Bratislava 22. apríla (TASR) - Následky svetovej hospodárskej krízy negatívne ovplyvnili činnosť podnikateľov v cestovnom ruchu (CR). Začali sa prispôsobovať novej situácii a šetreniu vo vnútri prevádzok. Nepomohlo to však zastaviť pokles tržieb a museli pristúpiť k prepúšťaniu pracovníkov. Ide o problém nielen hotelov a reštaurácií. Mnohé penzióny sa nedokázali prispôsobiť poklesu návštevnosti a ukončili svoju činnosť.
"Situácia je vážna, ľudia totiž v čase krízy menej navštevujú hotely a reštaurácie. Prežívanie voľného času si odkladajú na neskoršie," uviedol prezident Zväzu hotelov a reštaurácií (ZHR) SR Jozef Bendžala na tlačovej konferencii v Bratislave.
"V snahe zabrániť ďalšej redukcii kapacít, ZHR SR sa obracia o pomoc na vládu SR. V otvorenom liste predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi navrhuje šesť opatrení, ktoré by situáciu v segmente Horeca (hotely, reštaurácie, catering) zastabilizovali, udržali zamestnanosť a potlačili vysokú šedú ekonomiku," dodal Bendžala.
Medzi opatreniami je zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) za ubytovacie a stravovacie služby z 19 % na 10 %, teda na úroveň krajín, ktoré sú pre domáci turizmus najvýznamnejšou konkurenciou. "Ak sa zníži DPH, zvýši sa základ pre výpočet dane, lebo sa zvýši spotreba tovarov a udrží zamestnanosť," podotkol. ZHR požaduje aj zníženie odvodových povinností zamestnávateľov v cestovnom ruchu o 5,2 % na 30 %.
"Navrhujeme zaviesť podporné opatrenia k udržaniu zamestnanosti úpravami Zákonníka práce. Dohoda o pracovnej činnosti, ktorá je teraz možná týždenne 10 hodín, chceme ju zvýšiť na 40 hodín, lebo sa stávame veľmi sezónnymi zariadenia," spresnil pre TASR.
Ďalej by ZHR uvítal lepšiu propagáciu destinácie Slovensko v zahraničí, čo má v réžii Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR).
Zvrátiť situáciu by pomohlo aj zavedenie rekreačných poukážok s tretinovou finančnou spoluúčasťou zamestnanca, zamestnávateľa a štátu a prijatie zákona o združeniach CR, čím by sa lepšie koordinovali turistické aktivity v lokalite a regióne.
Bendžala informoval, že v 1. štvrťroku 2009 medziročne výpadky tržieb hotelov a reštaurácií boli nižšie v priemere o 20 až 30 %, niekde aj o 50 %. Hotely a reštaurácie zamestnávajú vyše 50.000 ľudí, z nich príde kvôli kríze o prácu 12.000 až 16.000 osôb. Ak k týmto kapacitám pripojíme pracujúcich v nadväzujúcich odvetviach ekonomiky, "od CR závisí existencia vyše 400.000 ľudí." Hoci podniky Horeca upravili prevádzkovú dobu, znížili ceny a hľadajú rezervy v dodávateľských vzťahoch, museli už prepustiť 20 % zamestnancov. Mnohé podniky avizujú druhú vlnu redukcie kapacít, a to pred najhoršou nadchádzajúcou letnou turistickou sezónou pre podniky Horeca.
ZHR nedávno už predložil tieto opatrenia rezortu hospodárstva, ale odborne ich jeho odpoveď neuspokojila. "Chceme sa podieľať s vládou na analýzach o CR a tiež chceme 'štrotovné'. Počkáme ako dopadne iniciatíva Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory na zníženie DPH, ale list premiérovi R. Ficovi plánujeme doručiť do dvoch týždňov," dodal.