahlásili, že nie je agresívny, ale je to staford, takže pre istotu som dala k nemu samé sučky a jedno šteňa.

Psy teraz k nemu neberiem. Vždy sa to dá nejako skombinovať. Viac-menej sme celé dni vonku. Vyvezieme sa všetci autom do Karpát alebo do Vajnor, kde ich púšťam na oplotenom pozemku."

V luxusnom hoteli Moniky Buzovej zaplatíte za deň 14 až 17 eur, podľa veľkosti psa. Za malé sa platí 10, za stredné a veľké 13 eur. Krmivo je v cene.

U nás sa nešteká

picture_03.jpgMonika si myslí, že pobyt v psom hoteli je pre psy príjemná zmena, lebo sú tu vo svojej spoločnosti. „Stáva sa, že keď odchádzajú, sú smutné a kňučia. Nie za mnou, ale za ostatnými psami.

Hlavne tie mladšie si tu spoločnosť nájdu." Kým sa rozprávame na balkóne, psy sa zabávajú samyi, biela maltezáčka nám dokonca prinesie plyšového koníka.

„Toto biele šteňa je škôlkar, chodí sem iba v utorky, raz do týždňa, aby bolo v spoločnosti psov a trochu sa vyžilo, aby nebolo len doma zavreté, kým sú majitelia v práci."

Hoci sa nám zdá nezvládnuteľné ísť von so šiestimi psami naraz alebo zobrať ich autom za mesto, Monika s tým nemá problém. „Chodíme na oplotený pozemok.

Teraz mám skupinu psov, ktoré všetky môžu byť pustené na voľno - okrem staforda, takže mám iba jednu vôdzku. Keď ich je neovládateľných viac, pomáha mi brigádnička.

Psy musia byť maximálne vybehané, pokojné a vychované, ináč by ma už susedia dávno vysťahovali. U nás sa nešteká," vraví Monika.

Sama nedávno hľadala psí hotel pre svoju sučku, a nenašla taký, ktorý by sa jej páčil. „Väčšina funguje na princípe kotercov alebo je pes vo vnútornom priestore, ale je oddelený od ľudí. To sa mi nepozdávalo."

Napokon, dovolenka so psom môže byť pre majiteľa aj pekný stres a vôbec nemusí byť ozajstnou dovolenkou. „Teraz som bola na predĺženom víkende so svojimi troma psami a to je taká dovolenka, ako keď ide človek s deťmi. Treba dávať pozor, aby neštekal, nebehal a vodiť ho na prechádzku. Človek si až tak neoddýchne."

Záujem je zatiaľ veľký

picture_05.jpgTráviť celé dni medzi psami je náročné. Človek, ktorý ich nemá rád, by to ani nevydržal. Strážiť a opatrovať cudzie psy nie je taký jednoduchý a bezproblémový spôsob podnikania, ako by si niekto myslel.

Dá sa z toho vôbec vyžiť? „To je ten správny výraz. Dá sa z toho vyžiť, ale to je asi tak všetko," smeje sa Monika. „Zatiaľ sa darí, nesťažujem sa, podarilo sa mi skĺbiť koníček s prácou."

O psie hotely je veľký záujem, veď Bratislava je premnožená psami. „Ľudia vyhľadávajú pre svojich domácich miláčikov prostredie, v ktorom by sa cítili ako u nich doma. Tu spávajú na gauči, pomaly spolu aj večeriame, takže spôsob života majú psíky ako doma."

Čo všetko zahrnuje hotelová starostlivosť? „Robíme kúpanie psov a klasickú údržbu srsti, vyčesávanie, strihanie pazúrov, čistenie očí, uší, odčervujeme, to už je v rámci ceny. Psy dostanú odblšovacie obojky a obojky proti kliešťom.

Robím aj výcvik, ale to viac-menej počas roka, cez leto je to tu úplne nabité." Občas sa vyskytnú aj zdravotné problémy. „Mali sme zápal uší, očí, také nečakané komplikácie, ktoré môžu prísť aj počas obdobia, keď je so psíkom majiteľ.

Zabezpečujeme nonstop veterinárnu starostlivosť s tým, že náklady na veterinára uhradia majitelia dodatočne. Väčšinou to s nimi konzultujem, zavolám im. Alebo mi dajú pre takéto prípady voľnú ruku už dopredu."picture_02.jpg

Čo by sa stalo, keby počas pobytu v hoteli pes zomrel? „Zatiaľ sa to ešte nestalo. Ale keď prídu také staručké psy, 14- až 16-ročné, ktoré už ledva chodia, vždy majiteľov upozorním, že sa môže prihodiť všeličo, pes môže dostať aj infarkt . To je ako s človekom."

A ako psy reagujú na svojich pánov, keď sa im vrátia z dovolenky? „Podľa toho, aký s nimi majú vybudovaný vzťah. Je to rôzne. Väčšina sa teší. Niektorý pes zavrtí chvostom, otočí sa a ide naspäť do izby, iný práši domov."

Hoci sú psy milé a priateľské, sú to predsa len klienti, ktorí nerozprávajú. Monika Buzová je s nimi cez deň aj v noci. Aké to je byť 24 hodín v byte s toľkými nemými tvárami?

„Človek je trošku mimo ľudí, aj ja už som ako taký štvornohý psík, ale je to v pohode. Svojím spôsobom ma to napĺňa. Neviem si pre seba predstaviť lepšiu robotu. Asi to je základ, že človeka to musí baviť."

„Prechádzkar" psov
„Prechádzkar" psov nie je síce oficiálna profesia, ale medzi inzerátmi už nájdete ponuku takejto služby nielen v zahraničí, ale aj u nás. „Sme dvanásťročné dievčatá a sme ochotné chodiť von s vaším psom.

Máme so psami skúsenosti. Jedna hodina - 80 centov, viac ako hodina - 1 euro. Menej ako hodina - 50 centov. Chodíme vom v Záturčí a maximálne Podháji. Ak je to veľké plemeno, tak sa platí viac - dohoda cez telefón.

Prosím, nevolajte nám od 7.40 do 14.30, máme školu - vtedy nedvíhame. Je jedno, komu sa ozvete, chodíme von spolu. Ďakujeme." V prípade, že by ste nezverili svoje zvieratko dvanásťročným podnikateľkám, môžete si vybrať o niečo staršiu psiu opatrovateľku: „Ak nemáte momentálne čas na vychádzky so svojím miláčikom, môžem sa s ním ísť poprechádzať za vás.

Sama mám psa a viem sa postarať aj o väčšie plemená. Mám rada aj iné zvieratá, napríklad mačky. Mám 15 rokov. Cena závisí aj od veľkosti plemena, asi 2 - 3 eurá."

Nuž aj takéto vynaliezavé dokážu byť niektoré školáčky, no možno budete viac dôverovať seriózne pôsobiacej firme: „Poskytujeme novú službu chodenie von so psami pre zaneprázdnených majiteľov.

Vášho psa vezmeme von, ak na to nemáte sami čas. Výhodou je, že sa váš pes vybehá, zahrá a odreaguje a bude pokojnejší a spokojný. Cena za túto službu je podľa dohody."

Zdá sa, že čo sa starostlivosti o našich štvornohých priateľov týka, Slovensko je už oboma nohami v Európe a doháňa aj Ameriku.

Vziať zviera do cudziny?

Ak nechcete umiestniť psa v hoteli a nemáte preňho zabezpečenú starostlivosť, zostáva len jedno: vziať ho so sebou na cestu. Čo k tomu potrebujete a na čo všetko sa v takom prípade máte pripraviť? Na otázky odpovedá veterinárka Jana Freyová z veterinárnej ambulancie Veterinka v Bratislave.

Čo treba na vycestovanie so zvieraťom?

Mačka, pes a fretka musia byť identifikovateľné, to znamená, že musia mať na tele nezameniteľné označenie, čo sa dnes rieši mikročipmi, ktoré sa zavedú injekčne pod kožu a sú tam už natrvalo.

Dajú sa prečítať čítačkou, je to vlastne elektronické číslo. Keď je zviera identifikovateľné, vystaví sa mu doklad, ktorý slúži ako cestovný pas a zároveň ako vakcinačný preukaz.

Aby bol platný, zviera musí mať platnú vakcináciu proti besnote. Tá platí rok, potom je pas zneplatnený na čas, kým sa znovu neurobí vakcinácia. Táto zákonná podmienka na vycestovanie so zvieraťom platí v rámci Európskej únie.

Ak niekto chce ísť do tretej krajiny, mimo EÚ, mohol by teoreticky vycestovať aj bez takéhoto dokladu, ale nemohol by sa so zvieraťom vrátiť.

Ak idete na dovolenku do tretej krajiny, mimo EÚ a beriete si so sebou zviera, musíte už dva mesiace predtým myslieť na to, že potrebujete mať aj vyšetrenie na titer protilátok.

Týka sa to aj ľudí, čo chodia pracovať von, napríklad do diplomatických služieb, a berú si so sebou zviera.

Koľko stojí vydanie dokladov?

Pas a čip spolu zhruba do 50 eur, každý si však môže tvoriť cenu trochu ináč. Pri vakcinácii cena závisí od toho, či sa samostatne očkuje besnota, alebo sa očkuje naraz vakcínou aj proti iným ochoreniam. Môže sa to vyšplhať na 30 až 50 eur

Je podľa vás vhodné brať so sebou zviera na dovolenku?

Pokiaľ ide o psa, závisí to od toho, či na majiteľoch lipne. Ak áno, asi je lepšie zobrať ho so sebou, ako ho umiestniť v cudzom prostredí, v psom hoteli. Sú však aj dovolenky, kde zviera nemožno zobrať a kde by bolo preň stresujúce, že by bolo stále zavreté v izbe. Každý prípad je individuálny.

Cestujú dnes ľudia často so zvieratami?

Dosť často. Týka sa to najmä mestských psov, vidiek je, pochopiteľne, iný. Tam je aj starostlivosť ľahšia, lebo psy sú väčšinou vonku. Ale takých štyridsať percent ľudí si dnes berie psy na dovolenky.

Ako sa dá so zvieraťom cestovať letecky?

Záleží to na leteckej spoločnosti, každá má svoje podmienky, za akých môže zviera prepravovať. Ak ide o väčšie psy, môže byť problém s nadváhou, človek si musí v takom prípade veľa priplatiť a pes musí ísť do batožinového priestoru v prenoske.

Tú nedodáva letecká spoločnosť, treba si ju zadovážiť, takže už aj to sú veľké náklady. Malé psíky alebo mačky možno mať aj na palube. Niektoré nízkonákladové spoločnosti to umožňujú, ak sa prepravka zmestí pod sedadlo, lebo pri štarte a pristávaní musí byť zabezpečená.

Keď ešte niekto nemá odskúšané, ako budú pes alebo mačka znášať let, je dobré pred cestou navštíviť veterinára a vypýtať si niečo na upokojenie. Sú dnes prostriedky na homeopatickej báze alebo na báze prírodných látok, ktoré zvieratko troška upokoja, aj keď to nie sú sedatíva.

Sedatíva neodporúčam, ak je zviera v batožinovom priestore, lebo tam nie je pod dozorom. Môže dôjsť k vracaniu alebo k vážnejším problémom, lepšie sú prírodné upokojujúce prostriedky.

Aký je váš názor na využitie psieho hotela?

Každý, kto sa takto rozhodne, mal by si ísť najprv pozrieť zariadenie, do ktorého sa chystá zviera umiestniť. Určite je lepšia individuálna starostlivosť ako hromadná, ale zas psy, ktoré majú rady psiu spoločnosť, sa môžu cítiť v psom hoteli dobre.

Treba brať na dovolenku vlastné krmivo?

Určite to, na ktoré je pes zvyknutý, lebo pri prechode na inú stravu by mohlo dôjsť k tráviacim problémom a vyhľadať veterinára v cudzej krajine môže byť problém.

A cena za jeho služby v porovnaní s tým, na čo sme zvyknutí u nás, býva bez zveličenia minimálne dvojnásobná, mnohokrát aj vyššia.

Odporúčate teda dovolenkovať so psom alebo umiestniť ho v psom hoteli?

Každý si to musí zvážiť, podľa povahy aj podľa psychiky psa. Ide aj o to, či chcete mať úplnú dovolenku a úplný relax.

Iris Kopcsayová
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty
 2. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 3. Mecom ide na zelenú
 4. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 6. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 7. Marrákeš je červená perla Maroka
 8. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 9. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 10. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 1. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 2. Ekologicky sa zeleniť je časom overený hit
 3. Pripomíname dôležitý dátum –31. januára 2022
 4. Vysoká spotreba vody? Môže to byť nepovšimnutý únik vody
 5. 7 predsavzatí, ktoré pomôžu nielen vám
 6. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 7. Medzi kritické ochorenia pribudli autizmus, celiakia či malária
 8. Poisťovne pod značkou Union prichádzajú na prvú pobočku pošty
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 10. Garmin predstavil dlho očakávanú radu športových hodiniek
 1. Predplatné SME.sk len za 29 eur 6 814
 2. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 5 920
 3. Marrákeš je červená perla Maroka 5 422
 4. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 4 801
 5. Chyby, ktoré robíte pri platbe kartou a ani ste o nich nevedeli 3 553
 6. Cukrovkári a covid-19 2 647
 7. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 458
 8. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 2 411
 9. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 2 325
 10. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 1 671
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Tatranský ľadový dóm - katedrála sv. Jakuba v Santiagu de Compostela.
 2. Michal Kassaj: Okolo Neusiedler See na Favoritoch
 3. Martin Majzlan: Kok Boru – Najtvrdší kolektívny šport na svete
 4. Vladimír Benčík: Arménsko - navštívime 7-tisíc rokov staré rytiny na Uchtasare, už ich neuvidíte
 5. Tereza Krajčová: Holandsko: Krajina kakaa a všadeprítomných bicyklov (Amsterdam – Zaanse Schans – Den Haag – Rotterdam)
 6. Pavel Dvořák: Wuhan by ste mali chcieť navštíviť
 7. Martin Majzlan: Altyn Arashan - Horúce pramene v nebesiach
 8. Aleš Tvrdý: Cestovné poistenie počas pandémie
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 13 909
 2. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 5 672
 3. Pavel Macko: Vodka a cigary? 5 422
 4. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 5 321
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 21. Posledné razy, ktoré mi zlomili srdce 4 273
 6. Ondrej Prostredník: Pán biskup Haľko, ospravedlňte sa prosím. 4 043
 7. Martin Borguľa: Obranná zmluva s USA? Za mňa – NIE! 3 385
 8. Tomáš Harustiak: Biblický Exodus Izraelitov z Egypta sa nikdy neodohral 2 439
 1. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 3. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 4. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 5. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 6. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 7. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 8. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
Skryť Zatvoriť reklamu