Nielen v Slovenskom raji možno nájsť atraktívne tiesňavy
Tiesňavy, ktoré modelujú vodné toky v krasových oblastiach Slovenska, sú jednými z najväčších pých našej prírody a lákajú zaslúženú pozornosť turistov. Najznámejšie sú v Slovenskom raji či v Chočských vrchoch. Menej známa je však lokalita, ktorá sa nachád
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
za pri dedine Jarabina v okrese Stará Ľubovňa a v kráse a atraktivite prostredia vôbec nezaostáva za populárnejšími tiesňavami.
Od legendárnych Troch korún a Haligovských skál sa na území Slovenska smerom zo severozápadu na juhovýchod tiahne bradlové pásmo. Je to krajinársky mimoriadne atraktívne územie, charakterizujú ho mnohé skalné útvary (bradlá), ktoré ostro vystupujú z okolitého terénu. Práve v tomto území sa nachádza aj prielom potoka Malý Lipník, prítoku Popradu, ktorý vytvára kaňonovitú dolinu v jurských vápencoch. Verejnosti je známy ako Jarabinský prielom, miestni obyvatelia ho volajú Pece.
Najkrajšou časťou Jarabinského prielomu je približne dvestometrový úsek od ústia. Tu vytvoril Malý Lipník charakteristické obrie kotly, široké až šesť metrov a hlboké tri metre. Vymodelovala ich voda potoka v spomínaných jurských vápencoch. Celkovo je v prielome päť kaskád, koryto má najmä v spodnej časti prudký spád a je zovreté do tiesňavy širokej miestami len tri metre. Potok zvierajú skalné steny, vysoké 10-20 metrov a keďže spadajú priamo do koryta, pri vysokom stave vody je prechod tiesňavou problematický. V každom prípade sa treba pripraviť na to, že ju suchou nohou neprejdete.
Okrem prielomu je zaujímavosťou okolia aj bohatý výskyt skamenelých amonitov, teda lastúrnikov z jurských čias. Našli sa najmä v neďalekom kameňolome, ktorý mal svojho času neblahý vplyv na stabilitu svahov v tiesňave. Skameneliny sú rozhodne atraktívne, nemožno však zabúdať na to, že ich pokútny zber zakazuje zákon. Jarabinský prielom bol už v roku 1967 vyhlásený na ploche 5,55 hektára za chránený prírodný výtvor a zároveň leží v ochrannom pásme Pieninského národného parku.
Prístup: Východiskom je Stará Ľubovňa, z nej po ceste 6 km do obce Jarabina. Tu sa začína modrá turistická značka, môžete však autom pokračovať v smere na Litmanovú a pri kríži asi 2 km za dedinou začať putovanie po spomínanej značke. Prielom sa začína po necelom kilometri chôdze, jeho značená dĺžka je približne 700 metrov. Ďalej sa dá pokračovať po modrej značke po okolitých vrchoch Ľubovnianskej vrchoviny alebo sa vrátiť tou istou cestou.
Zaujímavosti okolia: Ľubovniansky hrad, Vyšné Ružbachy, Litmanová – pútna hora Zvir, turistické cesty Ľubovnianskou vrchovinou, Pieniny.