SME

Louvre a jeho Mona Lisa nemajú súpera

Najviac turistov, až osem a pol milióna, si minulý rok pozrelo parížsky Louvre. Hneď za ním sú najpopulárnejšie Britské múzem a Národná galéria umenia vo Washingtone.

(Zdroj: SITA, ČTK)




BRATISLAVA. Netlačte sa, pomaly postupujte dopredu. Nefoťte, je tu prísny zákaz nakrúcania kamerou. Kráčajte v koridore, dávajte pozor.

Cez ostatných návštevníkov aj tak nič nevidíte. Zrazu je pred vami stena, na nej hrubé sklo, vedľa ktorého stoja dvaja strážcovia v rovnošatách. A za sklom asi najznámejší a najslávnejší obraz na svete: Leonardova Mona Lisa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nekonečný Louvre

Ak sa prestanete tlačiť v dave spolu s turistami najmä z ázijských krajín pred tým veľkosťou relatívne maličkým obrazom, možno si všimnete, že vo vedľajšej miestnosti, skoro oproti vstupu do časti s Monou Lisou, visí takmer rovnako známy Leonardov obraz, Madona v skalách. V rovnakej miestnosti ako napríklad Arcimboldove portréty z ovocia a zeleniny.

SkryťVypnúť reklamu

Louvre.

To všetko môžete vidieť v parížskom Louvri, v známom francúzskom múzeu i galérii. Odhaduje sa, že na jeho prezretie potrebuje návštevník približne týždeň - ak si ho chce pozrieť poriadne. Práve parížsky Louvre je podľa britského mesačníka The Art Newspaper najpopulárnejším svetovým múzeom. V roku 2008 ho navštívilo asi 8 a pol milióna turistov.

Všetky expozície Slovenského národného múzea vrátane hradov a zámkov navštívilo minulý rok asi milión návštevníkov. Podľa výročnej správy Slovenskej národnej galérie navštívilo jej výstavy asi 82­tisíc ľudí. Porovnávať SNG a Louvre je však smiešne.

British Museum.

„Môj“ obraz

Do prvej desiatky najnavštevovanejších múzeí sa dostali predovšetkým múzeá v Londýne, Paríži a New Yorku. Majú nielen pútavé a desaťročia budované zbierky, ale svojich návštevníkov dokážu pritiahnuť aj rôznymi príležitostnými akciami. Louvre láka napríklad prehliadkou po stopách filmu Da Vinciho kód. V prípade londýnskej Tate Modern sú to veľké maľby na fasáde galérie. To vtedy, ak priestor práve propaguje kultúru street artu.

SkryťVypnúť reklamu

Čo však najväčšie a najnavštevovanejšie múzeá spája, sú nielen neoceniteľná hodnota vystavovaných predmetov, ale aj ich rozloha. Azda s výnimkou Vatikánskych múzeí je skoro nemožné prezrieť si ich za niekoľko hodín. Sú príliš rozsiahle i zaujímavé.

Tate Modern.

Nie je pritom výnimkou, že práve takéto múzeá navštevujú ľudia, ktorí sa chodia pozerať len na ten „svoj“ najobľúbenejší obraz.

V londýnskych múzeách, do ktorých je štandardný vstup zadarmo, či v Louvri však stretnete aj študentov umenia, ktorí sedia na zemi či čupia pred antickými bustami a poctivo prekresľujú kontúry tvárí slávnych helénskych filozofov.

Nikto ich pritom neokrikuje, naopak, zriadenci múzeí im ešte poradia s jemnými črtami, prípadne odporučia podobné objekty. Rovnako ako ostatným návštevníkom, ak práve nemajú na ušiach slúchadlá s predhovoreným výkladom o jednotlivých artefaktoch alebo nelistujú v mnohých verziách turistického sprievodcu.

SkryťVypnúť reklamu

National Gallery.

Ticho, nerušiť

Výnimkou je azda Sixtínska kaplnka v Apoštolskom paláci vo Vatikáne. V kaplnke, ktorá je veľká asi ako obyčajný slovenský kostol, je množstvo „sprievodcov“, ktorí dohliadajú na to, aby návštevníci nielen nefotili slávnu Michelangelovu maľbu na strope. Strážia aj to, aby ľudia nahlas nerozprávali. Vo vydýchanom vzduchu vatikánskeho mesta sa tak snažia zachovať akési dekórum.

Zvláštna pokojná atmosféra pritom dýcha z celého priestoru. Napriek množstvu turistov i zisteniu, že božie naozaj patrí Bohu a cisárovo cisárovi, keď vám aj Vatikán nezabudne ponúknuť rôzne spomienkové predmety. Samozrejme so zľavou a špeciálne len pre vás.

Vatikánske múzeá.

Chodby slávneho múzea alebo galérie však akosi patria ku každej turistickej návšteve Paríža, Londýna či New Yorku.

SkryťVypnúť reklamu

Aj slávne múzeá však čelia hospodárskej kríze. Prejavuje sa to nižším záujmom verejnosti, najmä o unikátne výstavy, za ktoré treba platiť. Tie bývali v minulosti vypredané i na niekoľko mesiacov dopredu.

Rím chce proti tomu bojovať napríklad reklamou na večné mesto. V nej by mali hrať herečka Monica Belluci a tenorista Andrea Bocelli.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 814
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 662
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 445
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 690
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 650
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 300
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 561
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 519
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu