Považuješ sa za dobrodruha s fotoaparátom? Dokážeš zachytiť viac ako len západy slnka alebo rodinku pred pamiatkami? Rád kradneš nielen podobu, ale aj dušu krajiny? Zatúlaš sa aj do miest, ktorým sa turisti obvykle zďaleka vyhnú? Ak áno, tak pozorne čítaj ďalej:
Chceš vedieť, čo si o tvojich fotkách myslí Tibor Huszár? Trúfaš si zaujať momentkami Andreja Bána? Chceš dokázať profíkom z VŠVU, že pláž s palmami nemusí byť vždy gýčová? Zapoj sa do súťaže na cestovanie.sme.sk a získaj nasledovné:
Spätnú väzbu od naslovovzatých odborníkov
Publikovanie fotografií v tlačenej podobe denníka SME (a honorár)
Obdiv a zdieľanie zážitkov v širokej komunite cestovateľov na portáli sme.sk
Vlastnú publikáciu s víťaznými fotografiami
Prekvapenia v ďalších kolách súťaže
Čo treba urobiť?
Zaregistruj sa na fotky.sme.sk
Raz mesačne sa vyhlási téma s cestovateľským motívom, spolu s uzávierkou súťaže
Porozmýšľaj, zalov v archíve alebo si rovno kúp letenku
Veľa, veľa, veľa foť
Najlepšie veci zaves na fotky.sme.sk, nezabudni zaškrtnúť ikonku "Áno, chcem túto fotku prihlásiť do súťaže."
Čakaj na rozhodnutie poroty. Zatiaľ môžeš komentovať a hodnotiť fotky kolegov na novom cestovani.sme.sk
Pozri si výber a komentáre poroty. Môžeš začať hlasovať aj TY a skúsiť ovplyvniť poradie
Vyhraj! Alebo skús šťastie v ďalšom kole a pri ďalšej téme
Podmienky súťaže
Musí ísť o vlastnú fotografiu
Súťažiaci musí mať konto na serveri Fotky.sme.sk a súťažná fotografia musí byť nahraná tamtiež
Súťažiaci súhlasí so zverejnením fotografie a svojich iniciálov podľa našej úvahy
Fotografia musí mať rozmer minimálne 1600 pixelov na dlhšej strane
Naša porota
Tibor Huszár (1952)
Živá legenda slovenskej fotografie. Rodák z Réci pri Bratislave. Absolvoval katedru fotografie pražskej FAMU pod vedením profesora Jána Šmoka. Fotografoval pre prestížne časopisy a médiá. S úspechom dokumentoval aj divadelný život - vyhral Svetové trienále divadelnej fotografie v Novom Sade (1983). Preslávil sa fotografiami Cigánov či leopoldovských väzňov. Začiatkom deväťdesiatich rokov odišiel do New Yorku, kde pracoval ako nezávislý fotograf a pedagóg. Vydal publikácie Cigáni (1993), Portréty (1995), Koloman Sokol (1998) a Portréty (2000). Momentálne žije a pôsobí na Slovensku. Držiteľ mnohých ocenení: Najkrajšia kniha roka 1999, 2001 a 2008, Osobnosť roka Slovenska 2007. Viac informácii o autorovi nájdete TU.
Andrej Bán (1964)
Jeden z najlepších slovenských dokumentárnych fotografov, ktorý sa zameriava najmä na krízové oblasti sveta (Kosovo, Pakistan, Irán). Absolvoval v Bratislave štúdium žurnalistiky (1986) a ekonómie (1987). Publikuje reportáže v domácich a zahraničných médiách. Od roku 1992 pracuje pre české časopisy (Mladý svět, Instinkt, Reflex), v súčasnosti je reportérom .týždňa. Venuje sa dlhodobým fotografickým projektom. V roku 2002 vyhral 1.ročník grantového programu Photodocument.sk udeleného agentúrou Juraj Vaculík Creative studio. V roku 2005 získal ocenenie Krištáľové krídlo. Je autorom monografie Iné Slovensko a predsedom humanitárnej organizácie Človek v ohrození, spoluzakladateľom občianskeho združenia Slovak documentary Photo. V roku 2006 získal Novinársku cenu za najlepšiu reportáž(Krajina hrobov, Bosna) a v tom istom roku sa stal víťazom 1. ročníka ocenenia Osobnosť slovenskej fotografie, ktoré udelila medzinárodná porota Stredoeurópskeho domu fotografie za knihu a výstavu Iné Slovensko. Vlani mu v Slovarte vyšla kniha Kosovo. Viac na osobnej stránke autora.
Ľudo Jambrich (1969)
Je známy slovenský cestovateľ. Okrem početných ciest po Európe a kratších potuliek po USA a východnom Turecku v minulosti uskutočnil výpravu Transsibírskou magistrálou do Číny a dlhšiu cestu po Južnej Amerike. Cestovateľské zážitky z týchto dvoch ciest opísal vo svojom cestopise Exotické kontinenty Skrz Naskrz + dobré rady ako do sveta bez peňazí, ktorý sa stretol s veľkým čitateľským úspechom. Potom ako opustil inžinierske povolanie absolvoval štvormesačnú cestu krajinami juhovýchodnej Ázie, z ktorej vznikla dvojdielna publikácia Indočína Skrz Naskrz doplnená poradenskou časťou Dobré rady ako fotografovať na cestách a dovolenke. V súčasnosti Ľudo Jambrich prevádzkuje cestovateľský server Skrz.sk.
Ľubo Stacho (1953)
Jedna z kľúčových postáv slovenskej fotografie 80-tych rokov. Dodnes sa aktívne venuje novým intermediálnym projektom, odtláčaniu fotografie na plátno, experimentom s časovými a metaforickými diptychmi a fotografickým performance. Známa je jeho séria fotografií magických premien Obchodnej ulice v Bratislave aj nový cyklus Slovensko - tajomná a spirituálna krajina.Vyštudoval Stavebnú fakultu SVŠT v Bratislave(1976) a Katedru fotografie FAMU v Prahe (1984). Od roku 1991 vedie ateliér fotografie a intermediálnych presahov na katedre fotografie VŠVU v Bratislave. V roku 1995 habilitoval na FAMU na docenta. Je nositeľom viacerých ocenení ( Cena bienále fotografie v Metropolitnom múzeu Tokio (1995), Prvá cena v súťaži Fondu svetových pamiatok UNESCO (1993) a pod.) Realizoval vyše 5O samostatných výstav a zúčastnil sa vyše 115 kolektívnych výstav. Žije a tvorí v Bratislave. Viac o autorovi na jeho osobnej stránke.
Pavel Pecha (1961)
Výborný umelecký fotograf známy viac v zahraničí ako u nás. Rodený Kremničan. Študoval na Inštitúte tvorivej fotografie v Opave a potom na Katedre fotografie v pražskej FAMU. Fotografiou sa zaoberá už od 80-tych rokov. Za túto dobu si vytvoril originálny a ľahko rozpoznateľný rukopis. Známy je jeho čiernobiely cyklus "Moje intuitívne divadlo". Autor mal už množstvo autorských aj spoločných výstav a jeho fotografie sú dnes mimo iných zastúpené aj v zahraničných zbierkach, a to napríklad v Múzeu moderného umenia v americkom Houstone.
Filip Vančo (1972)
Predstaviteľ mladej generácie fotografov. Od roku 2004 vedie Ateliér fotografie na VŠVU v Bratislave. V rokoch 2000 - 2004 bol pedagógom odborných predmetov na Škole úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave. V roku 1996 absolvoval s titulom Mgr. art. na Katedre vizuálnych médií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Od roku 2006 je zakladajúcim členom občianskeho združenia PHOTOPORT a kurátorom Photoportgallery v Bratislave. Venuje sa subjektívnemu dokumentu, portrétnej a divadelnej fotografii. Vystavuje na Slovensku aj v zahraničí. Žije a pracuje v Bratislave.