Ak platí, že New York je mesto, ktoré nikdy spí - tak v oblasti stredného Manhattanu to platí dvojnásobne. Neóny svetoznámeho Times Square, plagáty divadiel na Broadwayi a do neba vypínajúce sa mrakodrapy ako Chrysler či Empire State Building vás o tom určitef presvedčia.
Podľa New York Times
Námestie Times Square je akýmsi stredom centra Veľkého jablka. Je hlavnou križovatkou Manhattanu: stretáva sa tam Broadway a Siedma avenue, tiahne sa niekoľko blokov od Západnej 42. k 47. ulici. Rovnako ako v iných amerických veľkomestách aj mestečkách, nájdete v New Yorku ulice poľahky: triedy (avenues) sa križujú s ulicami podľa poradia a svetovej strany, čím vytvárajú jednoduchú šachovnicu.
Oblasť Times Square tvorí komerčnú štvrť Midtown Manhattan. Svoje meno získala v roku 1904 keď vydavateľ denníka New York Times presvedčil starostu Georgea McClellana, aby na námestí postavil stanicu metra a premenoval ho z názvu Námestie dlhého akru, ktoré pretrvávalo ešte z čias, keď Briti vládli Amerike, na Times Square. Nachádzalo sa tam totiž aj sídlo slávnych novín The New York Times.
Reklamy a obrazovky
Netrvalo dlho a na námestí sa začali umiestňovať svetelné reklamy. Práve tie sú skutočným symbolom New Yorku v časti, kde to stále žije. Nájomníci a vlastníci nehnuteľností na Times Square musia podľa nariadenia mesta nájsť priestor na svetelné tabule či obrie televízne obrazovky. Preto keď sa prechádzate po námestí, môžete si na obrazovke Panasonic Astrovision pozrieť vysielanie Fox News. O pár metrov si môžete prečítať najnovšie správy z ABC News a vidieť rannú šou Dobré ráno, Amerika. Logo MTV vás upozorní na štúdiá prvej americkej hudobnej stanice, na ktorú sa usmieva Larry King zo svetfelnej tabule CNN. Vlastne množstvom blikajúcich svetiel Times Square predstihne azda iba mekka hazardu Las Vegas v Nevadskej púšti.
Ak vás prechádzka dlhým námestím unaví, máte dostatok možností dať si dobré jedlo priamo tam. Čínu v Ruby Foo's alebo morské špeciality v Bubba Gumpovi. Potom si môžete odskočiť na drink do celebritnej reštaurácie Planet Hollywood. Máte chuť na dobrý film? Ani nájsť kino tu nie je problém.
Ak máte radi kópie slávnych ľudí, nesmiete vynechať Múzeum voskových figurín madam Tussaudovej. Ďalšou vhodnou atrakciou je svet bizarností Ripley's - Verte alebo neverte. Môžete v ňom obdivovať Elvisove vlasy, časť Berlínskeho múru, kučery Abrahama Lincolna, Georgea Washingtona či Johna F. Kenneyho, alebo portrét Baracka Obamu z tisícok gumených loptičiek.
Miesto osláv
Z času na čas tam môžete vidieť ako sa pred obrími obrazovkami zhromažďujú tisíce ľudí a hľadia do neba. V skutočnosti sa zrejme niečo významné stalo a Newyorčania spolu s turistami sledujú na Times Square správy. Námestie sa totiž stalo prirodzeným miestom, kde ľudia oslavujú alebo smútia. Pozerajú tam priamy prenos z finále bejzbalovej ligy, oslavujú víťazstvo prezidenta Baracka Obamu alebo sú šokovaní verdiktom v procese s futbalovou hviezdou O. J. Simpsonom.
Hoci sa na námestí takmer v každom okamihu pretláčate masami domácich aj turistov, nie je to nič v porovnaní s tým, čo tu zažijete na Silvestra. Aj televízni diváci po celom svete si už zvykli, že medzi zábermi z Londýna či Moskvy nemôže chýbať Times Square zaplavené konfetami, ale hlavne s obrovskou svietiacou guľou, ktorá padne spolu s Novým rokom. Spustenie krištáľovej gule sa tak stalo symbolom amerických osláv Nového roka.
Od roku 2008 dokonca využívajú energeticky efektívnu a ekologickú guľu, ktorá sa postupne na námestí stáva stálou atrakciou. Takže na ňu turisti nebudú musieť čakať až na koniec roka. Každoročne tu víta príchod Nového roka milión ľudí, no pri príchode roku 2000 to mohol byť až dvojnásobok tohto čísla. Vtedy obzvlášť pripomínalo „Križovatku sveta" - je to prezývka, ktorá Times Square právom patrí. A to aj napriek tomu, že od konca mája tohto roka je z námestia vylúčená doprava a miesto sa stalo pešou zónou.
Slávny Broadway
Nie sú to však iba obrazovky, blikajúce svetlá, atrakcie a dobré reštaurácie. Námestie je súčasťou divadelnej štvrte. Veď sa naň napája muzikálový Broadway - široká trieda, ktorá v skutočnosti presahuje Manhattan a vedie až do Bronxu. Práve začiatok ulice je doslova posiaty divadlami, celkovo sú ich desiatky. Hoci tu môžete vidieť rôzne žánre, primárne sú to muzikály. Často tam hosťujú aj hollywoodske a televízne hviezdy, aby zvýšili atraktivitu tej či onej šou.
Muzikály tam hrajú podľa toho, aké sú úspešné. No a pre niektoré to platí dvojnásobne. Napríklad Fantóma opery v divadle Majestic hrajú najdlhšie zo všetkých. Už v roku 2006 prekonal Cats s takmer 7500 predstaveniami. Každý rok prídu do divadiel tejto širokej ulice milióny ľudí. Pre každého je tam niečo: máte chuť na Levieho kráľa, Mamma Mia, West Side Story, Shreka či zhudobneného Spidermana? Pri Times Square stačí fakticky iba prejsť cez cestu.
Blízko Empire State Building
Z námestia sa za niekoľko minút dostanete aj k ďalším atrakciám stredného Mahattanu. Oddýchnuť si môžete v Central Parku, ktorý každoročne navštívi 25 miliónov ľudí. Newyorčania sa z neho tešia už od roku 1858, nachádza sa v ňom aj zoo a zaznamenali v ňom 275 druhov vtákov. Mrakodrapy lemujú celé centrum, neďaleko námestia vám pohľad zatieni Chrysler či Empire State Building - obe budovy boli svojho času najvyššie na svete. Ak milovníkom médií nestačí vysvietený Times Square, môže si ísť pozrieť aj štúdiá NBC v Rockefellerovom centre.
Pokračovať by sa dalo aj ďalej, New York je predsa svetovou metropolou. A len na oblasť Times Square a priľahlých atrakcií si budete musieť vyhradiť dostatok času.