BRATISLAVA. Toho, kto cestoval do Miami v USA vlani v septembri, vyšla letenka v priemere na 859 eur. Ak tam letel teraz v máji, zaplatil za ňu podľa portálu pelikan.sk v priemere o 337 eur menej. Klesla aj priemerná cena letenky do New Yorku, i keď pri rovnakom porovnaní len zhruba o desať percent na 455 eur.
Zopár faktov Na Slovensku sa za prvé štyri mesiace tohto roka predalo zhruba 90tisíc leteniek, čo je
o 8700 leteniek menej ako
za rovnaké obdobie vlani. Celkový hrubý predaj leteniek vrátane DPH sa za január až apríl 2009 medziročne znížil o 6,015 milióna eur na necelých 37 miliónov. Medzinárodná letecká
asociácia IATA odhaduje,
že celkové straty aeroliniek
vo svete dosiahnu v tomto
roku 9 miliárd dolárov. Zdroj: IATA
„Pokles cien leteniek sa väčšinou viaže na konkrétne destinácie a nepostihuje paušálne celý trh," hovorí Lukáš Svaro z marketingu tohto internetového predajcu leteniek. Najviac podľa neho zlacneli lety do USA a Ázie. Niektoré aj o 30 až 40 percent.
Zlacneli i nízkonákladovky
O niečo menej medziročne klesli ceny leteniek do európskych destinácií. „Napríklad do Larnaky, Atén či na Maltu. Pokles sledujeme najmä pri letenkách s odletom z Budapešti," hovorí Svaro. Je to najmä pre oslabenie maďarského forintu a tiež veľkú konkurenciu prepravcov na tomto letisku. Zlacneli aj klasické európske destinácie ako Paríž, Londýn, Rím. „Dôvodom je podľa nás veľká konkurencia leteckých spoločností," potvrdil Ľuboš Durec z portálu letenky.sk.
Ktoré destinácie a o koľko zlacneli, však závisí od konkrétnych leteckých spoločností. „Niektoré zlacneli a niektoré zdraželi vo forme rôznych príplatkov za batožinu, prípadne iné služby. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že ceny leteniek sa v priemere znížili o 20 percent," tvrdí Durec.
Najväčšiu časť letov z bratislavského letiska zabezpečujú nízkonákladové spoločnosti. Aj oni znižovali ceny. „Na trh prišli s rozličnými akciami, ktoré v konečnom dôsledku znížili ceny leteniek až o 15 percent v porovnaní s minulým rokom," povedal Svaro. Tlak konkurenice potvrdil aj hovorca SkyEurope Tomáš Kika. „Cenu letenky najviac ovplyvňuje situácia na trhu. Snažíme sa dať také ceny, aby sme boli cenovými lídrami."
Väčší tlak konkurencie
Ak niektorá spoločnosť zaznamenáva pokles záujmu o istú destináciu, automaticky sa snaží znížiť cenu a prilákať turistov. „Vzhľadom na svetovú krízu v leteckom priemysle sa biznis stal viac konkurenčný," vraví hovorca Austrian Airlines Michael Braun. ČSA však tvrdia, že len rozšírili akciové ponuky a znížili minimálne ceny leteniek v špeciálnych ponukách.
Pod pokles cien leteniek sa podľa internetových predajcov podpísalo i to, že ľudia si čoraz častejšie kúpia samostatne letenku a ubytovanie, nevyužívajú služby cestovných kancelárií. „Nemusia platiť províziu za sprostredkovanie zájazdu a môžu jednorazovo ušetriť až 30 percent sumy," tvrdí Svaro.
Pavol Komora zo Slovenskej asociácie cestovných kancelárií tvrdí, že to nemôže potvrdiť. „Určite rastie počet ľudí, ktorí si kúpia letenku priamo, ale ich počet je na podobných úrovniach ako vlani," povedal.