KOŠICE. Horské hotely na Slovensku očakávajú v lete oproti minuloročnej sezóne až pätinový prepad v návštevnosti. Ubytovacím zariadeniam klesli počty rezervácií najmä pre finančnú krízu či znehodnotenie okolitých mien, povedali ČTK viacerí prevádzkovatelia hotelov. Svoju vyťaženosť chcú viaceré z nich zachrániť najmä zľavami či širšou ponukou služieb.
Približne pätinový pokles očakávajú podľa vedúcej recepcie Lucii Slačkovej v hoteli Tri Studničky pod Chopkom. Hotel preto zaviedol až takmer polovičné zľavy na pobyt, hosťom tiež pridáva lacnejšie lístky do blízkych termálnych kúpeľov či na lanovky na Chopok.
Menšieho počtu turistov sa obávajú v Šport hoteli Donovaly. Klientelu hotela tvoria z veľkej časti Maďari, Poliaci či Česi, pre oslabenie ich mien voči euru však viacerí od dovolenky na Slovensku upustili, uviedol manažér hotela Roman Futta.
Pokles návštevnosti očakávajú aj hotelieri vo Vysokých Tatrách, majitelia preto začali znižovať ceny. "Hotely sa najviac zaoberali otázkou cien, tie sú oproti vlaňajšku približne do 20 percent nižšie," uviedol riaditeľ Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Peter Chudý. Podnikatelia z oblasti cestovného ruchu chcú navyše do Tatier lákať balíčkami služieb, pri rezervácii pobytu v hoteli tak návštevník napríklad dostane výrazne lacnejšie lístky na lanovku či do blízkych kúpalísk.
"Zatiaľ máme približne rovnaký počet rezervácií ako vlani, stále sme však ešte v stornovacích lehotách, počas ktorých sa objednávky môžu rušiť," uviedla riaditeľka Grand Hotela Bellevue Horný Smokovec Jana Gantnerová. Hotel zaviedol pred sezónou niekoľko noviniek, napríklad zľavy pre deti, lacnejšie obedové menu a znížil tiež ceny na kolky či hotelový bazén.
Podľa Chudého je však za nižším počtom rezervácií aj zmena správania turistov. Tí si rozhodnutie o mieste dovolenky nechávajú na čo najneskorší termín, potom sa rozhodujú napríklad aj podľa aktuálneho počasia. Počet návštevníkov preto môže ešte narásť počas sezóny, dodal Chudý.
Pokles hodnoty okolitých mien voči euru a svetová finančná kríza poznačili už aj zimnú turistickú sezónu. Na lyžovačku do krajiny prišlo napríklad menej Poliakov, Čechov či Maďarov. Lyžiarske strediská sa ich tiež pokúšali prilákať zavedením zliav.