Z pôvodného Epidaura, ležiaceho na gréckom polostrove Peloponéz, kam sa chodili starí Gréci, Mykénčania, ale aj Rimania liečiť, toho veľa nezostalo. Do kedysi vychýreného rodiska boha lekárstva Asklépia dnes ľudia nechodia za zvyškami posvätného okrska, ale láka ich predovšetkým nádherný zachovalý amfiteáter.
Pochádza z 3. storočia pred naším letopočtom a nasmerujú vás k nemu orientačné tabule. Vidieť ho totiž z prístupovej cesty nie je. Je ukrytý v borovicovom háji a zasadený v kopci.
Akustický zázrak
Odhalí sa vám až keď prídete priamo k nemu. Vstupujete jednou z pôvodných brán a očakávanie bolo z našej strany oveľa väčšie, takže realita nás zaskočila. Jednoducho sa nám zdal malý na tých 14-tisíc ľudí, ktorí sa majú doňho vmestiť. Keď sme však vystúpali až hore, z výšky nadobudol úplne iný rozmer. Ľudia dolu na pódiu boli skutočne dosť malí.
Navyše odvšadiaľ sa k vám niesli rôzne zvuky. Amfiteáter je totiž známy svojou skvelou akustikou. Bez mikrofónov skvelo počujete aj na najvyšších miestach všetko, čo sa odohráva dolu. Na stredovom kameni sa striedajú sprievodkyne, ktoré svojim skupinám demonštrujú kvalitu akustiky trhaním novinového papiera, púšťaním mince či tlieskaním a nadšení turisti zo stometrovej vzdialenosti mávajú a kývajú hlavou, že je to tak a všetko počujú.
Užívajú si to všetci, najmä deti, ktoré sú schopné predvádzať sa aj v 40-stupňových horúčavách.
Výhľad je tiež úchvatný, len si nevyberiete - na slnku sú kamene úplne horúce a v tieni zasa studené.
Pre telo aj ducha
Zo samotného posvätného Asklépiovho okrsku veľa nezostalo, ale na niektorých miestach si viete predstaviť, že sa tam liečili ľudia. Borovice prenikavo voňajú, cítite aj liečivé byliny, ktoré tu hojne rastú aj v horúcom lete.
To všetko sa zlieva do jednej omamnej vône a zaplní celý priestor.
Liečebnými metódami tu bolo práve prírodné lekárstvo, diéty, chirurgické zákroky, či dokonca liečba v spánku - podľa sna určoval lekár diagnózu. Nechýbajú zvyšky gymnázia, kde sa konali Asklépiove slávnosti, dobre zachovaný štadión, zvyšky obrovskej ubytovne pre pútnikov.
Dráma v amfiteátri
Vynikajúcu akustiku amfiteátra si môžete užiť aj naživo - pri divadelnom predstavení či koncerte. V júli a v auguste tu každý piatok a sobotu večer o deviatej v rámci Helénskeho festivalu antickej drámy môžete vidieť predstavenie umelcov z Atén. Atmosféra je skutočne nezabudnuteľná, ale nedajte sa učičíkať predstavou, že vystúpenie robia predovšetkým pre turistov - cudzincov, a teda prispôsobia réžiu faktu, že po grécky zrejme nikto nerozumie.
Na „náš" víkend pripadol Euripidov Orestes. Polhodinové monológy v gréčtine, z ktorých rozumiete akurát Meneláos, Agamemnón, Orestes a eucharisto (ďakujem) vyludzovali rozpačité úsmevy na tvárach turistov, ale domáci sa dobre bavili. Pripravte sa však na to, že grécki umelci budú chcieť, aby ste si za nie práve lacné vstupenky užili čo najviac - o pol dvanástej v noci ešte len rozohrávajú zápletku. Pokojne môžete odísť a peňazí neľutujte. Ak by ste totiž na predstavenie nešli, ľutovali by ste to. Grécka dráma v gréckom amfiteátri - no neskús to.
Epidauros
Vstupné do areálu je 6 eur pre dospelého a tri pre deti, ale ako v celom Grécku, aj tu sa vám môže stať, že vás pustia zadarmo. Pri kupovaní vstupeniek sa predavač spýtal odkiaľ sme, a so slovami: „Slovakia, Bratislava, I know, go on," nás poslal prekvapených dnu zadarmo. V Mykénach sa zase rozhodli, že 11-ročné dieťa lístok nepotrebuje, ale zľavy na ISIC či Euro kartu neposkytli - napriek cenníku. Vstupné sa tu jednoducho odvíja od nálady predávajúceho.
Zato pri vstupenke na divadelné predstavenie gréckej drámy neušetríte nič - platí tu len zľava pre deti a študentov. Najlacnejší lístok stojí pre dospelého 20 eur, dieťa 10 - to si môžete sadnúť kdekoľvek nad polovicu. Najdrahšie vstupenky stoja 50 eur priamo dole pri pódiu - extra vyhradené aj s poduškou pod zadok. Okrem najlacnejšieho lístka vám odporúčame zobrať si karimatku a fľašu vody. Ak vydržíte do konca predstavenia, tak snáď aj nejakú večeru.
(jač)